50 мешканців та жодного цілого будинку: як живе Кам’янка, яку рівняли із землею та грабували російські окупанти (ВІДЕО)

Скриншот: uatv.ua

До повномасштабного російського вторгнення в селі Кам’янка Харківської області проживало 1 200 осіб. Місцеві жителі розповідають, що у селі було все. Любили його й туристи. Після 24 лютого 2022 року успішний населений пункт перетворився на руїни. Військові РФ рівняли його із землею, так само як зараз рівняють міста та села Донецької області. У Кам’янці не залишилося жодного цілого будинку, але місцеві жителі будують плани та хочуть відновити рідне село, повідомляє FREEДОМ.

Кам’янка розташована за 10 км від Ізюма. До війни село вважалося перлиною туристичного відпочинку. Тепер 27-річний Дмитро Сенчук, який народився та виріс у Кам’янці, повісив на в’їзді банер із написом двома мовами: “Благаємо: допоможіть відновити село”.

“У Кам’янці було все: школа, дитячий садок, будинок культури, робота у людей була. Сільська рада, пошта, дорожня служба, магазини — це всі ми називали завжди “центр села”, — розповідає мешканець Кам’янки Дмитро Сенчук.

Перші удари російських військ прийшлися по фермерському господарству, де зберігалися запаси солярки, бензину та зерна. Авіація знищила всю сільгосптехніку. Ангари з пшеницею та соняшником окупанти спалили, інше — пограбували.

“Все розграбовано, автоматика вся знята, електроніка — немає нічого. Один трактор уже забрали на відновлення — новий був. Пшеницю калібрували — немає нічого. Пряме влучання було — згоріло все”, — розповів працівник фермерського господарства Олександр Сенчук.

Російська регулярна армія окупувала Кам’янку 23 березня 2022 року. До цього село обстрілювали з танків, “Градів” та мінометів. За словами місцевих жителів, цілодобові бої точилися місяць.

68-річний Микола Кузьмін виїхав із Кам’янки на початку березня, а повернувся під Новий рік, коли Харківську область вже звільнили Збройні сили України. Від його будинку залишилося кілька обвуглених стін, але чоловік не хоче нікуди їхати. Для житла він пристосував колишній курник. Їжу готує на багатті, воду носить зі струмка. Каже, що не голодує, хоча одному важко обслуговувати себе.

85-річна Раїса Заїка виїхала з Кам’янки до сусіднього села під час обстрілів. Діти та онуки втратили з нею зв’язок та евакуювалися на захід України. Більше пів року вони не могли зв’язатися з Раїсою, думали, що її вже немає в живих. Українські військові допомогли жінці знайти родичів та повернутися додому.

“Наш солдат, українець, це вже наприкінці вересня було, розпитав мене. Такий хлопець! Каже: “Ви номер телефону знаєте сина?”. Кажу: “Знаю”. Він своїм смартфоном зателефонував жінці, вона по інтернету сина знайшла, і він відгукнувся! І ми вперше побачилися, довідалися, що я жива і де вони”, — згадує мешканка Кам’янки Раїса Заїка.

Сусіди Раїси також повернулися. Забирають те, що залишилося в будинку після російських окупантів: приміщення розмальоване написами та символами “зет”. Мешканка Кам’янки Зоя каже, що загарбники вкрали все — навіть килимки перед дверима, залишивши по собі гори сміття.

“Було повно снарядів. За льохом ще повно ящиків. Плачемо і прибираємо. А що робити? Може, що вийде, сподіватимемося”, — каже мешканка Кам’янки Зоя.

Півтора року у селі немає газу, води та електрики. Практично вся територія засмічена мінами-“пелюстками”. Волонтери допомагають місцевим відновлювати житло: частково ремонтують дахи тим, хто планує зимувати у Кам’янці. Поки що повернулися лише півсотні людей.

Людмила та її родина прийняли рішення — підіймати село з руїн та починати засіювати поля.

“У нас немає вибору: є люди, які можуть десь прижитися, а у нас тут земля, ми не можемо десь прижитися. Ми маємо тут відновлювати, бо це те, з чого ми живемо. Це сенс нашого життя: обробіток землі, вирощування пшениці, соняшнику на продаж. Ось сьогодні сіємо баштан… Не знаю, що буде, бо терміни вже всі [закінчились]”, — каже мешканка Кам’янки Людмила Корнійча.

Мешканці Кам’янки нарахували близько сотні загиблих односельців. Поховати їх вдалося лише після звільнення села ЗСУ. Злочини російської армії у Кам’янці зафіксували правоохоронці. Усі докази злочинних дій військових РФ уже передано до Міжнародного кримінального суду у Гаазі.

https://youtu.be/WY-DWvMEjqg

Читайте також: 8 постійних жителів залишилось у Верхньому Салтові: як повертають життя в деокуповане село

Прямий ефір