8 постійних жителів залишилось у Верхньому Салтові: як повертають життя в деокуповане село

Скриншот: uatv.ua

Верхній Салтів — невелике село на Харківщині — було окуповане російською регулярною армією майже в перші дні повномасштабного вторгнення в Україну. Будинки місцевих жителів сильно постраждали від обстрілу, інфраструктура розбита повністю. Село майже порожнє. Проте енергетики частково відновили подачу у Верхній Салтів електрики та сподіваються, що незабаром жителі почнуть повертатися додому, повідомляє FREEДОМ.

До війни невелике село було заповідною зоною, щоліта тут проводились археологічні розкопки. Проживали у селі до тисячі людей. Наразі у Верхньому Салтові залишилося 8 мешканців. Майже півтора року люди живуть без світла, практично усі будинки зруйновані, магазинів немає. Раз на тиждень мешканець Верхнього Салтова Сергій привозить у село хліб: три буханки на людину.

Ще один місцевий житель Валерій розповідає, що протягом 3 місяців російської окупації щодня прощався із життям: усе довкола вибухало та горіло. Село звільнили у травні минулого року, поряд з ним увесь цей час був його собака, якого зараз чоловік не спускає з рук.

“Це Кнопка. Під час окупації була зі мною, народила цуценят, довелося приймати пологи: нікого не було. Коли 12 травня приїхав до Харкова, на станції метро “Героїв праці” йду із собакою, двоє цуценят — на руках. Мене запитують: “Ти звідки?” — “З Верхнього Салтова”. “А цуценята?” — “З передової”. Розібрали моментально”, — згадує мешканець Верхнього Салтова Валерій.

Коли Харківську область звільнили, Валерій повернувся до Верхнього Салтова відновлювати своє зруйноване житло та допомагати іншим.

“Треба потихеньку налагоджувати життя, побут, допомагати одне одному. Якось намагаємося жити: чи то дах комусь зробили, чи то — щось”, — каже Валерій.

Два тижні тому у Верхньому Салтові частково відновили електропостачання. Новина облетіла все село, і розвідати ситуацію сюди вже їдуть харків’яни — ті, у кого тут дача.

Будинок харків’янина Анатолія оглянула бригада електриків. На щастя, електроопори після обстрілів вціліли, знищені лише електромережі, їх мінятимуть.

“Був “приліт” і пошкодив наші дроти, зараз зніматимемо їх і відновлюватимемо — до житлового будинку, щоб у людей було світло”, — коментує електромонтер Вовчанських районних електромереж (РЕМ) Андрій Бойко.

Енергетик Віктор Шестов, який працює у “Харківобленерго” майже 40 років, каже, що відновлювати електропостачання у Вовчанському районі, до якого належить і село Верхній Салтів, розпочали у жовтні минулого року.

Темпи роботи енергетиків залежать від саперів, завдання яких — розмінувати лінії електропередач. Обсяги робіт, які виконують й ті, й інші фахівці, є колосальними. Деякі лінії електропередач доводилося відновлювати кілька разів.

“Близько 80% мереж знищено, просто знищено, відновленню не підлягають. І досі тривають обстріли, тут у Верхньому Салтові може рідко долітає, а у Вовчанську, де наш персонал живе практично щодня, 24 години на добу, триває обстріл з рідкісними паузами… Ремонтуємо. У нічний час лише не виходимо на роботу, а доводиться працювати без вихідних, щодня, люди повинні бути з електроенергією”, — говорить старший майстер Вовчанських РЕМ Віктор Шестов.

Повністю подати електрику до Верхнього Салтова планують протягом декількох тижнів. За даними департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації, із 12 тис. замінованих ліній електропередач у Харківській області вдалося розмінувати лише 4 тисячі. Понад 90% населених пунктів у регіоні досі залишаються без електрики.

Читайте також: Повернулося понад 90% мешканців: як місто-герой Охтирка відновлюється після агресії РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір