Зупинити сірий імпорт в РФ через Казахстан поки не вдається — причини назвав Альжанов

Токаєв і Путін на параді 9 травня в Москві. Скриншот: YouTube

Через Казахстан Росія отримує товари подвійного призначення, які можуть використовуватися для виробництва зброї, і поки що цей сірий імпорт зупинити не вдається. Про це сьогодні, 16 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив казахстанський політолог Дімаш Альжанов.

“Навіть офіційна влада Казахстану визнає, що через Казахстан проходять окремі товари подвійного призначення, які можуть бути використані для виробництва зброї — мікросхеми й частина інтегральних схем, які використовує Росія. Серйозна проблема, і вона, на жаль, на цей момент не знайшла серйозного відображення в політиці Сполучених Штатів, Європейського Союзу для того, щоб зупинити цей сірий імпорт і постачання цих товарів через територію Казахстану”, — сказав він.

Альжанов заявив, що політичне керівництво Казахстану тісно пов’язане з російським і в них є спільне розуміння того, як діяти. За його словами, Казахстан на офіційному рівні не підтримує передачу товарів до Росії, але не належною мірою цьому перешкоджає.

“І цьому є пояснення. По-перше, політичне керівництво Казахстану саме пов’язане з російським. Це і події минулого року, і загалом стратегічне розуміння, що разом їм краще, вони здатні краще виживати й протистояти тиску західних країн. Тому Казахстан і політичні еліти Казахстану, які сьогодні визначають зовнішньополітичний курс, вони сприймають Росію все-таки як політичного партнера, який також забезпечує їм і безпеку в зовнішніх політичних справах”, — сказав Альжанов.

Він зазначив, що у керівництва Казахстану також є певний страх перед можливостями Росії тиснути на країну економічно і політично. Водночас у західних країн немає достатнього досвіду й системного, комплексного підходу для того, щоб перекрити всі шляхи постачання товарів подвійного призначення.

Альжанов вважає, що Казахстан може отримувати від цієї ситуації й економічні дивіденди, оскільки існує високий попит на такі товари.

“Якщо ви подивитеся на розслідування, пов’язані з постачаннями мікрочипів і провідників, — це були компанії, які відкривали громадяни Росії, Білорусі в Європі та в Казахстані, і через них постачали. Я так думаю, є й економічний інтерес у місцевих представників, які займаються або які отримали доступ до транспортувань. Також є певні політичні дивіденди, різко зросла значущість Токаєва у взаєминах із Російською Федерацією. Тому зараз, навіть попри ту риторику або ті випади, шпильки, які собі дозволяють офіційні особи Росії, зокрема, самі відносини стали трошки іншими. Я так вважаю, що і для Токаєва, і для його адміністрації це теж своєрідний політичний ресурс щодо взаємодії з іншими центральноазійськими країнами”, — сказав політолог.

Водночас у березні Казахстан заявляв, що має намір посилити контроль за товарами, що проходять через країну для експорту, відстежуючи їхній кінцевий пункт призначення.

“Ви ж розумієте, що за всіх можливостей централізованого управління і всієї повноти влади рішення, які ухвалюють на рівні президента, якщо вони стосуються сірого імпорту або ж постачань без урахування, то їх виконуватимуть на регіональному рівні, коли товари проходитимуть через кордон. Тому ці заяви — це рішення про реєстрацію цих товарів і про доступність цієї звітності для країн ЄС і Сполучених Штатів, мені здається, більше формальність, ніж дійсно дієвий механізм”, — вважає Альжанов.

На його думку, є низка моментів, які не дозволяють західним країнам піти на крайні заходи щодо офіційної Астани. Зокрема, йдеться про певну енергетичну залежність, підвищення ролі відвантаження казахстанської нафти й загалом її частки на європейському ринку після того, як російська нафта перестала торгуватися.

“Тобто тут, можливо, є простір, де зовнішньополітичне відомство України повинно працювати й координувати цю діяльність. Тому що зараз ми бачимо, що через рік ситуація із санкціями ніяк не змінюється. Росія зберігає темпи виробництва озброєння. І тут, звичайно, йдеться не тільки про Казахстан, а й про Вірменію, про Туреччину, Об’єднані Арабські Емірати. Серед країн СНД Казахстан і Вірменія лідирують у постачаннях сірого імпорту на територію Росії”, — сказав Альжанов.

Він вважає, що реально закрити для Росії всі лазівки доступу до необхідних компонентів для виготовлення зброї.

“Я думаю, мета досяжна, і необхідно більш щільно працювати з такими країнами, які межують із Росією, режими яких досить лояльні до того, що робить Кремль. Тому тут, безумовно, треба працювати та, можливо, певні дії й зусилля саме повинні робитися з боку України, щоб вона через своїх партнерів на Заході порушувала це питання не тільки постачань зброї в Україну, а й про те, щоб перешкодити Росії виробляти крилаті ракети, дрони в тому темпі, який вона робить останній рік”, — сказав політолог.

Читайте також: РФ продовжує купувати і виробляти зброю для війни проти України — експерти оцінили можливості російського ВПК

Нагадаємо, за інформацією казахстанського опозиціонера, керівника інтернет-медіа БАСЕ Айдоса Садикова, Росія почала шукати в Казахстані добровольців на війну проти України.

Прямий ефір