Європа нарощуватиме власний ВПК — аналіз експерта

Валерій Рябих. Скріншот: uatv.ua

У Європі спостерігалася певна сегментація військово-промислового комплексу. Сьогодні з’явилася необхідність нарощування оборонної промисловості, і з’являються ініціативи щодо укрупнення оборонних виробництв і створення альянсів усередині ЄС. Про це сьогодні, 2 квітня, розповів у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ військовий експерт Валерій Рябих.

За його словами, сегментація військово-промислового комплексу в Європі почалася після розвалу Радянського Союзу.

“Лідерство на ринку могли підтримувати великі компанії, зокрема шляхом створення міжнаціональних об’єднань, які б дозволяли підтримувати технологічне виробництво. Але паралельно країни намагалися утримати контроль над оборонною промисловістю реально ефективно не впливаючи ні на що”, — зазначив він.

Зараз, звернув увагу Рябих, у Європі говорять про необхідність підтримувати на належному рівні власну обороноздатність.

“За фактом можна критикувати всі європейські країни за те, що вони не вкладали гроші в розвиток оборонного виробництва. Це підтверджується цифрами. Зараз європейські країни закуповують 78% озброєнь за межами ЄС, це є великою проблемою. Основним постачальником країн ЄС зараз є Сполучені Штати”, — сказав експерт.

Він повідомив, що на початку березня було представлено стратегію розвитку оборонної промисловості в Європі.

“Поступово ця стратегія передбачає збільшення відсотка закупівель власних озброєнь до 50% уже 2030 року, і далі до 2035 року планують підвищити відсоток закупівель озброєння власного виробництва до 60%. На ці цілі передбачено колосальні інвестиції. Уже в найближчі три роки, у 2025-2006 роках виділяється 1,5 млрд євро на розвиток оборонної програми. Звичайно ж, основний напрямок — це розвиток сучасних технологій і забезпечення виробництва засобів, необхідних для підтримання армії в боєготовому стані”, — зауважив Рябих.

Він підкреслив, що в стратегії розвитку оборонної промисловості Європи згадується Україна.

“У цій програмі йдеться про те, що поглиблення співпраці з українським оборонним комплексом стане частиною зобов’язань Євросоюзу перед Україною в плані забезпечення безпеки. Минулого року ми подібну заяву також чули від представників Сполучених Штатів. Зараз ми спостерігаємо зусилля і Європейського Союзу, і Сполучених Штатів щодо розвитку оборонної промисловості України, яка може стати, зокрема, і локомотивом оборонної промисловості Європейського Союзу і загалом західного альянсу. І тут потрібно сказати, що наразі українська оборонна промисловість показує темпи розвитку виробництва та асортименту цього виробництва в рази”, — уточнив експерт.

Читайте також: Європа готується до оборони від можливої агресії РФ — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, за перші три місяці 2024 року Міністерство оборони України допустило до експлуатації у військах понад 80 зразків озброєнь і військової техніки вітчизняного виробництва.

Прямий ефір