Європа готується до оборони від можливої агресії РФ — деталі (ВІДЕО)

Німецькі танки Leopard. Фото: dw.com

Посли держав Балтії у Великій Британії закликали НАТО готуватися до можливої агресії Росії. У спільній колонці для The Telegraph вони зазначили, що у 20-ту річницю вступу Латвії, Литви та Естонії до Північноатлантичного альянсу вони ніколи не мали кращої гарантії безпеки, але, водночас, давно не відчували настільки реальної загрози. З дипломатами згоден і керівник оборонної німецької компанії Rheinmetall Армін Паппергер. Він закликає союзників у Європі створювати великі спеціалізовані оборонні групи, інформує FREEДОМ.

У лютому 2024-го Кремль оголосив у розшук десятки чиновників держав-членів НАТО та ЄС за звинуваченням у порушенні російських законів у їхніх власних країнах. У Москви немає права затримувати або переслідувати іноземних громадян не на своїй території. На думку аналітиків Інституту вивчення війни, таким чином Росія готує ґрунт для майбутньої агресії проти держав Альянсу.

“Спроби Кремля застосувати свої федеральні закони до посадовців НАТО за дії в їхніх власних країнах фактично заперечують суверенітет цих держав і є частиною російських зусиль зі створення інформаційних умов, що виправдовують можливу російську агресію проти країн НАТО в майбутньому”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

Посли Естонії та Латвії у Великій Британії та тимчасовий повірений Литви у Сполученому королівстві опублікували спільну колонку в The Telegraph. Вони закликали союзників проявити більше рішучості в реакції на виклики, які створює Москва, а ще якнайшвидше прийняти Україну в НАТО. Дипломати переконані, що це в інтересах Альянсу.

“Ми згодні з оцінками розвідки, що гострий стратегічний виклик нашій обороні та стримуванню може настати менше ніж за три роки, можливо й швидше. З нашим розташуванням на східному узбережжі Балтійського моря у нас мало природних бар’єрів, і нам немає куди відступати… Як загартований у боях союзник, Україна зробить дуже вагомий внесок у нашу безпеку. Чіткий шлях до членства України має бути пріоритетом на саміті у Вашингтоні цього літа”, — ідеться у спільній колонці послів країн Балтії у Великій Британії для The Telegraph.

Російський диктатор Володимир Путін неодноразово заявляв, що РФ нападати на НАТО не збирається. Однак дії Москви свідчать про протилежне, вважають аналітики.

“Коли диктатор каже, що він щось не хоче, значить, він дуже-дуже хоче це зробити. Він нещодавно сказав, що це дурниці, ми не хочемо нападати на НАТО. Отже, НАТО має розуміти, що дуже хоче, і це буде скоро, якщо не робити серйозних кроків на випередження та якщо не допомагати Україні в повному обсязі”, — сказав політолог Олег Лісний.

Країни Балтії вже створюють лінію оборони на кордоні з РФ, а держави Євросоюзу збільшують фінансування ВПК. Однак зусилля лідерів ЄС зі зміцнення співробітництва у сфері оборони зайшли в глухий кут через фрагментацію галузі, вважає глава найбільшого військового підрядника Німеччини — концерну Rheinmetall. Військові бюджети контролюються на національному рівні, а держави хочуть зберегти контроль над стратегічними ланцюжками поставок і технологічними перевагами. Євросоюзу потрібно створити більші та спеціалізованіші оборонні групи, впевнений керівник німецького збройового концерну.

“Не має особливого сенсу, якщо ми, скажімо, виберемо другу або третю найкращу технологію, тому що цього хоче одна нація з націоналістичних причин. Це найскладніша дискусія, яку вони ведуть на урядовому рівні… Нам потрібні великі компанії в Європі”, — цитує Financial Times голову правління концерну Rheinmetall Арміна Паппергера.

“Уже недоречно тільки говорити, недоречно тільки допомагати Україні, але треба показувати й своїм громадянам, що бюджет на оборону має бути відповідний, що готуватися треба до війни, навіть якщо ніхто не хоче воювати. Це не тільки показник своїм громадянам, але й Кремлю”, — сказав політолог, керівник литовського офісу Freedom House Вітіс Юрконніс.

У відповідь на війну Російської Федерації проти України Єврокомісія збирається запропонувати Європейському Союзу перейти в режим військової економіки, повідомляє Reuters. Йдеться про те, щоб країни ЄС робили більше замовлень на озброєння саме у європейських компаній. Раніше, за інформацією Politico, єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон запропонував створити оборонний фонд ЄС у розмірі 100 млрд євро. 

Читайте також: 5-та стаття Статуту НАТО жодного разу не використовувалася — погрози Росії про “асиметричну відповідь” проаналізував оглядач

Нагадаємо, як заявив доктор політичних наук Ігор Петренко, Росія залишається значною загрозою для країн-членів Північноатлантичного альянсу (НАТО) через ірраціональність поведінки президента Володимира Путіна. На його думку, навіть якби Швеція і Фінляндія не приєдналися до НАТО, це не знижувало б імовірність потенційного вторгнення Росії на територію членів Альянсу.

Прямий ефір