Є рішення для української оборони та економіки — включення із Брюсселя (ВІДЕО)

Прапори ЄС та України. Фото: gettyimages.com

Хороші новини з Брюсселя для українського оборонного сектору та аграрної індустрії — на зустрічі лідерів країн Європейського Союзу попередньо узгодили рішення, що зміцнюють українську оборону та економіку. Про це сьогодні, 22 березня, в ефірі FREEДОМ повідомив спеціальний кореспондент телеканалу в Європі Віталій Сизов.

Підсумки першого дня зустрічі лідерів Європейського Союзу, яка стартувала напередодні у Брюсселі: 3 млрд євро із доходів, отриманих від заморожених російських активів, — на закупівлю зброї, та додаткові тарифи на ввезення російської сільгосппродукції.

“Я рада, що лідери підтримали нашу пропозицію використати суттєві доходи від заморожених російських активів. Це забезпечить фінансування військового обладнання для України. Ми розраховуємо зібрати близько 3 млрд євро у 2024 році та аналогічну суму — у наступні роки. І я дуже вдячна Чехії за її ініціативу надати Україні разом із партнерами 800 тис. снарядів. Фінансування також могло б піти на цю ініціативу”, — зауважила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Вона наголосила: необхідне подальше узгодження цього рішення, але якщо процес піде швидко, як це й планують, то перший мільярд євро, отриманий від російських активів, на закупівлю озброєнь може надійти до 1 липня.

До учасників саміту звернувся президент України Володимир Зеленський. Він нагадав, що захист України це не лише фронт, а й економіка. Тому нелогічно перешкоджати експорту українських сільгосппродуктів на ринок ЄС і водночас дозволяти продавати там російські та білоруські товари.

“Ми бачимо, що досі не обмежений російський доступ на аграрний ринок Європи. І коли українське зерно викидають на асфальт чи залізничну колію, до Європи все одно везуть російську продукцію, а також товари із підконтрольної Путіну Білорусі. Це нечесно”, — сказав президент України.

З тим, що це нечесно, погодилися і єврочиновники, які відреагували на звернення, а також численні заклики окремих країн членів Європейського Союзу, та запропонували підвищити тарифи на ввезення сільгосппродукції з Росії та Білорусі.

Також єврочиновники обговорили додаткове фінансування нарощування військового виробництва. Особливу роль у цьому має відігравати Європейський інвестиційний банк. Крім того, Європейська Рада закликала працювати над підтримкою восьмого траншу з Європейського фонду миру на суму 500 млн євро, який був заблокований Угорщиною, а також закликала високого представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля та Єврокомісію розробити нові санкції щодо Ірану, Північної Кореї та Білорусі. Було заявлено про введення суттєвих обмежувальних заходів проти Тегерана у разі, якщо буде підтверджено інформацію про те, що Іран постачає Росії балістичні ракети для атак України.

Європейські лідери заявили про невизнання так званих виборів, проведених на окупованій території України. Підтримали українську формулу миру та проведення саміту миру, а також трибунал щодо розслідування злочинів агресії проти України. Було наголошено на необхідності відновлення Україною позицій на традиційних ринках продажу зерна в Азії та Африці.

Було заявлено і про те, що лідери Європи допомагатимуть Молдові та Грузії долати наслідки агресії проти України, оскільки ці країни теж страждають від цього.

А до літа має бути готова мапа необхідних реформ для розширення Європейського Союзу. Європейські лідери закликали до швидкого затвердження переговорної рамки для вступу України до ЄС.

Першого дня саміту неподалік місця його проведення мітингували проукраїнські активісти. Вони закликали пришвидшити допомогу Україні.

Сьогодні на порядку денному — деякі питання міжнародної політики та аграрного сектору. Ці теми обговорюватимуть європейські лідери, до яких приєднаються лідери інших країн Європейської економічної зони: Ісландії, Норвегії та Ліхтенштейну.

Читайте також: Саміт лідерів ЄС проходить у Брюсселі — підсумки першого дня (ВІДЕО)

Нагадаємо, 21-22 березня в Брюсселі проходить саміт лідерів ЄС. На порядку денному — понад 10 питань, підтримка України — головна тема.

Читайте також: Перший мільярд — до липня: лідери ЄС вирішили спрямувати доходи від росактивів на військову допомогу Україні

Прямий ефір