Євросоюз посилює зв’язки з Китаєм, намагаючись уникнути надмірної залежності, — Полегкий

Прапори Європейського Союзу та Китаю. Фото: gettyimages.com

Європейський Союз посилює зв’язки з Китаєм, при цьому намагаючись уникнути надмірної залежності. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

“Китай теж, знаєте, пробиває пролом у великій європейській стіні. А тут ми бачимо, що так чи інакше Європа намагається зараз будувати певну стіну, тому що за останні пару років відбулася переоцінка загроз. І в цьому сенсі Китай був таким, ну, трошки проблемним, скажімо так, партнером у тому сенсі, що Китай не пускав величезну кількість європейських компаній на свій ринок, Китай й поводився не дуже паритетно в якихось економічних відносинах. Але, з усім тим, оцінки таких довготривалих викликів для Євросоюзу з боку Китаю, загалом, особливо не було”, — сказав він.

За словами експерта, за останні пару років ця ситуація змінилася — це видно й в стратегічних документах, й в риториці.

“І зараз Європа намагається, з одного боку, утримати взаємодію з Китаєм, це теж дуже важлива країна і для економіки, і, загалом, залежність досить велика від Китаю, але при цьому уникнути ось цієї надмірної залежності. Тобто, по суті справи, якщо подивитися довготривалий тренд, що Європа намагатиметься, з одного боку, використовувати зв’язки з Китаєм для, припустімо, тиску на Китай у питаннях Росії, але цей тиск досить обмежений, тобто тут Китай тримає теж свої інтереси. І при цьому Європа будуватиме все-таки ситуацію, в якій її надмірна залежність буде меншою”, — сказав академічний директор Центру публічної дипломатії.

Він зазначив, що Європа все ж таки винесла певний урок із відносин із Росією, коли залежність частини країн від російських енергоресурсів у певний момент призвела до проблем й стала “холодним душем” для багатьох політиків у Євросоюзі.

“І тут, до речі, показовим було те, що Франція, яка є однією з таких досить дружніх країн для Китаю в Євросоюзі, припустімо, Макрон зустрічався з Сі Цзіньпіном разом з Урсулою фон дер Ляєн. Це теж певний такий символічний значок, тому що традиційно Китай намагається розвивати двосторонні стосунки між країнами та не дуже любить мати такі стосунки з великими структурами у вигляді Європарламенту, Єврокомісії тощо. Тобто це, я думаю, було теж з боку Макрона продовженням цієї політики ніби стратегічної невизначеності. Тобто, з одного боку, він показує, що Франція буде в єдиному голосі Європи виступати, але водночас він запрошує Сі Цзіньпіна в досить особисто для нього значущий регіон, та намагається вибудувати все-таки точки дотику й більш особисті”, — сказав Полегкий.

Що стосується Угорщини, то, за його словами, тут ситуація дещо інша. І Будапешт, і Пекін розуміють спільні інтереси в якійсь перспективі та намагатимуться використати один одного, щоб отримати якісь плюси.

Читайте також: Сі під час європейського турне “підгодував” своїх друзів й зацікавив дружити з ним тих, хто ще вагається, — Веселовський

Раніше експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталя Плаксієнко-Бутирська висловила думку, що Китай справді дуже багато працював над тим, щоб внести розкол у відносини США і Європи. Проте, в економічному плані вони залишаються для Китаю головними партнерами.  

Прямий ефір