Сербія для Сі є інструментом входження в Європу, — академічний директор Центру публічної дипломатії

Прапор Сербії. Фото: gettyimages.com

Лідер Китаю Сі Цзіньпін використовує Сербію як ще один інструмент входження в Європу. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

Він зазначив, що Сербія намагається лавірувати між Євросоюзом, Росією та Китаєм та отримує дивіденди від взаємодії з кожною зі сторін.

“Так, Росія в будь-якому разі є значущим партнером для Сербії, але набагато слабшим. За останні два роки, всі прекрасно розуміють, що насправді вплив Росії в багатьох регіонах світу значно ослаб. Тому для Сербії залишається варіант або максимально трансформуватися й намагатися займатися послідовною євроінтеграцією, й, в принципі, Сербія стратегічно це робить. Але при цьому Сербія намагається знаходити противагу. І тут Китай прекрасний такий випадок, прекрасний партнер. Для Китаю Сербія це просто ще один інструмент входження в Європу”, — сказав академічний директор Центру публічної дипломатії.

Він зазначив, що ініціатива “16 плюс один” — 16 країн Центральної та Східної Європи і Китай, яка досить часто згадувалася китайською стороною ще кілька років тому, практично заглохла.

“Там було багато очікувань та інфраструктурних проєктів, величезна кількість планів на інвестиції. І як ми бачимо, ось цей панівний вплив Китаю в подібних проєктах, він показав, що країни цього регіону не готові йти на такі поступки політичні, наприклад, з Китаєм. Відповідно, Сербія залишилася однією з небагатьох країн поряд з Угорщиною, зокрема, які охоче підтримують ініціативи Китаю в подібних проєктах”, — сказав Полегкий.

Він звернув увагу, що наразі для Сербії Китай є одним з основних джерел інвестицій та торгівлі: КНР вкладає досить великі кошти в сербську економіку.

“Відповідно, ми чуємо нову сторінку у відносинах уже не стратегічного партнерства, а набагато більш начебто глибинної світоглядної співпраці. Тобто включення ось цієї риторики та дискурсу в суспільство єдиної долі, яку Китай просуває на рівні своєї зовнішньої політики. Тут Сербія готова грати й готова використовувати цю можливість. Але ось тут у мене велике питання в тому, яку ціну готова Сербія заплатити. Тому що, якщо ми подивимося на приклади того, як Китай виходить на ринки, наприклад, країн Азії, Африки, особливо в ініціативі “Один пояс і один шлях”, то ми бачимо, що багато держав та уряди цих територій опиняються у величезній залежності від Китаю. Це і боргові зобов’язання, і тому подібне. Ось тут Сербія, найімовірніше, спробує лавірувати, використовуючи якраз Євросоюз і, можливо, частково Росію як таку противагу”, — сказав Полегкий.

Він назвав таку гру ризикованою, тому що Сербія перебуває в занадто великій залежності від Китаю.

Читайте також: Сі під час європейського турне “підгодував” своїх друзів й зацікавив дружити з ним тих, хто ще вагається, — Веселовський

Раніше експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська висловила думку, що Сі Цзіньпін під час свого візиту до Сербії намагався показати країнам ЄС, що в них може бути багато можливостей для співпраці з Пекіном.  

Прямий ефір