Саміт лідерів ЄС відбувається у Брюсселі — підсумки першого дня (ВІДЕО)

Прапори ЄС та України. Фото: gettyimages.com

Лідери країн Європейського Союзу зустрілися сьогодні, 21 березня, у Брюсселі, щоб обговорити головні виклики для континенту і світу. На порядку денному — події на Близькому Сході, розширення ЄС, сільське господарство, але головна й основоположна тема — безпека в Європі, а, отже, й Україна, яка її забезпечує. Про це з місця подій інформує кореспондент телеканалу FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.

Зустріч триватиме два дні, на порядку денному — понад 10 питань. Підтримка України — головна тема.

Сьогодні обговорювалася можливість передачі Україні дивідендів від заморожених активів Центробанку РФ для закупівлі озброєння. Поки йдеться про 3 млрд євро на рік.

Високопоставлений європейський дипломат повідомив, що лідери Європейського Союзу досягли політичної угоди щодо передачі цих коштів на військову підтримку України. Цю пропозицію підтримали всі 27 країн, включно з Угорщиною. Тепер рішення потребує опрацювання в робочих групах, перш ніж його формалізують.

Але на столі є й інші пропозиції.

“Естонія надала ще один військовий пакет у розмірі 20 млн євро. Я сподіваюся, що всі інші зроблять те саме. Ми говорили, що якщо кожен візьме на себе зобов’язання виділити хоча б 0,25% свого ВВП на військову підтримку України, тоді вони зможуть взяти гору над Росією”, — повідомила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель наголосив, що від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Євросоюз і його країни-члени надали військової допомоги на суму 31 млрд євро. На 2024 рік заплановано ще 20 млрд євро, і це не остаточна сума.

Боррель наголосив, що поки Україна отримує військову допомогу, Європа може почуватися в безпеці.

“Ми не беремо участі в цій війні — ми просто підтримуємо Україну. І нам потрібно готуватися до майбутнього, підвищуючи нашу обороноздатність, нарощуючи оборонну промисловість. Але не лякайте людей даремно. Війна [в країнах ЄС] не є неминучою. Що насправді неминуче — це необхідність підтримати Україну”, — сказав він.

Цього тижня було погоджено виділення Євросоюзом 5 млрд євро в межах Європейського фонду миру, які також підуть на закупівлю озброєння для України.

Загальна підтримка ЄС суттєва, особливо зараз, коли затримується ухвалення рішення про допомогу Україні від США.

Країни Євросоюзу шукають нові способи збільшити постачання снарядів на поле бою. Раніше Чехія оголосила ініціативу із закупівлі 800 тис. боєприпасів, до якої приєдналася низка країн. У кулуарах саміту кажуть, що 800 тис. — це не межа.

Офіційну частину саміту відкрив президент України Володимир Зеленський. Він подякував лідерам країн ЄС за допомогу, але попросив прискоритися — особливо щодо постачання систем протиповітряної оборони.

“Ви всі знаєте, які кроки необхідно зробити. Я закликаю допомогти захистити наші міста — Харків, Суми, Дніпро, Одесу, Херсон та інші. Нам необхідно забезпечити надійний захист неба над лінією фронту. Нам потрібно змусити Путіна програти битву за українське небо, а якщо він це зробить, то втратить і землю…. На жаль, якість використання нашими солдатами артилерії на передовій принизлива для Європи в тому сенсі, що Європа може надати більше. І зараз вкрай важливо це довести. Бо якщо буде достатньо підтримки для України, то це покаже приятелям Путіна, що підтримки вистачить, навіть якщо цей божевільний накаже поширити агресію на інші країни Європи“, — зазначив Зеленський.

Український лідер подякував ЄС за рішення відкрити Офіс оборонних інновацій у Києві, і закликав інвестувати в українську оборонну індустрію, зокрема у виробництво дронів. Також Володимир Зеленський закликав дотримуватися режиму безмитної торгівлі з Євросоюзом, наголосивши, що економіка для України також важлива, як і фронт. Крім того, президент акцентував на необхідності прискорення в процесі євроінтеграції України, а саме — схвалити переговорну рамку щодо вступу країни до ЄС.

На саміті лідери обговорили європейську програму оборонної індустрії, мета якої — збільшити виробництво озброєння та амуніції. У цій програмі може брати участь і Україна. Щоб активізувати цей процес, хочуть полегшити доступ виробників до кредитів.

Учасники саміту зустрілися з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. Одна з тем обговорення — робота українського “зернового коридору” в Чорному морі. Деякі учасники заявили про намір домагатися заборони імпорту в ЄС зерна з Росії.

“Російське зерно дійсно стає проблемою — і не тільки економічною, а й політичною. Наші фермери незадоволені тим, що російське зерно потрапляє на ринки Євросоюзу. Ми повинні це заблокувати, тому що прямо зараз, якщо мої дані вірні, Росія посідає третє місце серед основних постачальників сільськогосподарської продукції на ринки Євросоюзу”, — заявив президент Литви Гітанас Науседа.

Завтра саміт лідерів Євросоюзу продовжиться.

Прямий ефір