Японія готується змінити законодавство для допомоги Україні зброєю — що відомо (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Японія планує дозволити реекспорт озброєнь у треті країни, щоб їх можна було передати Україні. Відповідні поправки до законодавства вже готуються, пише The Washington Post. Йдеться про ракети для установок Patriot, які виробляються в Японії за ліцензією американської компанії. Сполучені Штати придбають ракети, щоб передати їх Україні. Коли очікувати рішення — у матеріалі журналістів FREEДОМ.

Наразі японське законодавство забороняє експортувати летальну зброю в країни, що перебувають у стані війни.

“Токіо розширює список країн, до яких можуть поставлятися вироби японського ВПК. Якщо раніше Японія могла постачати високотехнологічну техніку, таку як літаки, ракети, бронетехніку тільки тим країнам, разом з якими вона їх розробляла, то зараз кардинально все змінюється. Оскільки змінюється геополітична ситуація”, — сказав експерт-міжнародник, український дипломат Руслан Осипенко.

Японія виробляє ракети для Patriot за ліцензією американської компанії. Йдеться про перехоплювачі PAC-2 і PAC-3. Перші призначені для знищення деяких типів балістичних ракет шляхом вибуху поблизу, а другі являють собою боєприпаси прямого ураження, які націлені безпосередньо на ракети і літаки, і мають більшу вибухову силу.

“Хоча армія США не закуповує багато нових пускових установок, вона купує ракети. PAC-3 — єдина версія, яку нині закуповують Сполучені Штати, — коштує близько 4 млн дол. за одиницю. PAC-2 коштують приблизно вдвічі дешевше”, — йдеться у звіті Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Президент США Джо Байден уже порушував питання реекспорту на зустрічі з японським прем’єром Фуміо Кішидою в серпні під час тристороннього саміту з Південною Кореєю, а потім ще раз на економічному саміті в Сан-Франциско в листопаді. Але консенсусу тоді так і не досягли.

Знову про це заговорили після візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона, де він висловив тривогу з приводу обороноздатності країни.

“Питання виглядає як тактичне, а по суті воно стратегічне. Це світоглядна зміна підходів Японії. Вона перестає бути нейтральною країною і буде нарощувати виробництво, ВПК, будуть і збройні сили швидко модернізуватися. Оскільки вони бачать, що російсько-українська війна, і пов’язують її якраз із загрозою в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні”, — наголосив Осипенко.

Японія — одна з перших країн світу, яка підтримала Україну після початку повномасштабної війни РФ, і перша у Східній Азії, що приєдналася до санкцій проти Москви. Про додаткову допомогу Україні, в розмірі 1 млрд дол., уряд Японії оголосив на початку грудня.

“Це вагома підтримка для відновлення України та нашої економіки. Японія твердо стоїть поруч з Україною та українським народом. Працюємо далі разом, щоб наблизити нашу спільну перемогу”, — написав президент Зеленський у соцмережі Х.

Фінансова, гуманітарна та технічна допомога Японії Україні вже перевищила 7,5 млрд дол. Посол Японії в Україні Мацуда Кунінорі каже, що кошти, зокрема, спрямовані на розмінування та очищення території країни.

“Ми надаємо Україні підтримку в розмірі 7,6 млрд дол., яка включає бюджетну, технічну, гуманітарну допомогу. Ми також надаємо Україні нелетальну військову допомогу, включно з безпілотниками, обладнанням для особового складу”, — сказав Кунінорі в інтерв’ю “РБК-Україна”.

Очікується, що уряд Японії оголосить про поправки до закону, які дозволять реекспорт озброєнь у треті країни, вже 22 грудня. Це буде перша зміна японських правил експорту оборонної продукції з 2014 року.

Читайте також: Україна отримає від Японії 4,5 мільярда доларів: на що підуть гроші (ВІДЕО)

Прямий ефір