Україна та США працюють над двосторонньою безпековою угодою — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Київ та Вашингтон фіналізують двосторонню безпекову угоду. Працюємо над конкретним текстом, заявив президент України Володимир Зеленський, повідомляє FREEДОМ.

“Мета наша в тому, щоб зробити цю угоду найсильнішою з усіх. Обговорюються конкретні основи нашої безпеки, нашої взаємодії. Працюємо і над тим, щоб зафіксувати конкретні рівні підтримки на цей рік і на наступні 10 років. Це і збройна підтримка, і фінансова, і політична, і те, що стосується спільного виробництва зброї. Угода повинна бути дійсно взірцевою”, — сказав лідер України.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва запевнив, що Україна стане членом Альянсу. Але отримати офіційне запрошення вже на липневому саміті шансів небагато. Тому угоди про безпеку зі Сполученими Штатами, як і з іншими союзниками, покликані діяти в перехідний період — до вступу України в НАТО.

“Саме членство України в цій організації, в цьому оборонному альянсі є найкращою гарантією безпеки України. Наскільки я розумію, сьогодні йдеться про те, щоб укласти двосторонню міжнародну угоду зі США на період до того моменту, коли Україна стане повноправним членом НАТО”, — сказав голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Угода між Києвом та Вашингтоном діятиме 10 років. Це означає, що Україна від США отримуватиме кошти, озброєння й розвіддані впродовж конкретно визначеного та досить тривалого періоду часу.

“Нас цікавить головним чином кінцевий результат. Нас цікавить такий обсяг допомоги й надання її систематично, для того, щоб можна було на неї розраховувати. Скажімо, щоб це надання допомоги носило не епізодичний, а систематичний характер, щоб залежно від тих загроз, які існують та які, на жаль, будуть виникати в майбутньому, щоб ми могли твердо розраховувати на допомогу Сполучених Штатів”, — сказав Мережко.

Дію угод, уже підписаних Україною та її країнами-партнерами, сторони можуть припинити будь-коли — для цього потрібно лише письмово повідомити про своє рішення за шість місяців. Але такий розвиток подій аналітики називають малоймовірним. 

“Такі гарантії й таку допомогу в сфері безпеки, яку можуть надати США, жодна інша країна у світі надати не може. За обсягом допомоги фінансової, озброєння й дипломатичної допомоги, й розвідувальної, й іншої Америка перевершує будь-яку іншу країну світу й навіть кілька інших великих держав разом узятих. Тому іншого вибору у нас немає, окрім як, зокрема, домовлятися, шукати якісь формати, про нашу підтримку в сфері безпеки з боку США”, — сказав директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.

Першу угоду в сфері безпеки Україна уклала в середині січня 2024 року з Великою Британією. Місяцем пізніше — з Німеччиною та Францією. Потім були Канада, Італія, Данія, Фінляндія, Нідерланди. З низкою держав Україна працює над проєктами угод. 24 квітня стартували переговори з Португалією, й далі буде.

Читайте також: Для України укладання угоди у сфері безпеки зі США було б оптимальним варіантом, — Дубовик

Нагадаємо, між Києвом та Вашингтоном відбулися два раунди переговорів щодо майбутньої угоди у сфері безпеки. Українська сторона наполягає, що основні принципи документа мають бути схожими на домовленості, які США уклали з Ізраїлем у 1975 році.

Прямий ефір