Трибунал для Путіна і прихильників глави Кремля — яким його бачать європейські дипломати (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Міжнародний трибунал для президента РФ Путіна і його прихильників, які розв’язали найбільшу в Європі війну після Другої світової, стає все більш реальним. Його створення активно обговорюють європейські та українські політики. У березні відповідну резолюцію має розглянути Генеральна асамблея ООН. Наразі точаться дискусії навколо точкових формулювань, щоби отримати максимально конкретизовані визначення, для чого потрібен трибунал, інформує FREEДОМ.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила: Росія має понести відповідальність за злочини, скоєні проти України, і Євросоюз продовжить працювати з партнерами в цьому напрямку. 

“Майже рік тому світ відкрив для себе жахи Бучі. Я сама була там і була свідком звірств, скоєних російськими військами. З’являється дедалі більше свідчень прямих нападів на цивільне населення, а також на енергетичну та іншу інфраструктуру. Відомо, що російські сили вдавалися до тортур, жорстокого поводження, сексуального насильства та вчиняли масові страти. Не пощадили навіть дітей. Росія має бути притягнута до відповідальності за ці жахливі злочини, і Путін має бути притягнутий до відповідальності”, — резюмувала президентка Єврокомісії.

Створення спеціального міжнародного трибуналу для суду над російським керівництвом необхідним вважає президент Латвії Егілс Левітс.

“Не тільки санкції, але й відповідальність. Я прихильник створення спеціального міжнародного трибуналу, оскільки жоден інший міжнародний суд нині не може розглядати злочин агресії. Звичайно, Міжнародний кримінальний суд виконує важливу роботу, збираючи докази окремих воєнних злочинів. Але необхідно також судити злочин агресії, який є злочином керівництва”, — наголосив Левітс. 

Процес створення міжнародного трибуналу обговорили на конференції-саміті United for justice, яка 3 березня стартувала у Львові. 

На сьогодні в Україні зареєстрували понад 70 тис. воєнних злочинів, скоєних російською армією. В основі — ті факти, які вдалося підтвердити на деокупованих територіях. Про це під час виступу на конференції розповів президент України Володимир Зеленський.

“Усі ми прагнемо покарати державу-терориста. Це моральний і правовий обов’язок світу перед жертвами російського терору. І це безпековий обов’язок цивілізованого та демократичного світу перед будь-яким народом, якому може загрожувати така сама агресія, як російська”, — резюмував Зеленський. 

Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначив, що наразі не існує механізмів притягнення до відповідальності саме керівництва Російської держави за злочин агресії — вторгнення в Україну. Почати їх розробляти — одне із завдань конференції. 

Наразі домовилися, що в Гаазі незабаром відкриють Міжнародний центр із переслідування злочину агресії.

“Ми продовжуємо діалог із нашими партнерами щодо того, щоб було обрано саме ту модель, яка забезпечить на міжнародному рівні притягнення до відповідальності та покарання вищого керівництва країни-агресора. Ми розуміємо, що процес створення цього трибуналу не може бути простим і швидким, але вже проведена робота і в нас є підтримка — понад 20 держав, які долучилися до роботи з обговорення юридичного механізму створення цього трибуналу”, — розповів Костін. 

Європейські політики обговорюють можливі варіанти засудження російської агресії. Зокрема через так званий гібридний трибунал. Він дасть змогу розглядати міжнародний злочин у межах української правової системи. На підтримку проєкту резолюції щодо створення міжнародного трибуналу наразі вдалося зібрати голоси тільки 29 країн.

“Складність у тому, що війна досі триває. Але здається, це вперше в історії ми всі обговорюємо шляхи розслідування злочинної військової агресії ще під час війни”, — зазначив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс під час виступу на конференції-саміті United for justice. 

За створення спецтрибуналу виступає і президентка Європейського парламенту Роберта Мецола. Для цього, на її думку, необхідно знайти юридичні рішення.

“Питання вже не в тому, як. Питання в тому, коли. І навіть зараз, коли ми бачимо вже справи, які ведуться в Україні, інформацію, яку збирають різні держави-члени, США, Велика Британія, йдеться про притягнення до відповідальності винних, зокрема Володимира Путіна. Без цього в нас не буде миру”, — заявила Мецола. 

Створити спеціальний трибунал для притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини та агресію проти України ще в жовтні 2022 року закликав президент України Володимир Зеленський. Нова структура має доповнити діяльність Міжнародного кримінального суду та інших подібних інституцій, які на даному етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.

Читайте також: Офіс Міжнародного кримінального суду відкриють в Україні — чи наблизить це покарання воєнних злочинців (ВІДЕО)

Прямий ефір