Росіяни мерзнуть у своїх будинках: чи покарають реальних винуватців колапсу ЖКГ — думки російських експертів і глядачів FREEДОМ

Через опалення, що не працює вдома, росіяни змушені грітися біля вогнищ. Фото: telegraf.com.ua

Колапс системи ЖКГ, який охопив половину Росії цієї зими, вказує на те, що влада спрямовує бюджетні гроші не в те русло.

Замість високого рівня життя росіяни отримали підвищення цін на продукти і повістки. А тепер ще й тарифи на комунальні послуги можуть підвищити. Але чи підуть ці гроші на заміну інфраструктури або латання труб?

Адже в Росії збираються скоротити витрати на житлово-комунальну інфраструктуру. Згідно з бюджетом на 2024-2026 роки, фінансування сфери ЖКГ із федеральної скарбниці буде урізано більш ніж удвічі. Із 2025 року, згідно із законом про бюджет, почнеться різкий секвестр витрат на ЖКГ: вони знизяться на 43%, а 2026 року — ще на 25%.

Чи врятує росіян підвищення тарифів?

Поки бюджет РФ витрачається на виробництво озброєння для війни проти України, росіяни мерзнуть у власних будинках. Уже понад місяць жителі різних регіонів викладають у мережу відео, де в їхніх квартирах максимум плюс десять, а в під’їздах — ожеледь і сніг.

Депутат Держдуми Андрій Гурульов заявив, що для модернізації комунальних мереж необхідно істотно підняти тарифи для населення.

Наприклад, у Забайкаллі, яке Гурульов представляє в Держдумі, на думку депутата, тарифи потрібно підняти “відразу мінімум на 15%”. Він зазначив, що в тариф не закладаються витрати на модернізацію обладнання, а тільки на його утримання, і сьогодні грошей, що збирають з громадян, не вистачає “навіть на підтримку робочого стану мереж”.

Щоправда, реальність відрізняється від слів Гурульова. У Росії щорічно піднімають тарифи. Тільки з грудня 2022 року тепло в Забайкаллі подорожчало в середньому на 11%. А по країні зростання цін на комунальні послуги 2024 року в середньому становитиме 9,8%.

Нинішньої зими комунальних аварій стало вдвічі більше порівняно з 2022 роком, згідно з підрахунками The Moscow Times. Знос системи ЖКГ російська влада оцінила в 70%. Так, найбільша аварія сталася в підмосковному Подольську, де в 30-градусні морози без опалення залишилися 20 тисяч осіб.

Чергова комунальна аварія сталася в Новосибірську. Фонтан окропу піднявся до рівня 7-го поверху. У низці будинків зникло тепло.

Через попередню аварію залишилися без опалення 100 будинків і 13 шкіл та лікарень.

Затопило окропом і Нижній Новгород. Постраждали 16 осіб. Без теплопостачання залишилися 20 багатоквартирних будинків із населенням понад 3 тисячі осіб і два соціально значущі об’єкти.

Комунальні аварії, через які тисячі росіян залишилися без тепла, води, електрики і газу, зачепили щонайменше 43 регіони, підрахувало видання “7х7”.

Читайте також: У РФ підвищать тарифи, але це не змінить ситуацію — катастрофи в ЖКГ триватимуть — пояснення російського економіста

Коментарі телеглядачів

Думкою своїх глядачів поцікавився телеканал FREEДОМ. Питання звучало так: “Росіяни мерзнуть у своїх будинках. Кого ви вважаєте винними і чому?”. Найактуальніші відповіді:

  • Самі винні, під лежачий камінь вода не тече. Нехай і далі лежать на дивані.
  • Росіяни мерзнутимуть, бо звикли бути битими… Можливо, їх так виховували — биттям, звідси — терпимість до жорстокості. А опинитися без тепла в такий мороз людям похилого віку і дітям — це жорстокість… До речі, могли б показати, як вони рятуються в магазинах або приміщеннях, де є генератори або котли, але ніхто їх не квапився відігріти, судячи з різних відео… Усе це дуже дивно, хоча, знаючи, хто такі Путін і його оточення, немає запитань.
  • “Руzкіе” раді, що ракети летять в Україну! Але, щоб у них настало просвітлення в мізках, українським хакерами необхідно зламати канали телебачення і як рекламу запускати повідомлення про те, що на гроші, витрачені на ракети, можна було встановити золоті труби на всій території Росії!!!
  • Висновок: якщо народ не бере в руки вила і не зносить злочинну антинародну “владу” бандитів, які захопили країну і розв’язали фашистську війну, то спочатку такий “народ” мерзнутиме без опалення в розкраденій країні, але потім він мерзнутиме в підвалах — у розбомбленій країні! То хто в нинішніх і майбутніх бідах росіян винен? Кожен, хто досі не взяв вила до рук і не пішов “зігрівати” вогнем військкомати, поліцаїв, усю “z-систему” і бункер відмороженого диктатора!
  • Схоже, тільки національні визвольні рухи змінять ситуацію в РФ — як, наприклад, мітинги і протест у Башкортостані. Кремль, готуйся приймати “відповіточку” від принижених тобою народів. Правда переможе!

Думки експертів

Чи доречним буде підвищення тарифів на послуги ЖКГ у Росії та чи притягнуть до відповідальності реальних винуватців колапсу, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Андрій Сидельников, російський політик і лідер руху “Говоріть голосніше!”;
  • Сергій Жаворонков, член ради фонду “Ліберальна місія”;
  • Ольга Романова, директорка фонду “Русь Сидящая”;
  • Руслан Айсін, політолог, головний редактор журналу “Поистине”;
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик.

АДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Тим росіянам, яких не торкнулися проблеми, плювати на співгромадян

— Марно питати у пропагандистів, хто винен. Тому що буде винен хто завгодно, крім реальних винуватців. А реальні винуватці — це російська влада, як на місцевому, так і на регіональному, і на федеральному рівнях.

Винні в цьому насамперед керівництво країни і ті, хто ухвалює рішення, хто ухвалює бюджети, збільшуючи з кожним роком асигнування на військові потреби і зменшення бюджету на соціальні потреби. Це відбувалося відкрито.

Не вся Росія замерзає, не всі громадяни. Те, що відбувається в якомусь регіоні, абсолютно “до ліхтаря” жителям, у яких є тепло в будинку. І на це вони, звісно, не звертають уваги, як і не звертають уваги на те, що, припустімо, відбувається дедалі частіше в Білгородській області. Тому жителям Хабаровська байдуже, що прилетіли “відповіді” з української сторони в Бєлгород та інші регіони чи ні.

Російські громадяни розглядають ситуацію виключно навколо свого паркану. Головне для них, щоб їх не чіпали. Усіх, кого не торкнулася мобілізація, кого не торкнулася війна, про війну не думають. І абсолютно плювати вони хотіли, що відбувається десь далеко, нехай навіть на території Російської Федерації.

СЕРГІЙ ЖАВОРОНКОВ: Підвищувати тарифи під вибори президента не будуть

— У Росії планують підняти тарифи на послуги ЖКГ у середньому на 10%. Дійсно, у 2023 році тарифи практично не підвищували, тому що було подвійне підвищення замість одноразового 2022 року. Тоді відразу на 11,5% підвищили тарифи в середньому по країні. А минулого року тарифи зросли, за статистичними даними, менше ніж на 2,5%. Це пов’язано з передвиборчими цілями. Тому в Росії підвищення тарифів відбувається з 1 липня, а не з 1 січня, як було колись, щоб це не стосувалося березневих виборів.

Проблема ЖКГ загалом на пострадянському просторі досить серйозна. Дуже складно контролювати особливо дії так званих постачальників ресурсів, тобто водоканалів, генерувальних компаній, тепломереж, електромереж. Тут існують, звісно, дуже великі можливості для аудиту та економії, тут лежить великий надприбуток, але зрозуміло, що владі цим займатися не хочеться.

Що стосується майбутнього скорочення витрат на ЖКГ, так, це дійсно так. Пріоритетом російської влади є війна. Але, втім, треба сказати, що до 2026 року вони планують повернути тарифи приблизно на рівень 2020 року. Тобто останні пару років на ЖКГ підвищували витрати федерального бюджету. Але щастя закінчилося, і вони вирішили, що пора на ЖКГ економити.

Катастрофа, яка сталася наприкінці грудня-початку січня, звісно, пов’язана з аномальними для Росії морозами. Звичайно, це не цілком виправдовує владу, тому що необхідно мати запас міцності.

А проблеми з інфраструктурою, це особливо проблема Московської області, що влада будує величезні “человейники” і не видає дозволу на будівництво там 25-30-поверхових будинків. Але при цьому для економії ці будинки підключаються до старої інфраструктури, збільшуючи навантаження на неї.

Велика проблема — зайва жадібність чиновників, які дають бізнесу дозвіл на таке величезне будівництво. Звісно, його бути не повинно, воно має бути меншим просто з техніки безпеки.

ОЛЬГА РОМАНОВА: Система “бояр і холопів” у Росії побудована на мовчанні останніх

— Абсолютно зрозуміло, що труби мали змінюватися 2010 року. Тобто за весь час правління – майже 24 роки — Путін ніколи про це не дбав. І все одно він “найкращий президент”. Система “бояр” і “холопів” теж усіх влаштовує. А ще “холопів” влаштовує, що гроші, призначені на ремонт труб, пішли на виготовлення ракет.

РУСЛАН АЙСІН: Корупція зробила свою справу

— Це по-справжньому катастрофа з урахуванням того, що прийшов той самий мороз, яким Росія лякала Європу й Україну, як то кажуть, не накликай біди на свою голову, що й сталося.

Причини лежать на поверхні — всі гроші і всі ресурси були кинуті на війну з Україною. Відповідно, планові заміни або планове латання дірок — призупинилися.

Внаслідок чого, зношеність комунальних мереж і взагалі інфраструктури — колосальна. Я думаю, цифри сильно занижені, тому що в Казані, одному з найуспішніших міст Росії, мер сказав, що зношеність мереж становить близько 80%. І своїми силами поміняти вони не в змозі, тому що немає грошей і потрібен федеральний бюджет, а федеральному бюджету, природно, не до цього, тому що все для фронту.

Адже ще є північні регіони, там узагалі катастрофа на катастрофі, думаю, це все буде наростати і наростати. При цьому, щоб замінити інфраструктуру тепломереж, потрібні величезні гроші. Пам’ятаю, була якась федеральна програма “ЖКГ”, але гроші розкрадалися.

Мій друг був засновником однієї будівельної компанії і він мені розповідав, як це було. Так, гроші просто розподіляли у вигляді хабарів чиновникам, купували найдешевші китайські матеріали, і так проводили заміну труб. Або система реновації будинків — те саме. Мабуть, те, що вони робили, з урахуванням кліматичного тиску, дало той ефект, який ми зараз маємо.

ДМИТРІЙ ГУДКОВ: Росіяни не розуміють, що це їхні гроші пішли не туди, куди слід було

— На жаль, більшість людей не сприймає гроші, які виділяються з бюджету, як їхні особисті гроші платників податків. Вони думають, що це гроші Путіна, гроші “Единой России”, це держава чогось там розподіляє. Так зомбоящик і виховував населення. А тих, хто розуміє, давно заткнули, посадили і видавили з країни або залякали. Тож сьогодні і слова сказати не можна.

Росія зараз перебуває в такій точці деградації системи, що протест проти комунальних служб виглядає вкрай дивним. І протест дружин мобілізованих — це теж не політичний протест, це якийсь такий бунт на колінах або чолобитна царю…

Читайте також: РФ потопає в кризах — проблеми в ЖКГ, авіасфері, економіці, репресії та мобілізація — огляд (ВІДЕО) 

Прямий ефір