Підсумком європейського турне Блінкена можуть стати нові домовленості щодо стримування Росії, – політолог

Фото скріншот відео

Під час європейського турне держсекретаря США Ентоні Блінкена, можливо, буде сформовано домовленості щодо врегулювання російсько-українського конфлікту.

Таку думку сьогодні, 20 січня, у програмі “Інформдень” телеканалу UA висловив директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.

“У цього візиту була якась інша мета, окрім просто підтримки України та вираження солідарності. Щось обговорювалося з нашими керівниками. Але вони поки що не хочуть про це говорити публічно. Тому думаю, що треба сприймати візит Блінкена як частину пакета візитів – вчора Київ, сьогодні Берлін і завтра вже Женева, де відбудеться зустріч з [очільником МЗС РФ Сергієм] Лавровим, тобто не можна виключити можливість того, що формуються будь-які пропозиції, якісь ідеї щодо Москви, це може стосуватися і повернення до Нормандського формату, й активізації виконання Мінських угод чи чогось нового”, – сказав політолог.

Як і щодо зустрічей Блінкена в Україні, не варто очікувати на розкриття деталей женевської зустрічі держсекретаря США з міністром закордонних справ РФ, вважає Дубовик.

“Нам прямо не скажуть. Я думаю, що ця напружена ситуація може зберігатися дуже довго. Але згодом ми побачимо якісь ознаки того, чи було в Женеві досягнуто порозуміння. Поки що немає причин для зайвого оптимізму з цього приводу”, – зазначив він.

Дубовик звернув увагу, що США вже трохи змінили свою публічну риторику, щоб знизити ступінь напруженості та можливої подальшої ескалації російської агресії щодо України.

“Наприклад, президент Байден каже, що найближчим часом Україна не буде членом НАТО. Мабуть, така заява є правильною. Оскільки насамперед це – правда. А по-друге, Росія просто дуже фокусується на цьому питанні. Але Росія хоче домовленостей про постійний нейтралітет України, неприєднання до НАТО. На це НАТО й Америка піти не можуть. Але чи зможе офіційна заява, що Україна не має шансів найближчим часом приєднатися до НАТО, погасити трішки рівень істерії Москви – це невідомо. Також Байден сказав, що [CША] не мають наміру розміщувати якусь ядерну зброю на території України або східноєвропейських членів блоку НАТО. Це теж правильний сигнал”, – зазначив він.

Водночас, як наголосив політолог, риторика США щодо Росії “залишається досить жорсткою“.

“Побачимо, чи дійсно в Росії хочуть військового рішення тиску на Україну. Це цілком можливо, як ми бачимо. Або все ж таки вони будуть переконані, що потрібно йти на якісь поступки та вибирати з того, що пропонує їм Захід. Подивимося, як воно буде далі. Зараз у мене немає підстав вважати, що в Росії обрали дипломатичний напрям розв’язання цієї ситуації”, – резюмував Дубовик.

Нагадаємо, 19 січня президент України Володимир Зеленський зустрівся з державним секретарем Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкеном. Під час перемовин співрозмовники обговорили економічну та фінансову взаємодію країн, а також процес деескалації ситуації навколо України.

Читайте також: Я приїхав, щоб підтвердити непохитну підтримку України Сполученими Штатами, – Блінкен

Прямий ефір