Передача доходів від заморожених російських активів на оборонні потреби України: в ЄС досягнуто консенсусу (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

У березні 2024 року глава європейської дипломатії Жозеп Боррель представив Раді ЄС ініціативу щодо використання доходів від заморожених російських активів. Він запропонував спрямувати 90% доходів у Європейський фонд миру, з якого виділяють кошти на військову допомогу Україні. Тепер, за словами канцлера Німеччини Олафа Шольца, в Європі досягли консенсусу, як використовувати доходи від заморожених російських активів, інформує FREEДОМ.

“Це значна сума, що становить кілька мільярдів на рік. І ми також досягли угоди, яка зараз доопрацьовується, про те, що ми хочемо використати близько 90% цих коштів на потреби оборони України й що немає жодних зобов’язань щодо закупівель озброєння виключно в Європі. Дві важливі заяви, які дуже і дуже значущі”, — сказав Шольц.

Перший збір податку на прибуток від заморожених російських активів можливий до 1 липня. Про це раніше повідомив міністр фінансів Бельгії Вінсент Ван Петегем. З лютого 2022 року країни “Групи семи” заморозили близько 300 млрд євро валютних резервів Центробанку Росії. Із них майже 210 млрд перебувають у бельгійському депозитарії Euroclear. У 2023 році вони принесли доходи на суму понад 4 млрд євро. Доходи також підлягають оподаткуванню та виводяться на спеціальний рахунок. Частину утримують для покриття витрат й ризиків, таких як потенційні арешти активів у відповідь у Росії.

“Є побоювання, що конфіскація російських активів вважатиметься порушенням права власності російської держави та похитне статус єврозони та євро як резервної валюти, що використовується багатьма країнами світу. Натомість використання доходів від заморожених активів — це інша історія, і вона більш прийнятна в сучасному світі. У Європі досягли консенсусу, що вони — ці доходи — мають використовуватися на користь України. І не просто на користь України, а на користь військових потреб України. Це крок уперед”, — сказав юрист-міжнародник Сергій Пєтухов.

Як пише низка європейських ЗМІ, США ведуть переговори з партнерами про надання Україні до 50 млрд доларів. Причому витрати країн можуть бути погашені коштом доходів від суверенних російських активів. План обговорюється серед країн “Великої сімки”: угоду лідери G7 можуть схвалити вже під час червневого саміту в Італії.

“Білий дім просуває нову ідею, яка, як він сподівається, отримає підтримку лідерів країн G7 у червні. Це передбачає виділення Україні близько 50 млрд доларів у вигляді кредиту або облігацій, забезпечених майбутніми доходами від заморожених активів. Ми розробляємо варіант, який, як нам здається, буде найефективнішим у найкоротші терміни”, — сказав заступник радника Білого дому з національної безпеки та питань міжнародної економіки США Даліп Сінгх у коментарі Financial Times.

Західні країни також розглядають питання безпеки власних активів, які все ще зберігаються в Росії, оскільки Москва пообіцяла вжити заходів у відповідь проти власності західних державних й приватних структур. І хоча багато західних компаній пішли з Росії, деякі з них зберігають там фізичні активи, такі як заводи та акції на мільярди євро, пише Financial Times.

Читайте також: Проблема в позовах щодо Другої світової війни: чому Німеччина боїться конфіскації російських активів, пояснив Ус

Нагадаємо, 16 квітня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. У документі йдеться вже не про дивіденди, а про використання і тіла активів. Але резолюція має рекомендаційний характер для країн.

Прямий ефір