Лукашенко готує білорусів до війни проти України — факти, оцінки експертів, наслідки (ВІДЕО)

Олександр Лукашенко. Фото: belta.by

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України білоруські державні ЗМІ активно повторюють російський інформаційний порядок денний: свідомо приховують або переінакшують факти, традиційно звинувачують Захід у бажанні напасти на Росію і Білорусь, а також публічно підтримують військове вторгнення в Україну. Експерти вважають, що таким чином самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко поступово готує населення до перспективи війни проти України, повідомляє FREEДОМ.

“Хочеш миру, готуйся до війни” — наратив, який уже рік активно пропагують білоруські державні канали. Інформаційна кампанія пов’язана з можливою участю режиму Лукашенка у війні проти України.

“Білорусам постійно вливають у вуха, що якби 2020 року ми перемогли, то в нас було б уже як в Україні, на нашій землі їздили б російські танки та летіли б російські ракети. Білорусам вселяють, що Лукашенко — гарант миру. І суть у тому, що як би ми не хотіли — пропаганда, яка ллється щодня їм у вуха, вона все одно десь зависає. Нехай навіть у розумних людей, але все одно десь з’являється “черв’ячок”, — каже політична блогерка Тетяна Мартинова.

У білоруському Комітеті держбезпеки вже заявляли про можливий напад на Білорусь. За їхніми оцінками, загроза нібито йде з Литви, Латвії, Польщі та України.

“Ми проводили і проводимо тренування. Зараз вони — з огляду на ситуацію, що склалася, і загрози — більш масштабні. Тому ми на своїй території проводимо навчання. Переміщаємо туди, куди ми вважаємо за потрібне, і спільне угруповання, і свої збройні сили. Крапка. Ми не можемо виключати, що проти нашої країни може бути розгорнута агресія. Принаймні, таку готовність з боку наших сусідів ми бачимо. Знаємо, хто підштовхує в спину цих самих сусідів для того, щоб вони створювали напруженість на наших кордонах”, — заявив Лукашенко під час наради з військовими і силовим блоком.

Торік Лукашенко неодноразово зустрічався з кремлівським диктатором Володимиром Путіним. На думку експертів, сьогодні досягнуто принципової домовленості про співучасть Лукашенка у війні проти України.

“Лукашенко вже відкрито підтримує і бере участь у війні, він відкрито підтримує Путіна і скрізь, коли його запитують журналісти, він підтверджує, що в Білорусі лікують російських військових, ремонтують російські танки, він постачає ракети. Чого не сталося — це входу білоруських військ. Але це скоріше не завдяки Лукашенку, а всупереч”, — сказав старший радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.

Лукашенко не в змозі чинити опір Путіну. Завтра йому знадобиться більше, і Лукашенко це зробить, вважають експерти.

“Ті чутки, які сьогодні, не тільки чутки, а прямо прогнози серйозних військових експертів, що північний фронт з території Білорусі в Україні буде відкрито в лютому — максимум на початку березня, чесно, якщо Вова (Путін, — ред.) таки вирішить відкрити, то навряд чи Лукашенко зможе його зупинити”, — висловила думку Мартинова.

Але, як упевнені експерти, пряма участь білоруської армії у війні проти України стане самогубством для самопроголошеного президента. Адже ані військове керівництво, ані прості громадяни Білорусі не хочуть воювати проти України.

“Ці люди розгорнуть зброю проти нього самого, або почнеться чергова хвиля протестів. Можливо, розкол еліт, розкол у найближчому оточенні Лукашенка, він це розуміє. Тому він буде всіляко ухилятися. Білоруси загалом не підтримують війну, є частина прихильників Лукашенка, як правило вони на 100% збігаються з прихильниками Росії в цій війні. Тобто ядерний електорат Лукашенка — це військовий електорат. Так, їх не багато, це жителі малих міст, сіл, це люди, які дивляться держпропаганду, це люди, які ностальгують за Радянським Союзом, але їх мало”, — коментує Вячорка.

Жителі Білорусі переважно виступають проти військової агресії, серед людей активно поширюються інструкції про те, як здатися в полон або дезертирувати в разі призову.

Не хочуть воювати з Україною і білоруські силовики, на підтримку яких спирається режим Лукашенка. А з цим самопроголошений президент не може не рахуватися, бо вступ Білорусі у війну може мати непередбачувані наслідки для внутрішньої стабільності країни, впевнені експерти.

Читайте також: Лукашенко ненавидить усе національне, у Білорусі відбувається геноцид білоруського народу, — Радіна

Нагадаємо, на думку білоруського незалежного військового аналітика Олександра Алєсіна, Росія розглядає Білорусь як важливий плацдарм і арсенал для своєї армії. Він вважає, що “як постачальник “гарматного м’яса” Білорусь не годиться”, оскільки загальна чисельність збройних сил РБ становить лише 65 тисяч осіб, включно з цивільними службовцями.

Прямий ефір