“Будуємо будинок з нуля”: як зруйноване село Кам’янка на Харківщині повертається до життя (ВІДЕО)

Відновлення Кам'янки. Скріншот: uatv.ua

За перші два місяці повномасштабного вторгнення РФ — березень і квітень минулого року — російські війська фактично зруйнували село Кам’янка Харківської області. Нині його мешканці спільно з волонтерами відновлюють своє житло з попелу та руїн. Тут уже реалізують один із пілотних проєктів — з нуля відбудовують п’ять будинків. Про те, як у Кам’янку повертається життя — у репортажі телеканалу FREEДОМ.

До повномасштабної війни Юрій Задніпровський жив із дружиною, двома дітьми та батьками у власному приватному будинку. У перші дні вторгнення російських військ на Харківщину встиг евакуюватися. А вже на початку березня його будинок повністю згорів. На думку Юрія, найімовірніше, його розстріляли з танка.

“Розповідають люди, які звідси найостаннішими виїжджали, що горів будинок три дні. А я у дворі і фосфор знаходив, і ці шестигранники. “Ураган” був на городі, шість воронок там було, одну воронку півтора дня закидав”, — каже Юрій.

Коли Кам’янку деокупували, він повернувся і вирішив, що відновить своє житло. Територію розмінували, підготували майданчик для нового будинку, залили фундамент і почали зводити стіни.

“Тут буде ванна кімната, тут перегородка — котельня буде окремо, кухня, там велика кімната буде для гостей і дві невеликі спальні”, — розповів про плани чоловік.

Сусід Юрія — його двоюрідний брат Олександр, будинок якого також повністю зруйнований обстрілом із танка. Чоловік каже, на власні очі бачив, як російські окупанти знищили його житло та всі присадибні споруди. Олександр також зміг вирватися з окупації. А одразу після звільнення він, дружина та четверо дітей повернулися до рідного села.

“Першого жовтня ми приїхали. Перекрили дах — кухня вціліла, поставили паркан, забили вікна, двері поставили, трохи розмінували город, за двором. І пощастило — гараж не згорів, він просто розбитий був! А ось тут нічого не вціліло, ось — найголовніше майно тут було, і воно хай краще згорить, аніж їм дістанеться — згоріло і все — наживемо ще, молоді, перспективні, ще все в нас буде. Головне що їх вигнали звідси!” — розповів Олександр.

Після підготовки будівельного майданчика почнуть зводити нове житло для сім’ї. Тетяна, дружина Олександра, каже, що відсутність електрики, газу та зв’язку не лякає. Головне, що сім’я повернулася на рідну землю. За весну і літо Тетяна відновила город, зібрала врожай.

“Для нас город, усе це, земля — це наше. У місті нам не живеться. Що таке квартира, і що таке село. Тут усе своє, усе сам вирощуєш на городі, — не бігаєш, по базару не шукаєш. Тому що ми торік приносили все з ринку — купуєш помідори, огірки, і біжать сльози, бо ми зроду це не купували, ми вирощували все самі!” — поділилася Тетяна.

У новозбудованому будинку мешканки Кам’янки Людмили залишилося до настання морозів встановити дах. Сім’я сподівається, що зимувати зможе вже тут.

“Сподіваємося, що цього року накриємо, бо якщо не накрити, то може не витримати фундамент і лопнути, дощі підуть, воно розморозиться. Просто якщо цього року накриємо — ми будемо дуже щасливі, дуже!” — каже Людмила Корнійча.

Масштаб руйнувань у Кам’янці після деокупації від російських військ вразив не лише українців. Побачивши, що сталося з селом, волонтер із Польщі Мартін Банашек почав приїжджати сюди разом із волонтерами та допомагати місцевим жителям відновлювати житло.

“У нас є міжнародні партнери, минулого тижня тут були з американцями — потенційними спонсорами. У нас є теж польські партнери. Тут люди живуть, вони хочуть повертатися додому, хочуть повертатися на роботу. І для мене приємно допомагати таким людям, які просто незламні!” — каже Мартін.

Що більше місцевих жителів Кам’янки поверталося, то очевиднішою ставала необхідність надати їм допомогу у відновленні житла. Для цього волонтери почали шукати гроші. У підсумку в пілотному проєкті поки що беруть участь п’ять сімей.

“Пріоритет тим, хто тут живе і працює. Ми взялися їм відбудувати будинки, і як практика показує, що це з нуля. Десь, за рідкісним винятком, — відновлення стіни і повністю даху. Дахів практично ні в кого немає. Але здебільшого — це будівництво з нуля”, — розповів представник Благодійного фонду “Єдність та сила” Володимир Чистяков.

На сьогодні на будівництво п’яти будинків у Кам’янці було витрачено близько 40 тис. дол. Гроші не великі, і наступного року волонтери сподіваються знайти нових спонсорів, щоб відновлювати будинки тим людям, які повертаються в рідне село.

Читайте також: Знищену росіянами Руську Лозову відновлюють методом циркулярного будівництва — процес показали журналісти (ВІДЕО)

Прямий ефір