Блокування експорту, відключення банків від SWIFT і заборона роспропаганди: новий пакет антиросійських санкцій ЄС оцінили експерти

Засідання Ради Європи. Фото: Facebook/Council of Europe

Європейський Союз запровадив новий пакет санкцій проти Російської Федерації. Це вже десятий за рахунком набір обмежувальних заходів з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Санкційний пакет ЄС приурочений до річниці повномасштабної війни й був введений 25 лютого. Він передбачає жорсткі обмеження на експорт у Росію продукції подвійного призначення і технологій, цільові санкції щодо фізичних і юридичних осіб, які підтримують війну, поширюють пропаганду або постачають зброю і техніку, що використовуються Росією у війні.

Європейський Союз запровадив також заходи у відповідь проти російської дезінформації.

Антиросійські санкції ЄС

Новий пакет санкцій вводить додаткові заборони на експорт до РФ критично важливих технологій і промислових товарів. До них належить електроніка, спеціалізовані транспортні засоби, деталі машин, запасні частини для вантажівок і реактивних двигунів, а також товари для будівництва, які використовуються у військовій галузі. Загальна сума торговельних обмежень, введених ЄС, становить близько 11,4 млрд євро.

“Путін веде ескалацію цієї незаконної агресії, використовуючи як зброю зиму, продовольство і голод. Росія продовжує демонструвати своє нелюдське обличчя, здійснюючи жорстокий ракетний терор щодо цивільних об’єктів. Сьогоднішній десятий пакет санкцій спрямований проти тих, хто сприяє продовженню цієї жорстокої війни. Ми ухвалюємо додаткові заходи, що зачіпають банківський сектор і обмежують доступ до технологій подвійного призначення та передових технологій. Ми продовжимо посилювати тиск на Росію – і робитимемо це стільки, скільки знадобиться, доки Україна не буде позбавлена жорстокої російської агресії”, — заявив верховний представник ЄС Жозеп Боррель.

До санкційного списку ЄС внесено 96 організацій, пов’язаних із російським військово-промисловим комплексом (ВПК). До нього також увійшли 7 іранських підприємств, які випускають безпілотні літальні апарати. Російська армія використовує їх під час атак на Україну, зокрема й на цивільну інфраструктуру. Також Рада ЄС заборонила транзит через РФ експортованих Євросоюзом товарів і технологій подвійного призначення, щоб уникнути обходу попередніх санкцій.

Євросоюз також заморозив активи трьох російських банків: “Альфа-банк”, “Тінькофф” і “Росбанк”.

Крім цього, ЄС відкликав європейські ліцензії на мовлення пропагандистських каналів RT Arabic і Sputnik Arabic, які контролює уряд РФ.

Загалом до нового пакету санкцій включили 121 фізичну та юридичну особу. За даними ЗМІ, серед них — понад 60 російських чиновників і політиків, деякі з яких вважаються причетними до кампанії з примусового вивезення українських дітей до Росії.

“Нідерланди закликали внести до списку осіб, відповідальних за депортацію українських дітей, що є огидним злочином. Приємно дізнатися, що цей санкційний пакет націлений на цих злочинців, а також на виробників зброї та посередників в обході санкцій”, — зазначив міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра.

Раніше схвалення санкційного пакета постійно відкладалося через позицію Польщі, яка вимагала посилення санкцій щодо торгівлі синтетичним каучуком із Росією. Однак новий набір обмежувальних заходів запровадив заборону на імпорт російського каучуку та бітуму до країн Європейського Союзу.

Напередодні підписання документа 12 із 27 країн Євросоюзу закликали перекрити канали обходу антиросійських санкцій, повідомляє Reuters. Під зверненням підписалися Бельгія, Чехія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Румунія, Іспанія та Нідерланди.

Держави-члени ЄС пропонують тісніше співпрацювати між собою у зборі та аналізі інформації. Тим країнам, які допомагатимуть Росії обходити обмеження, автори звернення пригрозили наслідками.

“Ми повинні послати чіткий сигнал громадянам і компаніям із третіх країн: матеріальна підтримка армії і військово-промислового комплексу Росії загрожує втратою доступу на європейський ринок”, — йдеться у зверненні.

У Європейському Союзі підкреслили, що ухвалений пакет санкцій проти Російської Федерації є найпотужнішим в історії.

“Спільними зусиллями держави-члени ЄС запровадили найпотужніші та найширші санкції за всю історію, щоб допомогти Україні перемогти у війні. ЄС залишається єдиним цілим з Україною та українським народом. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, — заявили у шведському головуванні в ЄС.

Читайте також: 10-й пакет антиросійських санкцій: як ЄС готується завдати нового удару по економіці РФ

Вплив санкцій на РФ в огляді експертів

Як десятий пакет антиросійських санкцій ЄС вплине на російську економіку? Чи запровадить Євросоюз обмежувальні заходи проти “Росатома” та ядерної галузі РФ? Чи зможе Росія обійти нові санкції?

Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус;
  • керуючий партнер Національної антикризової групи, політолог Тарас Загородній.

ІВАН УС: Західні санкції перетворили російську економіку з прибуткової на збиткову

— Безумовно, важливо, що ці санкційні пакети з’являються. Нагадаю, перший пакет було запроваджено 22 лютого 2022 року за два дні до початку повномасштабної війни через визнання Росією так званих “ДНР” і “ЛНР”. Після був другий пакет — це вже початок війни.

І в перший період їх було досить багато, потім хід сповільнився. Проте, 12 місяців війни — десятий пакет, тобто фактично один пакет на два місяці, навіть трохи менше.

Найосновніших ударів по російській економіці завдають санкції, які начебто навіть не пов’язані з пакетами — це обмеження цін на нафту і, відповідно, початок лютого — це нафтопродукти. І по газу встановлена верхня стеля цін взагалі не тільки для Росії, але це теж удар.

В Україні дуже очікували включення до десятого пакета російської корпорації “Росатом”, тому що це одна з можливостей Росії впливати на інші країни. І те, що його не включили, говорить про те, що атомна енергетика окремих країн Європейського Союзу, насамперед Угорщини, все ще тісно пов’язана з “Росатомом”, і ця країна як одна зі складових ЄС блокує будь-яке введення санкцій проти “Росатома”.

Я не виключаю, що інші країни, які теж якось співпрацюють із “Росатомом”, також не хотіли бачити ті санкції. Але це не означає, що їх не буде в майбутньому. Історія санкційного тиску на Росію показала, що багато заяв, які відкидалися раніше, в результаті через 2-3 пакети знаходили місце в санкціях. Тож, я думаю, тут треба дочекатися.

Санкції не завжди дають очікуваний ефект саме через те, що є можливості їх обходити, а таких можливостей, безумовно, залишається багато, оскільки будь-які санкції призводять до подорожчання продукції.

По суті, ЄС начебто і вводить санкції, але водночас залишає лазівки для їхнього обходу. І проблема відсутності очікуваного ефекту від цих санкцій пояснюється саме тим, що сам же Європейський Союз дає можливість їх обходити.

Що стосується банків і SWIFT (міжнародна міжбанківська система, — ред.), то не всі банки відключалися, оскільки між Росією і Європейським Союзом все ще відбуваються досить серйозні операції. Тобто повного торгового ембарго немає, і воно буде ще не в найближчих п’яти пакетах.

Я нагадаю, що в третьому кварталі минулого року порівняно з аналогічним періодом 2021 року відтік грошей із Росії збільшився вшестеро, і він становив майже 1,5 трлн рублів. І цілком можливо, що ті банки, які використовують для виведення грошей із РФ, Європейський Союз не чіпав, очікуючи на те, що спочатку вони мають допомогти всім грошам покинути Росію, а там уже можна їх відключати [від SWIFT].

З огляду на те, що дефіцит бюджету в Росії по завершенню лютого складе близько 4 трлн рублів, при тому, що це традиційно країна з профіцитом, я думаю, що ефект все-таки є.

Один із впливів усіх санкцій це те, що економіка Росії елементарно перетворилася з прибуткової на збиткову. Компенсувати ці збитки поки що вони можуть за рахунок Фонду національного добробуту. Там було до жовтня 11 трлн рублів, але в жовтні вони вже вилучили 1 млрд.

Навіть російські експерти кажуть, що в поточному році резерви Росії будуть просто вичерпані. Ось вам, будь ласка, і вплив цих санкцій.

Ще однією важливою складовою нових санкцій є обмеження щодо найближчого оточення Путіна. Була інформація в ЗМІ з приводу того, що Польща і країни Балтії пропонують спростити режим введення санкцій проти родичів підсанкційних осіб. Тобто не тільки проти окремо взятої людини, а й проти її дітей, братів, сестер.

Для чого це робиться? Тому що розуміють, що санкції обходяться, тобто активи переписуються на дітей, на братів, сестер, онуків, онучок, якщо вони є. І ось зараз хочуть максимально спростити можливість введення санкцій проти людей, які нібито формально нічого не порушували.

Але оскільки вони є родичами підсанкційної людини, або навіть не родичем, а діловим партнером, цих людей включатимуть до санкційних списків. А це, своєю чергою, призведе до блокування рахунків у банках Європейського Союзу та США. А Російська Федерація за своєю ментальністю — європейська країна, і гроші [багаті] росіяни зберігають не у себе вдома.

Путін у своєму зверненні сказав: “Повертайте гроші в Росію”. Мені якось не віриться, що багаті росіяни, які тільки й робили, що виводили гроші з країни і ховали їх у швейцарських та інших банках, зараз різко все повернуть. Відповідно, введення санкцій проти фізосіб, проти родичів і оточення впливатиме на те, що ці росіяни не зможуть користуватися тим, що буде під санкціями.

Тому фізособи — це теж дуже важливий момент. Насамперед тиск на оточення Путіна, щоб дати їм зрозуміти, що якщо вони не зупинять свого тирана, то цілком можливо, що самі можуть опинитися жебраками, тому що всі активи будуть заарештовані, а всі їхні будинки і рахунки просто заберуть.

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Захід запроваджуватиме санкції проти РФ доти, доки від потенціалу російської агресії нічого не залишиться

— Основні санкції, запущені проти нафтогазового сектору Російської Федерації, який давав і дає приблизно 60% бюджету РФ, уже введено й імплементовано. Тобто Росія вже відчуває великий тиск на себе, у них уже вперше мало не за 20 років досить відчутний дефіцит бюджету.

Що в новому пакеті санкцій найголовніше? Це початок тиску на посередників, які намагаються дати можливість Російській Федерації обійти санкції. Паралельно поза цими санкціями йде робота з окремими країнами, які надають можливість Росії їх обходити.

Попередили вже Туреччину, попереджають вже Об’єднані Арабські Емірати про те, що буде тиск на їхню фінансову систему. Те ж саме стосується Грузії, Казахстану та інших країн, через які Росія намагається обійти санкції.

Додаткові санкції введено ще щодо банків, їх відключатимуть від SWIFT. Це “Тінькофф банк”, “Росбанк” та інші. Тобто випилювання фінансової системи Російської Федерації триває.

Я не дуже згоден з тим, що десятий пакет слабший, ніж попередні. Тиск іде, і Захід реагує реактивно. Якщо є якась проблема, яку вони визначили, вони починають по ній працювати.

Санкції запроваджуватимуться й надалі, щоб нічого не залишилося від потенціалу російської агресії. Зараз у пакеті є нові потужні санкційні кроки проти військової промисловості та фінансового сектору держави-терориста, проти пропагандистів, які намагаються поширити свою брехню на весь світ. У них це точно не вийде.

Наші дипломати і всі держави працюють над тим, щоб розширити глобальні і, зокрема, європейські санкції ще й на російську атомну галузь, на “Росатом”, на всіх, хто причетний до ракетної програми і ядерного шантажу Росії.

“Росатом” давно заслужив на санкції, тому що його фахівці були на Чорнобильській АЕС і зараз перебувають на Запорізькій АЕС. Але там насправді дуже велика проблема. Так просто відмовитися від “Росатома” і запровадити санкції буде складно, принаймні стовідсотково. А чому? Тому що “Росатом” є експортером збагаченого урану. Від нього залежать дуже багато, зокрема, європейських країн, та ж Франція, і навіть Сполучені Штати Америки.

А враховуючи те, що лише кілька країн у світі мають замкнутий [ядерний] цикл, так швидко відмовитися від послуг “Росатома” не вийде. Те ж саме стосується поставок палива, тому що швидко його замінити теж дуже складно. Тільки в Європейському Союзі близько 18 блоків працюють на російському паливі.

Але є можливість вводити часткові санкції проти “Росатома”. Наприклад, МАГАТЕ давно вже могло ввести мораторій на будівництво нових атомних станцій і блоків, які будує “Росатом” по всьому світу. Йдеться, насамперед, про Угорщину, про Туреччину, інші регіони світу. Тому що без остаточної інспекції МАГАТЕ і затвердження ці станції просто не можуть бути введені в дію.

Це вони досить давно могли зробити. Але проблема в тому, що на МАГАТЕ мають дуже величезний вплив Росія і Китай. Тобто всі країни, які мають ядерні технології.

Яким чином це можна обійти? Наприклад, компанія Siemens відмовилася постачати турбіни для будівництва цих станцій. Йшлося якраз про Угорщину і Туреччину. У такому разі ці блоки просто фізично добудовані не будуть. Але знову ж таки, починати потрібно саме з тиску від МАГАТЕ. Можливість експортувати уран Росія ще має, але обмежити її зовнішньоекономічну активність і ЄС, і Сполучені Штати Америки, в принципі, можуть.

Уже є відповідні кроки партнерів Сполучених Штатів, Великої Британії. Очікуємо відповідних кроків від Європейського Союзу. Звичайно, ми продовжимо роботу над санкціями України проти російських суб’єктів, і всіх, хто їм допомагає, будуть відповідні рішення.

Читайте також: Атомна енергетика складніша за газ і нафту: чому Захід не поспішає запроваджувати санкції проти “Росатома”

Прямий ефір