Головна проблема Кремля — величезний дефіцит бюджету, — Фурса

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Експортні доходи Росії різко скоротилися головним чином через санкції на продаж нафти й газу. Відповідно, курс рубля став слабшати. Утримати курс валюти від падіння поки що допомагають раціональні економісти, які працюють в уряді РФ. Загалом вони вводять демонстративні заходи, щоб показати: економіку війна не похитне, хоча це насправді не так. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав фінансист Сергій Фурса.

Він нагадав, що минулого року санкціями переважно обмежили імпорт до Росії. А заходило в країну, навпаки, дуже багато коштів, тому що були рекордні доходи від продажу нафти й газу. Зрештою рубль минулого року був дуже сильний.

“Там був, звичайно, ще рекордний відтік капіталу, але компенсувалося все такими рекордними доходами. Імпорту не було, а експорт залишався. Тому рубль був сильний. Що ми бачимо цього року? Експортні доходи різко впали, зокрема насамперед через санкції на нафту. І через самосанкції щодо газу. Відповідно, курс рубля почав потроху слабшати”, — пояснив Фурса.

Фінансист також акцентував, що зараз головна проблема Кремля — величезний дефіцит бюджету.

“Раціональність Путіна проглядається і в тому, що в економічному блоці сидять дуже притомні, сильні люди, дуже розумні люди. А щодо утримування рубля, тут ключове питання: а навіщо його утримувати? Насправді головна проблема для російської економіки, для Росії цього року — величезний дефіцит бюджету. Взагалі не традиційна історія для РФ. Російський бюджет зазвичай був профіцитним, а ось цього року він став дефіцитним і одразу масштабно дефіцитний”, — зазначив Фурса.

За його словами, що слабший рубль, то їм легше фінансувати цей дефіцит бюджету.

“Тому я можу тільки сподіватися на те, що за допомогою хитрощів Центрального банку вони намагатимуться утримувати цей рубль. Але розумно було б з їхнього боку якраз його поступово послаблювати. І оскільки ми знаємо, що Набіулліна (голова Центрального банку Російської Федерації, — ред.) дуже розумна людина, то вона, найімовірніше, не противитиметься ослабленню рубля. Тут є надія тільки на те, що політична воля буде з Кремля — утримати сильний курс рубля до демонстрації всім, що санкції не працюють, і тоді це негативно позначатиметься на російському бюджеті тощо. Але я не думаю, що вони будуть утримувати курс рубля, і, найімовірніше, він буде трохи слабшати”, — сказав фінансист.

Читайте також: “Сірі” танкери не врятують нафтовий експорт РФ: причини назвав експерт

Прямий ефір