Акцію дружин російських мобілізованих розігнали: як влада придушує протест і чи посилюватиме репресії, обговорили експерти

Протест дружин мобілізованих у Москві. Фото: SOTAvision

3 лютого в Москві відбулася чергова акція протесту дружин мобілізованих росіян. Жінки вимагали повернути з війни чоловіків. Захід був приурочений до 500-го дня з початку так званої “часткової мобілізації”, яку президент РФ Володимир Путін оголосив 21 вересня 2022 року. 

Але довго мітингувати жінкам не вдалося — мітинг розігнали поліцейські. Були й затримання, зокрема журналістів. 

Десятки силовиків проти жінок 

Акцію організував рух “Шлях додому”. Учасники зібралися в Москві біля стін Кремля і в Олександрівському саду поклали квіти до пам’ятника Могила невідомого солдата. За словами організаторів руху, це робиться “не тільки щоб згадати загиблих у минулих війнах, а й щоб нагадати всій країні: ваші співвітчизники просто зараз гинуть далеко від сім’ї та дому”. 

Кремль настільки злякався кількох десятків жінок, що випустив до них стільки ж силовиків. 

“Ви перешкоджаєте. Ви затримуєте людину, яка нічого не порушила і чомусь утримуєте її”, — звернулася до поліцейського одна з мітингувальниць.

Подібна акція проводиться вже вдев’яте. Учасниці російського руху “Шлях додому” щосуботи покладають квіти до вічного вогню, щоб вшанувати пам’ять загиблих на війні, а також нагадати про вимогу повернути з фронту мобілізованих у 2022 році чоловіків. 

“У цього руху є свої перспективи з огляду на те, що дедалі більше жінок, чи то матері, чи то дружини, чи то сестри, залишаються без чоловіків. Можливо, розуміють, що їх на фронті використовують як “гарматне м’ясо”, — вважає політолог Руслан Айсін.

Протестувальники вийшли з плакатами “Їх там не чекають”, “Їх там вбивають”, “Не беріть зброю. Беріть квіти”. Жінки намагалися перекрити дорогу, але марно. За підсумком: 27 затриманих, більшість із них — журналісти, зокрема репортери зарубіжних видань, а також правозахисники. Усіх доставили у відділ поліції. Самих же жінок не чіпали. 

“Зараз, в умовах воєнного часу, у РФ всілякі закони обмежують будь-яку діяльність такого типу і забороняють критику влади. Наприклад, зараз ухвалили закон, згідно з яким у всіх, хто буде звинувачений у поширенні “фейків”, “дискредитації” російської армії, вилучатимуть майно. Тобто, людину можуть засудити і відібрати все, що в неї є. Усе зроблено для того, щоб люди сиділи, мовчали і нічого не говорили проти війни”, — зазначив політолог Руслан Айсін.

Прокуратура Москви попередила про відповідальність за участь у протестах, зазначивши, що акція дружин мобілізованих не була узгоджена з місцевою владою.

Тим часом, до руху “Шлях додому” приєдналися дружини незаконно мобілізованих на окупованій території Донецької області. У січні 2024 року жінки провели чотири акції за повернення чоловіків із фронту. Учасниці покладали квіти з білими стрічками до пам’ятників та вічного вогню. 

Думки експертів

Які результати та наслідки акції дружин мобілізованих у Москві? Чи зможуть протестувальники домогтися своїх вимог або Кремль посилить репресії проти учасників? Як ця акція впливає на громадянське суспільство Росії? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Дмитро Анісімов, прес-секретар російського правозахисного медіа-проекту “ОВД-Инфо”;
  • Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
  • Віталій Кулик, директор Центру досліджень громадянського суспільства;
  • Ілля Давлятчин, російський журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить”;
  • Тетяна Іванова, юристка, екс-членкиня української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі.

ДМИТРО АНІСІМОВ: Російська влада може посилити репресії проти дружин мобілізованих

— Це був перший випадок, коли дружини мобілізованих вийшли на вуличний протест і провели численну акцію. До цього їхня активність була у форматі якихось відеозвернень до влади або у вигляді флешмобів. Вони вперше вийшли на вулицю і запросили журналістів. Відповідно, реакція з боку російської влади на таку активність була більш жорсткою. 

У російської влади надзвичайно широкий інструментарій різних репресивних дій. Рішення про те, як карати людей, які виступають проти війни та мобілізації, ухвалюють не виходячи з юридичних законів, а на політичному рівні. 

Серед затриманих [на акції 3 лютого] більшість дійсно були журналістами, у них були всі необхідні документи, які підтверджували їхній статус. Те, що вони працюють на акції протесту і займаються її висвітленням — це абсолютно законно, і співробітники поліції не мають права їх затримувати. 

Мабуть, логіка була в тому, щоб фізично видалити журналістів із місця проведення акції, тримати їх якийсь час у відділах поліції, щоб вони не змогли показати акцію і поговорити з її учасниками. 

Іноземних журналістів затримували для того, щоб іноземна аудиторія не побачила цей протест дружин мобілізованих. 

Затримувати родичів мобілізованих — це поки що в Росії не комільфо. Але теоретично все може змінитися. Ми бачимо, що російська влада насамперед бореться з висвітленням цих акцій у ЗМІ та соціальних мережах. 

Після того, як у відділення поліції приїхав адвокат, там оголосили план “Фортеця”, тобто заборонили заходити в будівлю будь-кому, зокрема адвокату, який має на це право. Більшість людей відпускали без оформлення протоколу, просто тримали якийсь час у відділку.

Ці протести необов’язково виллються в нові кримінальні справи або штрафи, тому що російська влада вміє застосовувати непроцесуальний тиск. Людей за їхню політичну позицію, наприклад, звільняють з роботи або позбавляють премії, звільняють когось із родичів, студентів — відраховують з університету. Можливо, вони зіткнуться з якоюсь такою формою тиску.  

ІГОР ЯКОВЕНКО: Дружини мобілізованих стають дедалі помітнішими

— Дружин мобілізованих російська влада намагається не чіпати. Їхні чоловіки перебувають зі зброєю в окопах, тому поки що цих жінок насильно затягувати в автозаки не будуть. 

Але я думаю, що ці затримання дійдуть і до дружин мобілізованих, бо в них змінюється інтонація. Спочатку вони вимагали повернути чоловіків із фронту, а зараз вони вже почали говорити про припинення війни. Це вже перехід в іншу стадію.

Дружини мобілізованих стають більш активними і помітними. Незалежна преса активно висвітлює їхні протести. Ці жінки не дуже вписуються в ідеальну картинку Кремля перед майбутніми виборами президента в березні 2024 року. 

Я так розумію, що влада поки що не ухвалила остаточного рішення, що робити з дружинами мобілізованих. Поки що масових арештів не буде. Але ці акції намагаються замовчувати, а репутацію учасниць паплюжать у ЗМІ. 

ВІТАЛІЙ КУЛИК: Такі протести впливають на режим

— Протести дружин мобілізованих — це не нове явище для Росії. Подібні акції були під час Афганської війни і Першої чеченської війни. У РФ навчилися працювати з такими сплесками, купірувати ризики появи подібних організованих ініціатив. Роблять усе, щоб не дати поширити інформацію. 

Як показує практика, спочатку з’являються комітети солдатських матерів, потім акції протесту, а потім це виходить у політичну площину. Ініціативу підхоплюють інші групи і розносять порядок денний, який озвучують комітети солдатських матерів. Зрештою, це впливає на режим.

Спочатку влада проводить репресії щодо тих, хто ці акції висвітлює, але самих дружин і матерів військовослужбовців не чіпають, щоб не нагнітати ситуацію. 

Кремлю доведеться або вирішити питання мобілізованих, або почати репресії проти їхніх родичів. Ми розуміємо, що будь-які репресії щодо родичів військовослужбовців — це великий елемент демотивації на фронті. 

Напередодні виборів у березні потрібна тиша і підтримка Путіна. Будь-які виступи з критикою є неприйнятними. 

Я думаю, якщо такі акції проводитимуть ближче до виборів, то пакуватимуть уже не тільки журналістів, а й учасників. Інформацію будуть ретельно приховувати. 

Цю ситуацію одне проти одного можуть використовувати різні угруповання в Кремлі в боротьбі за посилення впливу. У разі посилення репресій люди, які виступають проти війни, отримають ще один аргумент про те, що навіть із матерями і дружинами військовослужбовців, які перебувають у полоні або на фронті, диктатор чинить жорстоко. 

Я не вважаю, що репресії проти дружин мобілізованих можуть призвести до великих протестів у Росії. 

ІЛЛЯ ДАВЛЯТЧИН: Протестує не опозиція, а звичайні жінки з регіонів

— З кожним місяцем ці акції стають дедалі масовішими. Дружин мобілізованих підтримують опозиційні структури. Ані Путін, ані військово-політичне керівництво РФ не вирішують проблеми мобілізованих. Чоловіків не повертають із фронту. 

Кремль воліє не чути та ігнорувати дружин мобілізованих. По федеральних каналах взагалі мовчать про ці акції, бо влада хоче, щоб росіяни не знали про протест дружин мобілізованих. Таким чином, Кремль заганяє себе в кут, адже проблема не вирішується. 

Головне, щоб злочинна путінська війна припинилася. Ми знаємо, що багатьох мобілізованих відправили на фронт по дурості. Багато хто з них чомусь вирішив, що краще піти на війну, ніж сісти у в’язницю. Не кожен готовий піти на такі ризики і відмовитися від війни. 

Багато дружин мобілізованих — проти війни, а не просто проти того, щоб на фронті перебували їхні чоловіки. 

Влада, маючи минулий досвід протестів, думає, що ця акція закінчиться сама собою. Але це не опозиційний протест, як було раніше. Зараз лунають голоси “глибинного народу” — жінок із регіонів. 

ТЕТЯНА ІВАНОВА: На окупованих територіях уже немає кого мобілізовувати

— Як би не старалася 10 років російська пропаганда на окупованих територіях — їм не вдалося зламати українців. Навіть ті, хто там виходив за “русскую весну”, хто чекав на Росію і повернення Радянського Союзу, досі залишилися українцями. Вони розуміють, що таке жити у вільній країні, і тому дружини мобілізованих виходять на акції протесту і на окупованій частині Донеччини. Це і є суттєва відмінність від того, що відбувається в Росії. 

Мобілізація на окупованих територіях зараз не настільки масова, як у лютому 2022 року напередодні повномасштабного російського вторгнення. Два роки мобілізація була дуже активною, зараз там уже нема кого забирати. 

Зупиняються підприємства, закривається малий бізнес. Працювати на великих підприємствах нікому, особливо там, де не можна замінити чоловіків жінками.

Читайте також: Росії потрібен вдвічі більший контингент військових для повторного наступу з півночі, — експерт

Прямий ефір