Росія не полишає спроб наростити вплив на африканському континенті, і головний інструмент для цього — найманці ПВК “Вагнер”. Однак колонізаторська політика Кремля — викачування ресурсів в обмін на зброю і підтримку підсанкційних антидемократичних лідерів — завдає великої шкоди країнам, куди приходять російські найманці, інформує FREEДОМ.
Африканські диктатори просять Росію допомогти утримати владу. Кремль у відповідь шле найманців ПВК “Вагнер” і зброю, попутно отримуючи контроль над родовищами корисних копалин. За допомогою такого симбіозу Москва намагається розширити свій вплив в Африці.
“Власне кажучи, ми повинні розуміти, що інтереси Росії — великі, але можливості зараз недостатні. Росія не має жодної практики запропонувати африканським державам альтернативне майбутнє… Альтернативне західному. Немає можливості створити якийсь порядок денний навіть на місці того хаосу, який вона поширює. Тобто, хаос цей посилює конфлікти, послаблює вплив західних держав в ідеалі. Хоча це не завжди вдається”, — зазначив керівник дослідницьких програм НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник.
“Вагнерівці”, імовірно, діють щонайменше в семи країнах Африки. Найбільшу їхню присутність журналісти-розслідувачі та спецслужби фіксують у Конго, Малі та Центральноафриканській Республіці. А віднедавна — і в Буркіна-Фасо. Раніше ця країна входила до зони французького впливу. У січні 2022 року там стався воєнний переворот. Договір із Францією про допомогу в боротьбі з ісламістами було розірвано, а на її місце прийшли російські найманці.
“Володимир Путін, який дуже любить говорити про неоколоніалізм Заходу, сам, загалом, займається тим самим неоколонізаторством. Тому що коли ти приходиш у чужу країну і, загалом, по суті, займаєшся викачуванням звідти ресурсів в обмін на те, що ти нібито будуєш там якусь вертикаль влади та навчаєш там людей, як їм своїм народом управляти. А що це ще, окрім як не колонізаторська політика”, — звернув увагу політичний кореспондент Російської служби BBC Сергій Горяшко.
Кремлівська проксівійськова організація “Вагнер” займається особистою охороною лідерів дружніх режимів і військовою підготовкою бойовиків. В обмін на ці послуги дочірні компанії глави ПВК Євгена Пригожина отримують певні привілеї та ліцензії на використання ресурсів, а також на постачання зброї, технологій і військових послуг у ці країни. Найменше в цьому зацікавлені жителі країн Африки, зазначають експерти.
“Росія отримує доступ до ресурсів цих країн. Часто йдеться про держави, в яких є багаті поклади корисних копалин. Це, зокрема, золото або алмази. І те, й інше видобувають так само компанії, пов’язані з главою ПВК “Вагнер” Євгеном Пригожиним. Сам Пригожин дуже любить це поки що заперечувати. Але ми пам’ятаємо, що він багато років заперечував те, що він пов’язаний із ПВК “Вагнер”. Можливо, в якийсь момент кон’юнктура зміниться, і він визнає свій зв’язок із цими компаніями так само”, — пояснив Горяшко.
Міжнародна ізоляція у зв’язку з повномасштабним вторгненням в Україну змусила Росію пильніше придивитися до Африки, адже Москва потребує нових партнерів, щоб демонструвати свій вплив на світовій арені, зокрема і в ООН.
“Вони також націлені на дестабілізацію ситуації й в Європі, відволікання уваги європейських держав від російської сфери впливу, на яку вони претендують у Східній та Центральній Європі чи в Азії. І, звісно, насамперед про Францію йдеться. І щоб зберегти та розширити свою сферу впливу на держави, які перебувають на рівні ООН, у різних громадських організаціях, які підтримують російську позицію”, — висловив думку керівник дослідницьких програм НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник.
Водночас Кремлю бракує ресурсів, щоб наростити активність на африканському континенті, зазначають експерти. Сили сточуються в агресивній російсько-українській війні, якій у Москві поки що віддають більшу перевагу.
Читайте також: Головна мотивація російських найманців — гроші, псевдопатріотизм не працює — оцінка експерта
Нагадаємо, директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос розповів, що для РФ африканський континент — це великі ресурси та можливості швидкого збагачення.
Раніше повідомлялося, що Росія побудує в Судані військову базу на березі Червоного моря – такий результат візиту міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Москва отримає порт зі швидким доступом до Індійського океану, в обмін обіцяє зброю.
Читайте також: Що буде з ПВК “Вагнер” і Пригожиним — прогнози Фейгіна