У Заходу ставлення до Молдови різко змінилося під час війни Росії проти України. Питання з Придністров’ям буде нескладно розв’язати, оскільки воно не має власних кордонів із РФ. Таку думку сьогодні, 20 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив молдовський історик, дипломат, політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи та ООН (2006-2008) Олексій Тулбуре.
“Війна все змінила і, зокрема, у відносинах між ось цією частиною пострадянського простору і Європи. Нас уже не розглядають як санітарний кордон, як якусь сіру зону між вільним світом і Росією, а розглядають як частину вільного світу”, — заявив він.
Тулбуре зазначив, що зараз Молдова входить у загальний концепт Європи.
Коментуючи питання Придністров’я, аналітик зауважив, що до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну процес відбувався в рамках переговорного формату, але користі від нього було мало.
“Прогрес ми особливо не спостерігали. Після 24 лютого головний фактор, який гальмує остаточне вирішення цього конфлікту — Росія. РФ інспірувала цей конфлікт як інспірувала і багато інших на території інших країн колишніх радянських республік”, — повідомив він.
Політичний аналітик зауважив, що внаслідок війни проти України Росія ослабла, і висловив сподівання, що вона ослабне ще більше.
“В умовах відсутності цього російського чинника конфлікт вирішиться швидко природним чином природним, тому що Придністров’я не межує з Російською Федерацією: зліва у Придністров’я — Україна, праворуч — Молдова. Ба більше, у регіону економіка вся орієнтована на Захід, вони працюють через молдавські печатки, митні документи тощо. Тому, загалом, ми рухаємося до вирішення цього конфлікту”, — заявив Тулбуре.
За його словами, у рамках процесу євроінтеграції Молдова спільно з європейськими партнерами та Україною розроблятиме програму тривалої реінтеграції Придністров’я.
“Тобто, як політичний акт це одномоментно відбудеться, а як реінтеграція соціального життя, економічної інфраструктури та так далі, це займе певний час”, — пояснив він.
Тулбуре додав, що процес отримання Молдовою статусу кандидата ЄС буде йти довго, тому часу, щоб вирішити придністровське питання, достатньо.
Читайте також: Спроби РФ дестабілізувати ситуацію в Молдові: як Кишинів готується до захисту (ВІДЕО)