Спроби РФ дестабілізувати ситуацію у Молдові: як Кишинів готується до захисту (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Кишинів планує запровадити санкції проти 25 громадян Росії. Про це заявив в інтерв’ю місцевим ЗМІ міністр закордонних справ та європейської інтеграції Молдови Ніку Попеску. Йдеться переважно про заборону на в’їзд до країни, а також про заморожування банківських рахунків чи активів тих осіб, які так чи інакше причетні до агресії проти України, передає FREEДОМ.

Росія може напасти на Молдову. Про це у грудні 2022 року заявив керівник молдавської Служби інформаційної безпеки Олександр Мустяце. Про те, що Кремль готує переворот у Кишиневі, також говорили президент Володимир Зеленський та українська розвідка. Однак на відкриту агресію Росії не вистачить ресурсів, вважає прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан. Те, що республіці не загрожує війна, допоки бореться Україна, підтвердила і президентка Мая Санду.

“Немає жодної небезпеки війни у Молдові, поки Україна воює. Хочу запевнити наших громадян, що наразі Молдові не загрожує війна. Російська армія не може потрапити сюди, поки Україна тримається, і таким чином захищає Молдову. Ми вдячні українцям за їхню хоробрість та волелюбність”, — сказала Санду.

Москва не залишає спроб дестабілізувати ситуацію у регіоні. Глава Міністерства закордонних справ Ніку Попеску зазначив, що країна вже є об’єктом гібридної війни, розв’язаної Росією. Кремль підтримує проросійські сили у Молдові та спонсорує проросійські мітинги.

Саме інтеграція Молдови до Євросоюзу та НАТО єдиний порятунок від подальшого поглинання Росією, вважають експерти. Влітку 2022 року республіка набула статусу кандидата на вступ до ЄС. Наступний етап проведення реформ. За словами президента Молдови Маї Санду, країна має стати повноправним членом союзу до 2030 року.

Громадська думка щодо вступу до НАТО в Молдові після повномасштабного вторгнення Росії в Україну змінилася на користь співпраці країни з Альянсом. Крім того, низка країн заявила про готовність допомогти Молдові у розвитку оборонного сектору, а уряд країни у 2023 році перестав економити на секторі безпеки.

“Було збільшено витрати на оборону. Але тут слід зазначити, що раніше ці витрати становили 0,34% ВВП, зараз вони становлять 0,55%. Тобто вони не сягають навіть одного відсотка. Вони все одно залишаються низькими і Молдова ще не дотягує до тих стандартів, які потрібні”, — каже експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.

Росія планувала взяти Молдову під повний контроль до 2030 року. Про це стало відомо завдяки журналістам-розслідувачам, які отримали у розпорядження план Кремля “Стратегічні цілі Росії в Республіці Молдова”.

Нейтралізувати ініціативи Молдови щодо ліквідації присутності російських військових у Придністров’ї, сформувати проросійські настрої серед політичної та економічної еліти країни та перешкодити співпраці з НАТО це пункти сценарію Москви, яка намагається отримати контроль над Молдовою.

Прямий ефір