З в’язниці на фронт і назад: життя «зеків» на війні та на волі в обговоренні російських експертів

Ілюстративне фото: pixanews.com

Російські в’язні, яких мобілізували на війну в Україні, і яких надалі указом президента РФ Володимира Путіна помилували, скоюють нові злочини в Росії.

Аналітики Фонду підтримки постраждалих від злочинів упевнені, що такі дії влади можуть призвести до різкого сплеску кримінальних злочинів у Росії.

Вкрав — випив — у в’язницю — на фронт

Тільки з березня 2023 року російські солдати, які повернулися з фронту, вбили 27 співгромадян. Такі дані оприлюднили журналісти, посилаючись на інформацію з відкритих джерел.

За їхніми словами, це тільки доведені випадки, проте їх може бути набагато більше. Експерти вважають, що найчастіше злочини скоюють колишні в’язні, яких у колоніях завербували на війну Росії проти України. Це стосується, зокрема, і найманців приватної військової компанії “Вагнер”, яку заснував колишній друг Путіна, загиблий в авіакатастрофі Євген Пригожин.

“Особливу тривогу на цьому тлі викликає той факт, що деякі помилувані особливо небезпечні злочинці, повертаючись із зони СВО, знову скоюють тяжкі насильницькі злочини, що спричиняє негативний суспільний резонанс і призводить до зростання напруженості”, — повідомили у Фонді підтримки постраждалих від злочинів.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Путін неодноразово підписував укази про помилування злочинців і зняття з них судимості.

Це є прямим порушенням Конституції РФ, оскільки зняти судимість, згідно з російським законодавством, можна тільки з того, хто вже відбув покарання. Крім цього, суд має враховувати думку самих потерпілих, які мають право отримати всю інформацію про засудженого.

 При цьому, помилувані Путіним засуджені отримали преференцію порівняно з російськими мобілізованими і контрактниками. Термін їхнього перебування на фронті обмежений, інші ж – воюють безстроково.

За інформацією правозахисників, загалом після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з російських в’язниць на війну відправили близько 120 тисяч ув’язнених, більш ніж половина з яких загинули.

Читайте також: Проєкт “Хочу знайти”—  це відповідь на численні запити родичів російських солдатів щодо їхньої долі в Україні, — Юсов

Про те, як у Росії вербують ув’язнених, і яку роль вони виконують на фронті, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Ольга Курносова, політичний аналітик і головна редакторка російського порталу After Еmpire;
  • Ігор Яковенко, російський журналіст, соціолог;
  • Євген Смирнов, адвокат російського правозахисного проєкту “Первый отдел”;
  • Ольга Романова, директорка фонду “Русь сидящая”.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: У 2024 році кримінальних справ щодо учасників “СВО” стане набагато більше

— На мій погляд, у новому році таких справ — про вбивства, грабежі та зґвалтування з боку колишніх учасників так званої “СВО” — стане тільки більше, тому що все одно вони повертаються.

З недавнього — це вбивство отця Володимира Легойди. Його вбив, щоправда, не колишній “вагнерівець”, але колишній боєць загону “Шторм”. Це підрозділ Міністерства оборони, де також воюють колишні ув’язнені, яких помилував Путін своїм указом.

Що стосується арештів і відправлених за ґрати “вагнерівців” або учасників “СВО”, то тут, безумовно, у масштабах Росії це нічого. Але знову-таки, це все було, поки був живий Пригожин. Тепер Пригожина немає. І я не думаю, що зараз колишнім “вагнерівцям” буде так само добре, як було і за покійника.

Та харизма, той піар, який набирав Пригожин, підкріплювалися й тим, що він справді був батько солдатам. Це нам може подобатися чи не подобатися, але він справді намагався свою групу “Вагнер” опікати.

І саме тому, розуміючи, наскільки складний контингент він вербує, він намагався і все це підтримувати, і сподівався, щоб вони були “його хлопцями”.

Але Пригожин уже на тому світі, і всім на нього стало плювати. Чому? Тому що зеки – вони на те й зеки, що крім як про себе ні про що не думають.

ІГОР ЯКОВЕНКО: За одним указом можна помилувати необмежену кількість злочинців

— Якщо оприлюднити всі укази, які пов’язані з посмертним нагородженням. З цього можна зробити певний висновок про загальну кількість загиблих на війні, а це одна з найважливіших військових таємниць, яку зберігає путінський режим.

Хоча, секрет Полішинеля нікуди не подінеш, кладовища нікуди не подінеш, інші джерела інформації… Але, проте, це ще одне додаткове джерело інформації ретельно приховується.

По-перше, це кількість загиблих.  По-друге — вид секретних указів: це помилування злочинців.

І тут проблема полягає в тому, що за одним указом можна помилувати необмежену кількість злочинців. І кількість загиблих злочинців, які відправлені на війну, є теж секретною.

Масштаб вкидання через війну в російське суспільство “зеків”, бандитів, убивць під час війни теж є секретом. Тому ці два параметри, мені видається, є підставою для того, щоб засекречувати практично половину указів президента.

По суті справи, ми маємо справу із секретною владою. Спочатку Путін за першою своєю спеціальністю — він бандит, а за другою спеціальністю — він співробітник держбезпеки. Це та сама секретна таємна влада, яку створив свого часу Ленін. Тож це на сьогоднішній момент ось така секретна таємна влада в Росії.

ЄВГЕН СМІРНОВ: З указами про помилування в РФ ніхто не має права бути ознайомлений

— Я б сказав, що на обсягах злочинів позначаються не стільки лояльність правоохоронних органів, скільки та можливість звільнитися від покарання, вийти з в’язниці достроково, незалежно від того, який злочин було скоєно.

Тому що виходять обвинувачені в особливо тяжких злочинах, пов’язаних із насильством, ті, кому було призначено покарання на довгі роки позбавлення волі. Ми бачили випадки, коли виходили на свободу ті, хто відбував покарання більш ніж 20 років позбавлення волі. Таке покарання в Росії призначається за вбивство щонайменше кількох осіб і за групове зґвалтування.

Такі люди звільняються виключно персональними указами президента про помилування. Тобто Путін поставив свій підпис про звільнення під кожним прізвищем тих, хто виходить із колонії.

На жаль, останніми роками, особливо після початку повномасштабного вторгнення, всі укази Путіна про помилування носять гриф державної таємниці. І з цими указами ніхто не може бути ознайомлений без відповідного допуску.

Не те що громадськість — навіть люди, пов’язані з виконанням покарання, і сам засуджений не бачать цих наказів. Вони тільки отримують інформацію, що таку-то людину помилували, і не знають навіть умов, на яких людина була помилувана.

ОЛЬГА РОМАНОВА: Колишні ув’язнені повертаються з війни додому, скоюють злочини, знову потрапляють до в’язниці і потім знову йдуть на фронт

— Був підйом ентузіазму з вербуванням на війну ув’язнених у листопаді-грудні, тому що почали повертатися ув’язнені, завербовані в травні-червні. Вони служать тільки пів року, а потім, на відміну від усіх інших мобілізованих, їх відпускають.

І зрозуміло, чому їх відпускають. Тому що вони — товар багаторазового використання. Вони повертаються на свободу, скоюють нові злочини, вирушають до в’язниці й знову ж таки йдуть на фронт. Це зручно, а на потерпілих усім наплювати.

Так от, після відносного затишшя, порівняно з Бахмутом, багато ув’язнених повернулися на свободу. Їх повернулося більше, ніж поверталося зазвичай.

І наївні “зеки”, що залишилися, почали знову масово записуватися в армію РФ: “Ах, дають гроші, дають свободу, так ще й затишшя на фронті”. Швидко побігли, записалися дуже швидко.

Але прийшло миттєве розчарування: Авдіївка, і все інше. У січні вже спостерігається зниження охочих туди йти. А план від Міністерства оборони з вербування ув’язнених є. І як їх виганяти?

Поки що вербування добровільне, але людей всіляко стимулюють. Ось зараз, наприклад, у зонах з’явилися столи військового обліку. Ув’язнені це бачать, і вони прекрасно розуміють, що ухвалено поправки до закону і про військовий облік, і про призов, і про мобілізацію.

І Пригожин їм це говорив: “Айда зі мною або айда з Міністерством оборони, і тоді ви отримуєте якісь гроші, ви воюйте”.

А коли з’явилися столи військового обліку, це означає, що скоро мобілізація, що скоро призов теж стосуватиметься ув’язнених, і їх узагалі ніхто питати не буде. Тому вони, загалом, намагаються урвати якусь останню можливість бути солдатами удачі, ким вони зараз і є.

Читайте також: У РФ помилувані “зеки”, повертаючись із фронту, знову скоюють злочини — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір