Вибори в Раду, “мовний майдан”: чим запам’ятався 2012 рік в Україні (ВІДЕО)

Скрін із відео

Виборами до Верховної Ради України та “мовним майданом” запам’ятався 2012-ий рік нашій країні. Також яскравими подіями стали чемпіонат Європи з футболу, фінальна гра якого пройшла в Києві, українське “золото” і гопак на Олімпіаді в Лондоні. Крім того, в 2012-му році викликала неабиякий резонанс справа Оксани Макар.

Про це розповідаємо у новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Отже, під час Євро-2012 Україну відвідає більше 8 млн осіб – значна частина яких до приїзду не знала про неї нічого. Багато хто навіть селять у себе іноземців – українські готелі напередодні Євро по кишені не всім фанатам.

Український стиль – в 2012-му на Олімпіаді. Там побачать не тільки хороший бокс від української збірної, а й гопак – від Олександра Усика. Так він відзначить золоту медаль.

На виборах в Раду у “Партії регіонів” – перше місце. Але близько підібралася і опозиція –”Батьківщина” опиняється на другому. Замикає п’ятірку партій, що пройшли в парламент, “Свобода” – вона вперше в Раді. Опозиція називає вибори сфальсифікованими.

В цьому році в опозиційних ЗМІ закріплюється поняття “сім’я Януковича”.

Бетонна урна – звичайна річ для українських міст, але не для Дніпропетровська. Після 2012-го року їх всі прибрали після кривавих квітневих подій. У місті прогримить чотири вибухи. Перший стався на зупинці навпроти театру опери та балету о 11:40. Вибуховий пристрій був закладений в залізобетонну урну, вона розлетілася на друзки, зачепивши 16 пасажирів трамвая. А через 55 хвилин – другий вибух. Вибуховий пристрій – теж в урні неподалік. Постраждає 11 студентів. Поки міліція оточує вулицю – третій вибух у цьому ж радіусі. Осколки урни сильно ранять чоловіка, згодом йому ампутують руку. Пізніше стався четвертий вибух.

Підсумок чотирьох детонацій – поранено 31 особу, з них 10 дітей. Саморобні вибухові пристрої в урнах, як скажуть в МВС, спрацьовували по дзвінку терористів, тому перший час мобільний сигнал в місті глушать, тільки додаючи паніки. Версій в ЗМІ було кілька – від спроби зірвати Євро-2012 до спроби силовиків “загвинтити гайки”.

Але через місяць Генпрокуратура заявить, що вибухи були влаштовані, з метою вимоги у СБУ 4,5 мільйона доларів. Терористів затримали після того, як вони почали вимагати перевести гроші на картки і викинути їх з поїзда в лісосмузі. Терористами, за версією слідства, виявляться Віктор Сукачов – викладач університету, кандидат філософських наук, Лев Просвірін – сусід Сукачова по сходовій клітці, Дмитро Рева – одногрупник Сукачова, підприємець, а також Віталій Федоряк – програміст. Але Реву і Просвіріна звільнять в 2014-му, не знайшовши доказів провини. Сукачова і Федоряка в 2018-му році засудять до 12 років в’язниці, але вони невдовзі вийдуть на свободу за законом Савченко, коли один день в СІЗО вважається за два.

Також в цьому році відбувся “мовний майдан”. Все починається з раптового ухвалення закону – за прізвищами авторів його називають закон “Ківалова-Колесніченка”. У документі – можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10 відсотків.

Уже в серпні статус регіональної російській мові надають у Севастополі, Донецькій, Запорізькій та Одеській областях. Але регіональна мова – це не тільки про російську. У Берегово Закарпатської області регіональною згідно нового закону визнають угорську. Опозиційні нардепи оголосили голодування. А навколо Українського Дому зібрався Майдан на захист української мови. Відбулися сутички з “Беркутом”.

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір