Від Вільнюського саміту можна очікувати чітких політичних сигналів щодо майбутнього членства України в НАТО, — Жовтенко

Ілюстративне фото: bigkyiv.com.ua

Від літнього Вільнюського саміту можна очікувати чітких політичних сигналів, які стосуються майбутнього членства України в НАТО. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт із проблем національної безпеки, аналітик фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

“Якщо говорити про якісь формальні ознаки, то можна очікувати якихось чіткіших політичних сигналів, які стосуються майбутнього членства України в НАТО. Але те, що стосується якихось практичних дій, то, власне, ми повинні розуміти, що набагато більш значущим і поворотним став увесь минулий рік ось цієї повномасштабної агресивної війни Росії проти України й тих трансформацій, які відбулися і всередині НАТО, й трансформацій, які відбулися на рівні взаємодії між Україною і НАТО. Тому що, зважаючи на той рівень співпраці, той рівень допомоги, який ми отримуємо з боку Альянсу зараз, і той рівень координації, який ми маємо зараз на практиці між Збройними силами України, між нашим військовим керівництвом і військовим керівництвом Альянсу загалом це речі безпрецедентні”, — сказав Жовтенко.

На його думку, Україна з практичної точки зору дуже швидко й ефективно рухається в бік членства в НАТО, попри формальні політичні моменти. Жовтенко наголосив, що той рівень інтеграції, який зараз існує на оперативному рівні ЗСУ та союзників по НАТО, свідчить про те, що Україна вже є частиною системи євроатлантичної безпеки.

Експерт вважає, що в майбутньому Україна може претендувати на те, що до неї буде застосовано ту саму формулу приєднання до НАТО, яка була застосована до Фінляндії.

“Загалом ми можемо спокійно апелювати до цього механізму й ми можемо просити політичного рішення, яке дасть нам змогу розраховувати на те, що такий механізм буде застосовано і щодо України після завершення війни. Якщо в політичному плані керівництво Альянсу бачить цю ситуацію саме так”, — сказав Жовтенко.

Читайте також: Негласне табу знято: експерти обговорили, як змінився підхід Заходу до вступу України в НАТО

Нагадаємо, саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня. У ньому візьмуть участь близько 40 делегацій держав — членів і партнерів Північноатлантичного альянсу. Серед країн-учасниць, які не є членами НАТО, є й Україна.

Прямий ефір