Україна отримає військові кораблі для посилення охорони “зернового коридору” — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Україна отримає військові кораблі для охорони суден, які перевозять зерно в Чорному морі. Над посиленням охорони “зернового коридору” влада працювала кілька місяців і вже є результати, інформує FREEДОМ.

Поки Російська Федерація намагалася зробити все, щоб зірвати постачання українського продовольства “зерновим коридором”, який тепер працює і без Москви, — Київ разом із партнерами працював над посиленням безпеки морського маршруту.

“У нас є домовленість із кількома державами щодо потужного супроводу, але на іншій техніці. Таким чином нам передадуть і вже передають відповідні катери”, — наголосив глава держави.

Але поки що без конкретики: хто і що передасть для конвоювання суден із зерном — невідомо, але вірогідні кілька сценаріїв.

“У 2019 році були конкретні плани отримання трьох типів катерів. Перший катер типу Islands, він патрульний. Україна вже отримала чотири таких катери, єдине, що зброї на ньому замало. У ЗМІ згадували і про катер Mk VI, таких катерів планували передати 16 одиниць. Вони хороші тим, що можуть здійснювати ескорт суден, запобігаючи диверсіям, проводячи певні протимінні заходи, і можуть відбивати атаки швидкохідних цілей, зокрема радіокерованих дронів. Було питання і про постачання ракетних катерів P50U, які мала побудувати Британія. Це невеликі катери, які якраз потрібні для класичного захисту”, — розповів капітан 1-го рангу запасу, ексзаступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко. 

Як розвиватимуться події будемо спостерігати, але вже зараз можна сказати, що така пильна увага та участь у процесі західних партнерів — досягнення України.

“Це суттєве зрушення. Я думаю, що це пов’язано насамперед із тим, що “зерновий коридор” працює навіть без військового конвоювання. Менше, ніж до розриву зернової угоди, але міжнародні кораблі йдуть в українські порти, попри небезпеку обстрілу завантажуються зерном. Україна відновила не тільки торгівлю зерном, а й гуманітарні поставки”, — зазначив політолог Володимир Фесенко.

У будь-якому разі ініціатива потрібна і важлива, адже така охорона допоможе мінімізувати провокації з боку Росії.

“Цей “коридор”, його потрібно убезпечити, тому що зараз певна небезпека є. По-перше, цей район мілкий і там можуть бути морські міни. Інша небезпека полягає в тому, що Росія використовує ракети”, — наголосив Андрій Риженко.

Після виходу Росії із зернової угоди в липні, Україна запустила альтернативний маршрут для транспортування продовольства Чорним морем. 

За словами Зеленського, відновлення зернової ініціативи без Росії є одним із найбільших досягнень України за 2023 рік. І саме зусилля Києва з відновлення “зернового коридору” вплинули на залученість західних партнерів до процесу.

“Ми показали свою здатність налагодити роботу “зернового коридору” — тепер нам готові допомогти”, — каже Володимир Фесенко.

У недалекому майбутньому спільними зусиллями західних партнерів буде посилено безпеку і на суші.

“Для нас важливі наші люди в Одеському регіоні — дуже важливі. Із системами протиповітряної оборони (ППО) — дефіцит, ви знаєте, це не секрет. Проте важливо, що є домовленості і є позитивні сигнали”, — наголосив Володимир Зеленський.

Крім того, розуміючи важливість питання забезпечення продовольчої безпеки у світі, Європейський Союз виділить 50 млн євро на ремонт українських портів, які постраждали від російських обстрілів.

“Попри війну, Україна продовжує годувати світ. У цих зусиллях ви можете розраховувати на ЄС. Ми продовжуємо розширювати наші “смуги солідарності” і виділимо 50 млн євро на ремонт вашої портової інфраструктури. Разом ми відправляємо українське зерно у світ”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

На саміті з продовольчої безпеки Grain from Ukraine, який відбувся 25 листопада в українській столиці, всі зійшлися на тому, що Україна стоїть на захисті продовольчої безпеки, в той час, як Росія продовжує використовувати голод як важіль впливу.

Читайте також: Глобальне визнання ініціативи Grain from Ukraine — підсумки другого саміту (ВІДЕО)

Прямий ефір