Глобальне визнання ініціативи Grain from Ukraine — підсумки другого саміту (ВІДЕО)

Другий саміт Grain from Ukraine у Києві. Фото: president.gov.ua

Парламент Фінляндії виділив три мільйони євро на підтримку експорту українського зерна та розмінування полів. Про це повідомило Міністерство закордонних справ країни. Два мільйони з цієї суми — гуманітарна допомога на ініціативу президента Володимира Зеленського Grain From Ukraine, покликану забезпечити українським зерном найбідніші країни світу, інформує FREEДОМ

Близько сорока країн і міжнародних організацій, серед яких — Німеччина, Польща, Румунія, Туреччина, Франція, Швейцарія, Японія, США — підтримали ініціативу Grain from Ukraine.  

За підсумками саміту 2023 року за один день вдалося акумулювати 100 мільйонів доларів на закупівлю українського зерна для країн, які найбільше його потребують. Це більш ніж половина тієї суми, яку зібрала ініціатива за перший рік свого існування.

“За перший рік ініціативи Grain from Ukraine нам вдалося акумулювати 180 мільйонів доларів США. У рамках ініціативи в Сомалі, Ефіопію, Кенію, Ємен було доставлено 170 тис. тонн українського зерна. Наша позиція принципова — ми вважаємо, що ніхто у світі не має права блокувати вільне мореплавство, перетворювати на зброю дефіцит продовольства, використовувати голод як зброю — адже це елемент політики геноциду. І будь-яка держава, яка на це зазіхає, має відповідати за це”, — сказав президент України Володимир Зеленський.

Попри спроби Росії заблокувати Чорне море, Україна продовжує постачання агропродукції до країн Африки та Азії. Забезпечувати безпеку суден Києву допомагають міжнародні партнери.

Так, до відправлення готується черговий суховантаж, який доставить у порт Нігерії зерно для забезпечення продовольством близько 400 тис. осіб.

“Я хотів би ще раз відзначити повну підтримку Латвією цієї ініціативи, ми долучалися до неї фінансово торік. Долучилися і в цьому. І також співпрацюємо з українськими та міжнародними партнерами, щоб забезпечити балтійські коридори, щоб забезпечити використання наших портів для транзиту українських харчових продуктів та українського зерна. Ми спільно працюємо для того, щоб Росія не могла перетворювати продовольство на зброю”, — наголосив президент Латвії Едгарс Рінкевичс.

Також партнери допомагають розміновувати українські поля. 

Учасник саміту Grain from Ukraine — президент Швейцарії Ален Берсе заявив, що його країна протягом кількох років виділить Києву на гуманітарне розмінування 100 мільйонів швейцарських франків — це трохи понад 103 мільйонів євро. 

Крім того, Швейцарія продовжує проводити консультації з міжнародними партнерами про те, як передати Україні заморожені російські активи.

“Ми робили, робимо і будемо робити все можливе. Наразі заморожені російські активи у Швейцарії. Є два типи активів. Перший — це ті, що належать окремим особам або підсанкційним компаніям. І другий — це активи російського федерального резерву. І ми сьогодні якраз обговорювали подальші кроки в цьому напрямку. Утім, дуже важливо реалізувати санкції дуже чітко і, безумовно, ми повністю відкриті, ми чуємо позиції різних країн”, — зазначив Ален Берсе.

Дата проведення другого саміту Grain from Ukraine обрана невипадково. У ці дні Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Учасники саміту нагадують — через майже століття путінська Росія повторює досвід Йосипа Сталіна — використовує голод як зброю.

“Росія змінювала свою назву, але не характер, не свої методи. Зараз майже через 100 років ми знову бачимо руйнівні дії Росії проти України, проти зерносховищ. Вони намагаються перетворити продукти харчування на зброю, але їм це не вдається. Також їм не вдається знищити Україну, зламати її опір. Україна демонструє, що навіть під час війни вона продовжує діяти як держава, продовжує проводити реформи”, — сказала прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте.

Крім того, учасники саміту обговорили співпрацю з питань зберігання зерна та розширення переліку країн — одержувачів українського продовольства. Спільну заяву за підсумками другого саміту Grain from Ukraine підтримала більшість країн.

Читайте також: Президент, перша леді України та іноземні лідери вшанували пам’ять жертв Голодоморів (ФОТО)

Нагадаємо, сьогодні, 25 листопада, президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Швейцарської Конфедерації Аленом Берсе, який перебуває з візитом у Києві.

Прямий ефір