Катастрофа гелікоптера з президентом Раїсі: що чекає на Іран (ВІДЕО)

Ібрагім Раїсі. Скріншот: uatv.ua

Виконувати обов’язки президента Ірану наступні 50 днів буде перший віцепрезидент країни Мохаммад Мухбар. За цей час в Ірані мають пройти вибори, пишуть місцеві ЗМІ. У країні оголошено 5-денну жалобу, а похорон загиблих у катастрофі відбудеться сьогодні, 21 травня. Загибель президента Ібрагіма Раїсі та міністра закордонних справ Ірану Алі Багері викликала як жалобу, так і радість іранців по всьому світу, інформує FREEДОМ.

Ібрагім Раїсі прийшов до влади 2021 року. Раніше консервативний священнослужитель здобув докторський ступінь з ісламського права, пізніше — будував кар’єру в судовій системі.

Наприкінці 1980-х років Раїсі був прокурором у Тегерані. З його подачі було повішено тисячі політв’язнів. А сидячи в президентському кріслі, Ібрагім Раїсі наповнив свою команду військовими і священнослужителями, національна валюта Ірану — ріал — втратив більш ніж половину своєї вартості. Його адміністрацію також звинувачують у постачанні дронів російській армії, створенні ядерної зброї, кривавому придушенні антиурядових протестів і жорсткому порушенні прав жінок.

“У 1988 році Раїсі був одним із чотирьох суддів, які засідали в так званих “комісіях смерті”. Ці комісії вирішували долі тисяч ув’язнених опозиціонерів, страчених в іранських в’язницях після закінчення терміну ув’язнення. Ці страти — одна з найзабороненіших тем у післяреволюційній історії Ірану: вони ніколи не були офіційно розслідувані”, — пише видання BBC News Русская служба.

Ібрагім Раїсі лише номінально був першою особою — згідно з державним устроєм Ірану вищу посаду обіймає Алі Хаменеї — так званий, духовний лідер. Попри це експерти впевнені — загибель Раїсі вдарить по Ірану і привнесе нестабільність у розхитану і без того систему.

“Його смерть потрясе іранську політику. Це змусить режим якнайшвидше знайти нового президента у скрутний час: Іран втягнутий у регіональну війну, що передбачає прямі військові дії держави та її мережі регіональних маріонеток… Економіка йде на дно, і посилення американських санкцій може завдати ще більшого удару. Крім того, смерть Раїсі може ввергнути в хаос боротьбу, що насувається в Ірані, усунувши одного з двох провідних кандидатів на пост Хаменеї”, — пише видання The Economist.

“Я думаю, що багато людей святкуватимуть або радітимуть, а деякі, природно, будуть дуже стурбовані потенційною політичною нестабільністю і тим, до чого це може призвести. Звичайно, це також може призвести до протестів, вуличних акцій або… Ну, ви розумієте. Такі моменти політичної кризи часто призводять до подібних речей”, — зазначає політичний аналітик, співробітник Центру Близького Сходу і глобального порядку Араш Азізі.

Легітимність іранської влади – одна з головних проблем для Тегерана. Недовіру до парламенту продемонстрували й нещодавні вибори. У березні 2024 року явка в столиці була на рівні 8%.

“Ісламська Республіка має намір показати, що її процеси та інститути продовжуватимуть функціонувати. Усе це, безумовно, буде важко забезпечити, одночасно заручившись підтримкою громадськості. Але я підозрюю, що вони водночас спробують вшанувати пам’ять Ібрагіма Раїсі як мученика Ісламської Республіки і як вірного лідера Ісламської Республіки. Думаю, влада Ірану постарається отримати максимум користі і з цієї ситуації”, — наголошує директорка програми з Близького Сходу і Північної Африки в Chatham House Санам Вакіл.

Офіційна версія загибелі президента і міністра закордонних справ Ірану — погані погодні умови. Гелікоптер Bell 214, який був розроблений ще в 1970-х роках у США, в Ірані справді було складно ремонтувати в умовах західних санкцій.

Деякі Z-пропагандисти намагаються звинуватити в тому, що трапилося, Ізраїль, однак Раїсі не був військовим керівником і навряд чи міг стати ціллю для ЦАХАЛу. Ще одна версія, що загибель Раїсі – наслідок політичної конкуренції всередині Ірану. Такий сценарій більшість експертів відкидають, стверджуючи, що опозиція в Ірані системна та поміркована.

Читайте також: Можливі затримки з постачанням зброї Росії: наслідки загибелі президента Ірану оцінив політолог

Прямий ефір