Україна готується повністю відмовитися від російського газу — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ugv.com.ua

Україна має намір збільшити видобуток газу, щоб повністю стати незалежною від Росії в енергетичному секторі. І це, як вважають експерти, цілком здійсненно. Україна володіє одними з найбільших газових запасів у Європі — близько 719 млрд кубометрів. До початку повномасштабного вторгнення Росії Україна покривала дві третини своїх енергетичних потреб за рахунок внутрішніх ресурсів, а запасів блакитного палива вистачало на 70% споживання. Країна готується повністю відмовитися від російського газу, повідомляє FREEДОМ.

Голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов упевнений, що у 2023-2024 роках Україна може створити основу енергетичної незалежності. За його словами, для Кремля в експорті газу завжди було більше політики, ніж економіки. Для нього це — інструмент впливу і шантажу.

“Збільшення внутрішнього виробництва є нашою стратегічною метою, і ми повинні впоратися з цим самі. Це не просто питання бізнесу, це питання виживання і незалежності України”, — сказав Чернишов в інтерв’ю виданню Bloomberg.

Він заявив, що підготовка запасів газу до наступного опалювального сезону триває за планом. У липні Україна закачала до сховищ навіть більше палива, ніж передбачалося. 19 липня 2023 року в українських підземних сховищах уже було близько 12 млрд кубометрів газу. Розробляють і нові родовища українського газу. На початку липня компанія “Укргазвидобування” завершила буріння нової розвідувальної свердловини глибиною 6 тисяч 600 метрів. Вона стала найглибшою в історії компанії.

“Наші буровики ще раз довели свою майстерність у бурінні на глибокі продуктивні горизонти. У результаті — додатковий видобуток і нові перспективи для подальшого розроблення родовища”, — цитується тимчасово виконуючий обов’язки генерального директора АТ “Укргазвидобування” Олег Толмачов в повідомленні на сайті НАК “Нафтогаз України”.

Тим часом у російського газового гіганта і монополіста ситуація погіршується. Видобуток газу у країні впав на 24%.

“”Газпром”, якому не заважали жодні санкції і який мав усі шанси продовжувати роботу як нормальна комерційна компанія на європейському енергетичному ринку, фактично вчинив самогубство як експортер. Наказ зробити харакірі “національне надбання” отримало з Кремля”, — цитується фахівець із нафтогазового ринку Михайло Крутіхін у публікації видання The Insider.

Державна енергетична компанія Аргентини Enarsa не змогла закупити російський скраплений газ. Цьому завадили західні санкції, введені щодо Москви. Один з останніх шляхів, якими російський газ надходить до Європи, може бути перекрито до кінця 2024 року, коли закінчиться термін дії контракту України з “Газпромом”, заявив міністр енергетики України Герман Галущенко в інтерв’ю Financial Times:

“Європа буде відносно готовою до подальшого зниження постачань, оскільки їй уже доводилося адаптуватися до подібних скорочень у минулому шляхом зменшення попиту і пошуку альтернативних джерел імпорту, таких як скраплений природний газ”.

Європа прагне відмовитися від російського газу. Зниження споживання та організація загальної системи закупівель палива — надійний шлях досягнення цієї мети, впевнені експерти. До цього механізму під’єднається й Україна, що має полегшити для країни імпорт.

“Дуже швидко Європейський Союз зміг подолати цю залежність від російського газу в цілому. І ніхто цього не очікував, що це відбудеться так швидко і так ефективно. Тому весь міф, який існував у “Газпрому”, що Європейський Союз не зможе переживати зиму без російського газу, і цей самий міф підтримували деякі політики в Євросоюзі, насамперед австрійські політики, і фрау Меркель. Як ми знаємо, вона теж заявляла, що промисловість Німеччини не зможе існувати без російського газу. Весь цей міф був повністю розвіяний”, — коментує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Де-юре від російського газу Україна не залежить від 2015 року. Коли держава розірвала прямі договори з Москвою і почала імпортувати газ із Європи. Увесь цей час фахівці працювали над зменшенням імпортозалежності. І 14 запущених у роботу свердловин з великими запасами газу — це результат роботи українських спеціалістів за останні пів року.

Читайте також: Видобуток “Газпрому” впав майже на третину порівняно з довоєнним рівнем, газ дівати нікуди, а гроші потрібні, — Крутіхін

Нагадаємо, раніше Омельченко заявив, що постачання російського газу до ЄС сьогодні вийшли на найнижчий рівень від 1975 року. Це позначається на прибутку компанії “Газпром”, адже Європа була для неї найприбутковішим ринком.

Прямий ефір