У Сербії Сі намагався показати країнам ЄС “вікно в Китай” та всі плюси від співпраці з Пекіном — розбір Плаксієнко-Бутирської

Прапор Китаю. Фото: meixingnan.com

Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час свого візиту до Сербії намагався показати країнам ЄС, що у них може бути багато можливостей для співпраці з Пекіном. Таку думку сьогодні, 9 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

Вона зазначила, що політичні відносини з Росією для Сербії стали небезпечними, а також для неї немає економічної вигоди з боку РФ.

“Росія не може надати ті можливості, які відкриває Китай перед Сербією. І тут, з мого погляду, Сербія продовжуватиме свою політичну лінію в торгах з Європейським Союзом, що стосується Росії, й намагатиметься висловлювати свою підтримку в тих питаннях, які не заважатимуть загальній зовнішній політиці. Але водночас Китай — це про можливості для сербської економіки. І, з мого погляду, Китай теж в особі Сі Цзіньпіна намагався проілюструвати можливості взаємодії з Китаєм на прикладі Сербії. Тобто зробити Сербію ще таким вікном взаємодії Китаю на європейському континенті, на Балканах і прикладом для інших країн, що в них буде багато можливостей, якщо вони будуть взаємодіяти з Китаєм”, — сказала експертка.

Плаксієнко-Бутирська звернула увагу, що в Європейському Союзі склалися непрості відносини та непроста політика щодо Китаю.

“Китаю все-таки хочеться продемонструвати тим країнам, які дивляться на можливості взаємодії з ним, що у нього багато можливостей для інвестування, для відкриття ринків у Китаї. І Сербія, так само як і Угорщина, якраз і покликана показати ці можливості”, — сказала вона.

На думку експертки, візит Сі до Сербії засвідчив, що сторони посилюватимуть своє всеосяжне стратегічне партнерство, зокрема про це свідчить підписання договору про зону вільної торгівлі.

“Це певні можливості для маленької Сербії. Крім того, Сі Цзіньпін зараз працює над своїм новим стратегічним проєктом — це нове світове управління. Ми бачимо й знаємо, що Сі Цзіньпін налаштований на те, щоби Китай більше впливав на глобальні процеси, на глобальну світову архітектуру. І для цього він має, звісно, зробити свою пропозицію та на свій бік притягнути якомога більше країн. Бо якщо ми беремо Сполучені Штати Америки та ліберальний демократичний порядок, у якому лідирують США, то зрозуміло, хто партнери, хто підтримує Сполучені Штати в цьому напрямку. Але й Китаю теж потрібна група країн, яка буде підтримувати ці ініціативи”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.

Вона зазначила, що раніше Сі Цзіньпін виклав своє бачення щодо архітектури глобальної безпеки, до якої включено пункти про мирну взаємодію країн, невтручання у внутрішні справи одна одної, співробітництво в торговельній сфері, що передбачає отримання взаємної вигоди.

“І ось Сербія — це перша країна в Європі, яка підписала або принаймні проголосила свою прихильність цій ініціативі. І також два лідери країн заявили про те, що вони будуватимуть китайсько-сербську спільноту спільної долі в нову еру. Виходить, що певною мірою із Сербії Сі Цзіньпін стартонув зі своєю ініціативою для того, щоб теж показати приклад, що за допомогою економічних плюсів та за допомогою відкриття ринків та інвестицій (бо для Сербії Китай — це інвестор номер один) Китай може прийти, а інші країни мають підтримувати й прихід Китаю, і його глобальну ініціативу”, — сказала експертка.

Читайте також: Сі під час європейського турне “підгодував” своїх друзів й зацікавив дружити з ним тих, хто ще вагається, — Веселовський

Нагадаємо, європейське турне глави КНР Сі Цзіньпіна розпочалося 5 травня з Франції. Президент Франції Еммануель Макрон намагався переконати китайського гостя впливати на РФ з метою припинення війни. Також після Франції Сі Цзіньпін відвідав Сербію і вже сьогодні, 9 травня, прибув до Угорщини.

Прямий ефір