Розмінування полів у Харківській області: як відбувається ліквідація боєприпасів — у репортажі FREEДОМ (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: armyinform.com.ua

Тисячі квадратних кілометрів Харківської області залишаються небезпечними через велику кількість замінованих територій. Щодня 31 група саперів Національної поліції України виїжджає на розмінування в різні населені пункти регіону, щоб шукати, знешкоджувати та ліквідовувати небезпечні боєприпаси. У зведених загонах вибухотехніків працюють сапери, які отримали мінно-вибухові травми, втратили кінцівки, але повернулися в стрій, повідомляє FREEДОМ.

20 років на одному з полів Харківської області Геннадій із сім’єю вирощував овочі та зернові й продавав на ринку в Харкові. Його поле під час окупації опинилося фактично на лінії фронту, і після того, як Збройні сили України (ЗСУ) звільнили Харківську область, його попередили, що вся територія замінована окупантами. Понад рік Геннадій чекав вибухотехніків, за цей час самостійно знайшов 34 міни.

“Я готувався розміновувати сам і почав працювати. Знайшов 1 міну — заяву написав, а потім ще знайшов 34. Потім міну-розтяжку знайшли, і ручний протитанковий гранатомет (РПГ-5) знайшли, ось тоді все закрутилося”, — розповів фермер Геннадій Моргун.

На заяви Геннадія відреагували поліцейські вибухотехніки. На місці вони виявили ціле мінне поле, буквально засипане вибухонебезпечними предметами:

“Приїхала група, яка проводить розмінування, і знайшла тут дворядне мінне поле, із загальною кількістю близько 70 протитанкових мін. Пластикові або металеві міни були встановлені в ґрунт. За допомогою металошукача їх знаходять, а потім відкривають, висмикують, дистанційно викручують детонатор, тому що багато пасток на цих мінах стоїть”, — пояснив заступник начальника управління вибухотехнічної служби Національної поліції України Дмитро Каракуркчі.

Розміновують поле учасники зведеного загону вибухотехніків. Виявляють міну візуально, потім вручну деактивують боєприпас.

“Ми розгорнули землю, було виявлено, що тут перебуває протипіхотна міна ПМН-4, дану міну ми будемо знешкоджувати на місці виявлення шляхом накладного заряду”, — розповів начальник відділу техніко-криміналістичного та кінологічного забезпечення Головного управління Національної поліції (ГУНП) у Львівській області Андрій Ільків.

Андрію 37 років, він зі Львова, у професії з 2007 року. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну побував практично на всіх деокупованих територіях — від Ірпеня та Бучі до Херсона та Ізюма. Харківська область Андрію особливо запам’яталася, понад рік тому в Дементіївці він зачепив протипіхотну міну і лишився стопи. 120 днів провів у лікарні, став на протез і знову повернувся в стрій.

“Фактично я є інвалідом другої групи, але я не можу її оформити, тому що якщо я її оформлю, я не зможу працювати. Залишившись на роботі, я відмовився від ветерана війни, від тих пільг, які покладені, всі страхові виплати я так само не отримую. На цьому протезі я можу абсолютно вільно пересуватися, також керувати автомобілем, він амортизує”, — пояснив Ільків.

Командир зведеного загону вибухотехніків із Дніпра Валерій також отримав мінно-вибухову травму, коли розміновував дамбу під Херсоном у листопаді 2022 року. Під час роботи наступив на міну.

“Досить складна ділянка була, міношукач не працював, там дуже багато гравію було, осколків і так далі. Усе вкрите товстим шаром гравію, тобто щуп практично не промацував цю міну. Підсумок — наступив! Мене хлопці евакуювали з поля, наступного дня оглянули місце мого підриву, там ще зняли 4 штуки”, — розповів заступник начальника вибухотехнічної служби ГУНП у Дніпропетровській області Валерій Онул.

Валерій продовжує керувати своїми хлопцями, вважає, що протез — не привід для списання досвідчених саперів, і планує займатися розмінуванням і далі.

“Річ у тім, що я все життя в цій роботі. По-друге, вона мені подобається. Також я хлопців своїх не можу кинути. Роботу цю робити хтось повинен”, — додав Онул.

За кілька годин роботи на мінному полі в Харківській області вибухотехніки знайшли понад п’ять протитанкових мін. Небезпечні знахідки перенесли в безпечне місце і підірвали.

За час війни з Росією вибухотехнічна служба Національної поліції України втратила чотирьох співробітників, 19 отримали різні травми. Загалом саперною справою в поліції займаються близько 300 осіб, і щодня майже весь особовий склад залучається для виконання робіт.

Читайте також: Українські сапери стримують штурми російських окупантів — репортаж FREEДОМ

Прямий ефір