Українські сапери стримують штурми російських окупантів — репортаж FREEДОМ

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Розміновувати території, забруднені боєприпасами, що не детонували, та замінувати підступи до позицій — цим щодня займаються сапери 30-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) імені Костянтина Острозького. Вони прикривають роботу української розвідки та зупиняють штурми російської техніки. Про роботу саперів у зоні активних бойових дій розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.

Найчастіше їхнє місце роботи так звана “сіра зона” — між позиціями сил української оборони та російськими підрозділами. Найчастіше ця територія дуже щільно замінована: протипіхотні та протитанкові міни, розтяжки на кожному кроці. Захисники кажуть, що в процесі розмінування необхідних ділянок буває страшно.

“Складно налаштовуватися, завжди страшно. Є страх, який потрібно побороти та рухатися вперед”, — зізнається військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького Віталій.

Ліквідувавши пастки противника, українські сапери прикривають роботу піхоти Сил оборони України на передовій: встановлюють протитанкові міни, щоб у разі спроби провести штурм у відповідь була можливість зупинити техніку російських окупантів.

“Вона розриває техніку, тобто важку техніку розриває, і в середині можуть бути всі контужені. Там десять кілограмів вибухівки, але вона ефективно працює”, — пояснює військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького Сергій.

Працюючи з різними видами вибухонебезпечних предметів на передовій, українські сапери перебувають ще й у зоні ризику обстрілів з боку російської армії. Кажуть, противник намагається завадити їм працювати.

“Вони ж теж дивляться дронами та відкривають вогонь, щоб ми не висовувалися. Вибираємо момент, висуваємося, працюємо і швиденько назад на позиції. Найскладніше туди дійти, коли вони обстрілюють”, — розповів військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького Володимир.

За словами військовослужбовців, російські окупанти мінують кожен метр території. Розтяжки розставляють скрізь і не нехтують тим, щоб замінувати тіла своїх же загиблих солдатів.

“Помітити таку розтяжку фактично неможливо. Буквально мить тому вийшло сонце і ми побачили, що вона дійсно тут є, хоча навіть за наявності сонця, перебуваючи ось так близько до землі, її складно помітити”, — показує розтяжку кореспондентка Альона Грамова.

Сапери помітили, що таких розтяжок у місцях, де відбувалися бої, — дуже багато. Буває вони залишаються після використання росіянами протитанкових керованих ракет і шкоди не несуть. Але в цьому завжди потрібно переконатися.

“Тут ми бачимо, що вона прив’язана до дерева, дивимося в кінець — є якась міна. Тобто ми проходимо вздовж неї й, як ми раніше говорили, завжди є небезпека — міна може бути замінована, під нею може стояти міна-пастка, міна-сюрприз”, — пояснює військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького Віталій.

Таких пасток, кажуть військовослужбовці, на невеликій ділянці території може бути кілька. Як показала практика, від противника можна очікувати чого завгодно, наприклад, росіяни дистанційно мінують підконтрольні українській армії дороги.

“Опускають міну на дорогу. Якщо відомо, що машина туди-сюди багато разів їздила, і відомо, що ця дорога не замінована, то, використовуючи дрон, вони мінують дистанційно таким чином”, — повідомив військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького Віталій.

На передових позиціях часу на розмінування не багато, зазначають сапери. Якщо для просування штурмових груп процес необхідно прискорити — використовують спеціальний трос із вибухівкою.

“Дальність у нього — 500, на постріл іде 1200 тротилу. Робить дорогу, тобто підрив, розміновує поле, а потім може поїхати піхота”, — пояснює військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького.

Постійний стрес від небезпеки роботи та напруження сапери намагаються побороти позитивом і креативом.

“Один із таких цікавих моментів був на Харківському напрямку, коли потрібно було багато протитанкових мін поставити, і для цього ми використовували велосипеди. Вантажили на них по 10-12 ТМок і возили. Велосипед, два бійці та маленьке таке стадо саперів пішло і за кілька днів встигли все замінувати. Я виходжу з одними думками, що треба вийти на зв’язок і… на мене чекають вдома”, — розповідає військовослужбовець 30-ї ім. Князя Костянтина Острозького. Князя Костянтина Острозького Дмитро.

Поки що на цих позиціях ведеться мінування і розмінування під час бойових дій, але коли буде можливість повністю очищати території від вибухонебезпечних предметів, знадобиться дуже багато часу, кажуть сапери.

Читайте також: Як українські піротехніки працюють із німецькою спецтехнікою та дронами — репортаж із Донецької області (ВІДЕО)

Нагадаємо, понад 1,5 тис. комплектів обладнання для розмінування надала Україні Британія.

Прямий ефір