Росія щодо ЗАЕС зайняла позицію “не діставайся ти нікому”: професор перелічив можливі сценарії в разі аварії

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

Росія щодо Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) зайняла позицію “не діставайся ти нікому”, тому всіляко намагається позбавити можливості експлуатувати енергоблоки станції. Усе, що було зроблено особливо останніми днями, націлене на те, щоб ввести в експлуатацію, вийти на потужність було або неможливо, або вкрай складно. Таку думку сьогодні, 21 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

Так, за його словами, найгірший сценарій, який може статися, — це якщо ракета влучить у реакторне відділення.

“З урахуванням того, які ракети у Росії, з чого вони зроблені, з відомої речовини і палиць, точність їхнього влучання досить низька, менше десятка метрів. Імовірність такої події вкрай мала. У цьому випадку, якщо таке трапиться, станеться аварія на кшталт тієї, яка була на Чорнобильській АЕС. Це миттєве руйнування реактора з викидом усієї радіоактивності в довкілля. Це найгірший із можливих сценаріїв”, — сказав Литвинський.

Наступний сценарій — шляхом аварії на японській атомній станції “Фукусіма”.

“Дещо менш болючий, скажімо так, це сценарій, за яким буде знищено можливість тепловідведення від енергоблоків, а вони потребують примусового охолодження навіть зараз, коли вони відносно тривалий час зупинені, у стані холодної зупинки, проте примусове охолодження необхідне. Так от якщо цю можливість прибрати, якщо її зруйнувати, до речі сказати, один із резервних дизель-генераторів був пошкоджений унаслідок обстрілу, якщо така можливість охолодження зникне, то тоді підуть розвиватися події шляхом аварії на “Фукусімі дайічі” (Fukushima Daiichi). Там ідеться не про миттєвий викид, а про те, що є запас кілька десятків годин. Проте, якщо охолодження буде втрачено, то зробити нічого фахівці не зможуть, як це сталося на Фукусімі. За відсутності примусового охолодження відбувається поступове розігрівання активної зони, потім розплавлення і руйнування конфайнмента атомної станції через високий тиск, що виникає під час різкого підіймання температури і розплавлення активної зони. Теж не дуже приємний сценарій”, — пояснив професор.

І найменш неприємний сценарій, на його думку, — пошкодження пристанційного сховища відпрацьованого ядерного палива внаслідок артилерійських обстрілів.

“Пролунала інформація, я не впевнений у її достовірності, що росіяни навіть якусь стінку біля пристанційного сховища намагаються спорудити, щоб убезпечити від своєї ж артилерії, від прямого влучання снаряда в один із контейнерів. Це найменша із загроз, яка на сьогодні проглядається”, — резюмував Людвіг Литвинський.

Читайте також: За кризу на ЗАЕС несуть відповідальність не тільки військові, а й атомники РФ, — експерт з атомної енергетики

Нагадаємо, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Маріано Гроссі заявив, що потужні вибухи струсили район Запорізької АЕС позавчора ввечері та вчора вранці. Він вкотре звернувся з наполегливим закликом до обох сторін конфлікту узгодити та якнайшвидше ввести зону ядерної безпеки навколо ЗАЕС. В останні місяці Гроссі вів інтенсивні консультації з Україною та Росією щодо створення такої зони, але поки що без домовленості.

Прямий ефір