РФ створює проблеми для цивільних літаків над країнами Балтії — розбір авіаексперта

Валерій Романенко. Скріншот: uatv.ua

Російська Федерація глушить сигнал GPS над країнами Балтії: поки що це не призвело до небезпечних ситуацій, але може вплинути на безпеку польоту в складних метеоумовах. Таку думку сьогодні, 29 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації імені Антонова Валерій Романенко.

“Скажімо так, це створення дрібних й великих капостей сусіднім державам. Тому що якщо раніше зони придушення сигналів були навколо Москви та Мінська, то зараз це з північного заходу до південного заходу Росії скрізь, і, до речі, на півдні теж — над Туреччиною спостерігається теж глушіння сигналів. Глушіння, спуфінг, будь-які способи спотворення супутникових сигналів, сигналів зв’язку — поки що вони не настільки інтенсивні, але призвести можуть до будь-яких наслідків. У 2019 році був випадок, коли літак зіткнувся з горою через відсутність знання свого місця розташування в повітрі. Очевидно, були складні метеоумови, й льотчики не могли орієнтуватися візуально”, — сказав він.

Авіаексперт наголосив, що Росія, здійснюючи спотворення супутникових сигналів, глушіння сигналу, глушіння радіозв’язку між літаками, наражає на значну небезпеку пасажирські перевезення в Балтійському регіоні.

Водночас Романенко зазначив, що військові літаки можуть боротися з перебоями, які створює РФ.

“Військові не настільки вразливі. Природно, що вони зможуть із цим боротися. Але їхні дії теж будуть ускладнені. А найголовніше, якщо російські збройні сили здатні ставити ефективні завади, то виходить, що західні країни фактично не мають серйозного озброєння, тому що 90% далекобійного озброєння має системи наведення по GPS, й не тільки далекобійні, а навіть артилерійські снаряди, навіть ті самі HIMARS, ті самі ATACMS — усе це зав’язано на GPS, причому часто це єдина система наведення. Ось тому зараз тривають роботи із заміни обладнання, введення в дію апаратури, яка менш залежна від радіоперешкод, або для постановки перешкод якій потрібні більш потужні сигнали, ніж це можуть генерувати російські станції”, — сказав авіаексперт.

Він також додав, що у росіян зараз є понад 30 різних систем радіоелектронної боротьби, з якими Україна дуже активно бореться.

“І понад 20 протисупутникових систем уже було знищено та захоплено під час бойових дій. Тобто у західних фахівців є можливість вивчити деякі ці системи та вжити заходів протидії, створити контрсистеми, які працюватимуть або в інших діапазонах, або матимуть більш потужні сигнали, які російські станції нездатні будуть заглушити”, — вважає Романенко.

Читайте також: Росія глушить GPS у країнах Балтійського моря — аналіз Мусієнка

Нагадаємо, коментуючи інформацію про глушення сигналу GPS над кількома країнами Європи російською РЕБ у Калінінграді, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко висловив думку, що Росія використовує гібридні методи, успадковані від Радянського Союзу, для перевірки меж дозволеного у країн Північноатлантичного альянсу (НАТО) та Європейського Союзу, застосовуючи тактики провокацій і диверсій.

Прямий ефір