Повертаючи свої активи у РФ, щоб уникнути західних санкцій, російські олігархи потрапляють у нову пастку — думка експерта

Ілюстративне фото: Facebook

Російські олігархи почали повертати у РФ свої активи, які вивели два роки тому після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Деякі з них вважають, що після посилення західних санкцій і ризику заморожування капіталу тепер їхній бізнес можливий тільки у РФ. Російська влада намагається скористатися ситуацією і намагається продемонструвати створення умов для повернення коштів. Так олігархи потрапляють у нову пастку, створену тоталітарним режимом Кремля. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів Олег Устенко, економіст, ексрадник президента України.

На думку експерта, ситуація з поверненням капіталу в РФ через західні санкції — цілком очікувана.

“Це було очікувано щодо того капіталу, який не потрапив під арешт. Ми весь час говоримо про 300 млрд дол. Центробанку РФ, які заморожені. Але існують ще інші — гроші індивідуумів російських. І не тільки гроші, а активи ближнього оточення Путіна, які теж перебувають у заморожуванні. І там цифри різняться, але можна розраховувати приблизно на суму від 100 до 150 млрд дол., які заморожені. А ось те, що не заморожено, ті олігархи, які тримали частину своїх коштів за межами Росії, врешті-решт, стикаються з ризиком, що гроші, які в них є, все одно потраплять під заморозку. І чим раніше вони будуть тікати з цими грошима з тих юрисдикцій, де вони зараз перебувають, я маю на увазі, перш за все, європейські юрисдикції, тим більш захищеними, якщо хочете, можуть виявитися їхні кошти”, — прокоментував Устенко.

Експерт звернув увагу, що робити це непросто. Адже швидко продати пароплав, завод або футбольний клуб досить складно. Але російські олігархи намагатимуться це робити й ховатимуть свої активи по всьому світу. Він назвав абсолютно дурною ідеєю повертати кошти назад до Росії. І окремі олігархи це розуміють.

“Абсолютно безглуздою здається стратегія взяти й вивезти всі ці гроші назад у Росію і піддатися іншому ризику. Вони теж дуже чітко усвідомлюють, що тоталітарна машина, яка управляє зараз РФ, зі своїм колосальним репресивним апаратом, зрештою, може вчинити з їхніми коштами, так само як вона чинить з активами й з коштами незадоволених, незалежних або тих, що просто періодично говорять якісь антивоєнні речі”, — зазначив експерт.

Він додав, що є вже чимало подібних справ, які розглядаються так званими судами в Росії. І дуже велика ймовірність, що під такий пресинг потраплять і ті, хто поверне свої капітали у РФ.

“Хто сказав, що це не може бути застосовано проти олігарха, який повернувся зі своїми коштами, зі своїми грошима назад у Росію? І тут така, якщо хочете, пастка з’являється. З одного боку, їх справді витіснили, і абсолютно правильно, що їх витісняють, з вільного світу. З іншого — намагаючись врятувати свої гроші, вони будуть частину цих коштів заводити назад у Росію. Але там вони потрапляють у більшу залежність від того тоталітарного режиму, який править у Росії”, — констатував Устенко.

Він вважає, що деякі олігархи постараються підлаштуватися під систему, купуючи за свою лояльність до режиму свободу для себе і свого капіталу.

“Доти, доки це не відбуватиметься безпосередньо з ними, із самим власником капіталу, його сусідом, його партнером, знайомим, він заплющуватиме на це очі, і в такий спосіб за свою лояльність сподіватиметься купити свободу і для себе, і для свого капіталу. Але так працює тоталітарна система, так працює репресивний режим — закриваючи очі на те, що відбувається в сусіда, ти зіштовхуєшся з тим, що те ж саме станеться і в тебе”, — сказав експерт.

Він також вважає, що багато олігархів усвідомлюють ці ризики. Тому ховатимуть свої кошти насамперед не в Росії.

“Ось чому я вважаю, що вони не заведуть усі свої кошти назад, до себе на батьківщину, а намагатимуться десь ховати. Все-таки у світі є ще такі офшори, де вони можуть заховати. І тільки те, що не можна заховати в офшори, може бути заведено назад у Росію”, — прогнозує Устенко.

Читайте також: Для відновлення і розвитку нафтогазової галузі у РФ потрібні гроші, яких немає, — Рябцев

Нагадаємо, раніше економічний експерт Ілля Несходовський заявив, що посилення західних санкцій виявилися дуже дієвими для іноземних банків, які продовжують працювати з російськими компаніями.

Прямий ефір