Підозра та ордер на арешт Путіна: про мету спецтрибуналу для злочинців РФ розповів Гавриш

Олег Гавриш. Фото: mediacenter.org.ua

Рада з прав людини Організації Об’єднаних Націй обговорить розслідування воєнних злочинів в Україні, але на цьому майданчику не йдеться про спецтрибунал для воєнних злочинців РФ. Про це сьогодні, 27 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів головний консультант кабінету керівника Офісу президента, член робочої групи зі створення міжнародного трибуналу щодо агресії Росії проти України Олег Гавриш.

“В ООН займатимуться розслідуванням саме воєнних злочинів. Тобто йдеться про вбивства, зруйновану інфраструктуру, крадіжки, мародерство, зґвалтування тощо. Мова конкретно на зустрічі в ООН не вестиметься про створення трибуналу, оскільки трибунал стосується тільки одного злочину — агресії, і це найшвидший шлях посадити керівництво Росії до в’язниці”, — сказав Гавриш.

Він нагадав, що у формулі миру, запропонованій президентом України Володимиром Зеленським, є пункт “Справедливість”. Цей пункт, зокрема, передбачає, що російські військові, які скоювали злочини на території України, мають понести покарання.

“Вони мають понести покарання через Міжнародний кримінальний суд (МКС) і через суди України, які будуть розслідувати ці злочини. Також ми говоримо про злочини проти людяності та злочин геноциду. Це також має місце, і це все розглядатиметься і розглядається зараз у МКС”, — заявив Гавриш.

Що стосується президента РФ Володимира Путіна та його соратників, то вони мають бути притягнуті до відповідальності за злочин агресії.

“А що стосується Путіна і його компанії, тобто йдеться про 31 людину, членів Ради безпеки Росії, то для них існує злочин агресії. Там досить хороше покарання у вигляді 30 років або довічного ув’язнення. І всі вони, загалом, як кажуть юристи, які нас консультують, отримають його в разі, якщо ми створимо міжнародний трибунал, над створенням якого ми працюємо”, — сказав Гавриш.

Він додав, що вже діє основна група (Core Group) зі створення спеціального трибуналу, до якої входять 22 країни. Водночас депутати міської ради Гааги вже підтримали ініціативу щодо створення в місті спецтрибуналу, який розглядатиме злочини РФ в Україні. У Гаазі ж розташований і Міжнародний кримінальний суд.

“Дуже розраховую, що до кінця року він уже буде створений, а наступного року Путін отримає ці підозри й ордер на арешт. Загалом, це і є наша мета”, — сказав Гавриш. 

Читайте також: Наскільки сучасні технології можуть прискорити розслідування воєнних злочинів Росії, пояснив експерт

Прямий ефір