“Не береш російський паспорт — рий могилу”: інтерв’ю з мером Мелітополя Іваном Федоровим

Іван Федоров. Фото: zoda.gov.ua

На окупованій частині Запорізької області росіяни планують відкрити “інститут уповноваженого з прав людини”. При цьому тривають викрадення, тортури, нав’язування російських паспортів місцевому населенню. Яка ситуація в окупованому регіоні та Мелітополі — сьогодні, 22 липня, в інтерв’ю телеканалу FREEДOM розповів мер міста Іван Федоров.

— Яка зараз обстановка в регіоні?

— Сьогодні весь Мелітополь радіє ліквідації чергового складу боєприпасів ворога в Криму. Чому що Мелітополь і Крим — це нероздільні речі. Мелітополь — це ворота до Криму. Тому те, що сьогодні кілька годин детонує один із найбільших складів у Криму, вселяє надію нашим жителям.

Учора були чергові вибухи в окупованому Мелітополі. Тому що ворожа ППО найчастіше розставлена серед житлових кварталів. Тому вкотре це загроза для жителів людей.

— Відомо, скільки людей перебуває в полоні? Чи вдалося когось звільнити?

— За півтора року понад 1000 людей уже було в полон. Сьогодні в полоні приблизно 500 людей, тобто половину відпустили. За якими критеріями відпускають — незрозуміло. Буває, забирають у полон сім’ю, відпускають дружину, а чоловіка залишають. Тобто алгоритм дій незрозумілий.

Також є приклади обміну цивільних людей. Є приклади, коли жителі викуповують своїх родичів із полону.

Але є приклади, коли жителів Мелітополя забрали в полон, саджають у в’язницю і виносять вирок. Наприклад, зараз у Ростові триває суд над п’ятьма мелітопольцями. Їм інкримінують тероризм, якщо не помиляюся.

— Ви сказали, що людей навіть викуповують. Хоч би як це звучало, але свобода дорожча за будь-які гроші, є якісь розцінки?

— Конкретних розцінок немає. За когось платять 10 тис. доларів, за когось 50 тисяч. Різні розцінки.

— Чи ослаб від постійного пресингу партизанський рух у регіоні?

— Точно ні.

— Вибухи в Мелітополі та окрузі не рідкість. Цього разу під удар потрапила телевежа в Токмаку. Це означає, пропаганди стане менше? І чи взагалі є у мелітопольців можливість читати або слухати українські новини?

— Підрив телевежі однозначно знизить обсяг подачі пропаганди.

На сьогодні у людей є доступ до української, міжнародної преси через інтернет, використовуючи VPN, використовуючи соціальні мережі та месенджери. Звичайно, категорія людей, яка за допомогою VPN обходять блокування інтернет-сайтів, це переважно молоді жителі або середнього віку. Але наше завдання — максимально доносити всі меседжі та об’єктивну інформацію до наших жителів.

— Окупанти перетворили Мелітополь на медичний хаб для військових. Чи залишаються ліки та місця в лікарнях для мирних жителів міста?

— Окупанти зайняли наші соціальні установи. Наприклад, ми опублікували відео про формування військового госпіталю в дитячому санаторії. Ці, звісно, обмежується доступ мешканців Мелітополя до медицини. Окупанти перетворюють наше місто вкотре на серйозну воєнізовану базу.

Але мелітопольські лікарі відмовляються працювати у ворожих військових госпіталях. Велика кількість лікарів виїхала, по-перше, з питань безпеки, а по-друге, 2,5 місяці тому росіяни повідомили, що буде урізано доступ до медицини без російських паспортів. Тобто сьогодні для виклику “швидкої”, для надходження в лікарню необхідна наявність російського паспорта. Без нього вкрай складно отримувати медичні послуги.

— Щодо російських паспортів. Люди побоюються, що після деокупації українська влада може пред’являти претензії?

— Скільки людей отримали російські паспорти, ми не знаємо. У нас є крайня цифра на лютий цього року. Та й у росіян цифри умовні. Тому що кілька тижнів тому ми встановили факт, що люди, які зараз отримують російські паспорти, вони їх отримують датованими лютим цього року.

Сьогодні на всіх жителів тимчасово окупованої території та Запорізької Херсонської області за фактом паспорти наштамповані. Просто вони чекають, поки людей змусять прийти їх забрати.

Сьогодні отримання російського паспорта — це не право, це спосіб виживання. Найчастіше наші жителі стають перед вибором: або життя з російським паспортом, або смерть без російського паспорта.

Сьогодні доходить до того, що вони вивозять жителів за межі населеного пункту і змушують рити могилу. Такий факт, наприклад, був у Мирному, коли житель не погоджувався отримувати паспорт РФ. Тобто сьогодні це складно не отримати російський паспорт.

Щодо того, чи є загроза для таких мешканців після деокупації, то відповідь проста. Якщо ти зрадив нашу державу і пішов на службу до ворога, то це, звичайно, колаборація. Якщо ти з метою виживання отримав російський паспорт, то це не колаборація, і не потрібно залякувати наших людей, які сьогодні чекають на повернення України на тимчасово окупованих територіях.

— Для чого окупанти створюють у Мелітополі “інститут уповноваженого з прав людини”?

— Щоб показати видимість, фейк якоїсь демократії. Це для пропаганди. Ми ж розуміємо, що вони щодня порушують десятки прав людини. Тому це фейк, це чергова пропаганда, вони хочуть показати видимість демократії.

— Яку інформацію найчастіше мелітопольці намагаються передати на підконтрольну Україні територію?

— Основний меседж, який наші жителі передають на підконтрольну територію, це питання: коли повернеться Україна?

— Ми не сумніваємося, що Мелітополь дуже скоро повернеться під контроль України. Але ж звільнення — це велика ймовірність бойових дій поблизу і в самому місті. Люди готові?

— Усі розуміють ступінь загрози. Ми інструктуємо наших жителів, що потрібно зробити, як підготуватися, щоб убезпечити себе. Але сьогодні не стоїть питання — готові чи не готові? Я впевнений, що наші військові звільнять наш Мелітополь і ми зможемо швидко відновити українське життя в Мелітополі.

Прямий ефір