Кулеба не бачить передумов для зміни політики НАТО щодо членства України

Дмитро Кулеба. Фото: МЗС

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба не бачить передумов для зміни НАТО своєї політики щодо членства України. Про це він сказав у інтерв’ю LB.ua.

Є НАТО як об’єднання країн, які ухвалюють рішення консенсусом. Так от, у цьому єдиному колі було, на мою думку, ухвалено неформальне рішення: для того, щоб Росія не використала аргумент про те, що вона воює з НАТО, Альянс як єдність буде на другорядних ролях. НАТО не буде на передових ролях у підтримці України“, – пояснив Кулеба.

Він підкреслив, що не бачить потенціалу в найближчій перспективі, щоб НАТО змінило свою позицію, як ЄС, який став робити конкретні речі для євроінтеграції України. “ЄС значно вирвався вперед у відносинах з Україною, а НАТО залишилося на місці“.

НАТО створило так звану coalition of the willing – коаліція охочиз брати участь у коаліції – і багато членів цієї коаліції є членами НАТО.

І ось вони надають конкретну допомогу. Тому необхідно розрізняти допомогу від Сполучених Штатів як члена НАТО та допомогу від НАТО, де все це координується Секретаріатом та надається нам. Я вважаю, що було ухвалено таке рішення: не пускати НАТО на провідні ролі. Схвалено воно було окремою групою впливових держав-членів Альянсу, і зараз воно імплементується“, – сказав міністр.

За словами міністра, президент Франції Емманюель Макрон допоміг переконати німецького канцлера Олафа Шольца у необхідності надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС.

Незважаючи на популярність президента Макрона в українському Facebook, я повинен сказати, що він відіграв дуже важливу роль у тому, щоб, хоч як дивно для когось це може  прозвучати, знайти правильний підхід у спілкуванні з канцлером Німеччини“.

Німеччина та Нідерланди були головними скептиками щодо статусу кандидата. “Вони вважали, що Україні треба щось дати, але не пов’язане із юридично зафіксованою обіцянкою членства у Європейському Союзі”.

Також важливу роль відіграв прем’єр-міністр Італії Маріо Драґі. “Місяць тому Драґі був єдиним лідером великої європейської держави, яка прямо підтримала статус кандидата для України. Тобто було засідання Європейської ради, всі сиділи, мовчали, Драґі взяв на себе відповідальність і сказав: “Я підтримую, я за”. Він хотів показати, що підтримка кандидатства – це не лише історія наших традиційних найкращих друзів – поляків, балтійців та інших країн, – а що велика країна, яку традиційно вважали більш прихильною до Росії і яка ухвалила для себе стратегічне рішення. Роль цих людей насправді не можна применшувати“.

Щодо білоруського вторгнення, Кулеба зазначив, що ризик зростатиме пропорційно до можливих успіхів російської армії на території України. “Доки білоруська армія чітко розумітиме, що Збройні Сили України можуть їм дати відсіч, вони всіляко відкладатимуть вторгнення. На сьогоднішній день вони це чітко усвідомлюють”.

За його словами, у Білорусі є український посол, а в Україні є посольство Білорусі. “У них є посольство у Києві. Це єдині канали спілкування. Тобто все дуже сухо офіційно, але якщо ви вважаєте, що там щодня розривається поштова скринька від комунікації, то це не так. Це дуже обмежені контакти“.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у недільному відеозверненні до нації заявив, що українська армія повернеться на тимчасово окуповані території завдяки тактиці та нарощуванню постачання сучасної зброї.

У Туреччині затримано судно з українським зерном, яке вкрали росіяни

Велика Британія підтримує ідею передачі заморожених активів РФ на відновлення України

Читайте також: Росія переслідує противників війни та репресії стають жорсткішими – Черкасов

Прямий ефір