Росія переслідує противників війни та репресії стають жорсткішими – Черкасов

Росія вступила у період масштабних репресій. Їх не варто порівнювати з 1937 роком, набагато більше подібного до 1970-х — початку 1980-х. Тоді, окрім безпосередньо кримінальних репресій, КДБ широко використовував так звані методи профілактики. Саме це зараз спостерігається у РФ щодо учасників антивоєнного руху. Про це розповів російський правозахисник, журналіст, голова ради ліквідованого правозахисного центру “Меморіал” Олександр Черкасов.

За його словами, росіянин, який хоча б один раз виступав проти війни на мітингу або пікеті, вже перебуває “на гачку” репресивної машини.

“Далі для нього одразу може наступити кримінальна відповідальність. І ось під цією загрозою, під цим дамокловим мечем перебувають вже 2,5 тис. людей. І в цьому система. Система в цьому божевіллі, в тому, що людей, які раніше протестували, раніше виходили на площі, тепер під загрозою кримінальної відповідальності примушують знову цього не робити”, — пояснює Черкасов.

Правозахисник порівнює те, що відбувається в РФ, з радянськими репресіями пізньобрежнєвського-андроповського часів.

“Політичні репресії в сучасній Росії — масштабні, вони приблизно як у пізньобрежнєвський-андроповський період Радянського Союзу. Але треба розуміти, що за кожною кримінальною справою тепер ми маємо десятки людей, які перебувають під загрозою кримінальних репресій за те, за що раніше могли б відбутися легким штрафом. За відносно, здавалося б, невеликої кількості власне кримінальних присудів це — спосіб контролювати суспільство. У 1970-ті роки на весь Радянський Союз за політичними статтями: 70 (заклики до насильницької зміни конституційного ладу, — ред.), 190-1 (поширення свідомо хибних вигадок, що ганьблять радянський державний і суспільний устрій, — ред.) і суміжними, засуджували кілька десятків людей. На величезний Радянський Союз за цілий рік. А тут цієї весни ми вже цей ліміт у кримінальних справах перевищили”, — каже голова ради ПЦ “Меморіал”.

Крім того, радянські спецслужби використали так звану профілактику. Подібні методи, за словами правозахисника, у Росії використовуються зараз.

“Крім, власне, кримінальних присудів, основною частиною діяльності спецслужб КДБ була так звана профілактика. На одного засудженого припадало приблизно 100 осіб, які профілактуються. Тобто людей, яких у позасудовому порядку попереджали, звільняли з роботи, виключали з інститутів, з “вовчим квитком” залишали — так, щоб людина не могла влаштуватися за спеціальністю. За весь період з кінця 1950-х до кінця 1980-х засуджено було в Радянському Союзі близько 10 тис. осіб за політичними статтями. Але множимо на сто. Близько мільйона людей було, які пройшли через цю систему профілактики, людей, по головах яких проїхала “газонокосарка”. Тих, кого змусили відмовитись від активної діяльності під загрозою кримінального засудження. Зараз система, хоч не зовсім така чи зовсім не така, але дуже подібна. Крім, власне, можливості потрапити за ґрати, до цього додається і загроза, небезпека, ризик смерті, ризик померти від хвороби у в’язниці, ризик потрапити під тортури”, — коментує Черкасов.

Цим, зокрема, правозахисник пояснює причини нечисленності антивоєнного руху в РФ.

“До тих, кого засуджують, кого садять, треба додати десятки людей, які перебувають під прямою загрозою цього, тому що наступний рух після адміністративного протоколу може привести їх до в’язниці. Можливо, це не так помітно, можливо, це не так суттєво в порівнянні з тим, що тисячі людей гинуть у війні в Україні. Але треба розуміти, що російське суспільство мовчить і не виходить на площу зараз, тому що вийти на площу для багатьох означає вийти на площу востаннє”, — констатує правозахисник.

Він також зазначив, що все це не означає, що активна частина російського суспільства взагалі нічого не робить. За словами Черкасова, росіяни, зокрема, допомагають українцям, які опинилися в РФ, залишити територію країни.

“Я знаю масовий, реально масовий рух допомоги українцям, які опинилися зараз у Росії. Люди, можливо, не виходять на площу, але йдуть на вокзал, щоб зустріти людину, нагодувати її та провести до наступного поїзда, щоб вона могла виїхати з Росії туди, куди б хотіла виїхати”, — розповів Олександр Черкасов.

Читайте також:

Російські окупанти обстріляли Слов’янськ із РСЗВ, багато вбитих та поранених

З російського полону звільнили 17 українських прикордонників, всі тяжко поранені

РФ може зважитися на проведення псевдореферендуму у Херсоні – британська розвідка

Прямий ефір