Незаконна мобілізація, арешти та депортація: як РФ використовує населення тимчасово окупованих територій у війні проти України (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Російська Федерація не тільки намагається окупувати українські території, а й використовує населення у війні проти України. Незаконна мобілізація, арешти, депортація дітей, примус неповнолітніх українців до збірки безпілотників — це не весь список злочинних дій щодо громадян на тимчасово окупованих територіях, повідомляє FREEДОМ.

24 квітня стало відомо про смерть громадянина України Володимира Фролова в Донецькій області. Незаконно мобілізованого викладача музики, який відмовлявся воювати, росіяни незаконно утримували в підвалі. 29-річного українця закатували до смерті. За словами родичів, чоловіка тримали в підвалі бойовики так званої “ДНР”.

“Вони просто його замучили. Вони його вбили й ще приїхали на його похорон”, — цитує родичів Володимира видання “Остров”.

У лютому 2022 року Фролова незаконно мобілізували, забравши прямо з музичної школи. Попри те, що чоловік — інвалід третьої групи, командування не відправило його до Ростова-на-Дону на лікування, а зарахувало до штурмової бригади, пише Telegram-канал “ASTRA”. У свідоцтві про смерть зазначено, що викладач музики нібито загинув 15 квітня під час штурму Красногорівки Донецької області.

“Чоловік, за словами родичів, контракт не підписував, присягу не складав, військового квитка йому не видавали. Як розповідали його близькі, у лютому Володимира утримували (в частині), де з нього “знущалися, змушували підписувати контракт”. Йдеться про 5-ту окрему мотострілецьку бригаду імені Олександра Захарченка, яка сформувалася на основі батальйону “Оплот”, — із публікації видання “Остров”.

За даними правозахисників, процес незаконної мобілізації на окупованих територіях розпочався 2014 року. Тільки в окупованому Криму за цей час було проведено 17 призовних компаній. За 10 років окупації територій Донецької та Луганської областей, а також Криму, було мобілізовано близько півмільйона українських громадян.

“Під час широкомасштабного вторгнення Росії в Україну з 24 лютого 2022 року РФ здійснює мобілізаційні процеси на територіях, які були захоплені: Донецька, Херсонська, Запорізька області тощо. Це відбувається через роздачу російських паспортів, за допомогою примусу набути громадянство РФ, що тягне за собою ризик мобілізації та залучення у військову компанію”, — пояснив правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павличенко.

Не щадять російські окупанти й маленьких українців на окупованих територіях. У школах і дитячих садках активно впроваджують пропаганду війни проти України. Школярів змушують вступати в мілітаризовану організацію “Юнармія”, а також вчать збирати дрони та керувати ними. Так, у тимчасово окупованому Криму дітей планують навчати військовим професіям, управлінню безпілотними літальними апаратами (БпЛА), впроваджують водолазну і морську підготовку.

“Політику мілітаризації українських дітей на Кримському півострові Росія проводить від початку його окупації. Після повномасштабного вторгнення процес перевиховання молоді тільки посилився. Воєнізований формат виховання має згубний вплив на свідомість дітей. Їх “виховують” як солдатів, просувають отруйний наратив, що їхня рідна Україна — це ворог, з яким треба боротися зі зброєю в руках”, — розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Мало того, що не допомагають тим, кого самі ж позбавили житла, так ще й відбирають те, яке вціліло під час російських бомбардувань. Загарбники забирають житло людей, які виїхали з окупованих територій. Громадян України змушують повертатися на захоплені території, щоб оформити майно за російськими правилами. А для цього потрібно отримати громадянство Російської Федерації.

“Це політика втягнення в громадянство РФ — використовувати бажання бути біля свого майна. Росія чинить як рекетир, який захопив територію і розпоряджається майном на свій розсуд”, — додав Павличенко.

Через брак кваліфікованих кадрів на окупованих територіях, росіяни призначають директорами шкіл навіть двірників. На захоплених територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей критично не вистачає кадрів для навчальних закладів. Насамперед ідеться про вчителів старших класів та представників адміністрації навчальних закладів.

“Приїжджати з Росії на тимчасово окуповані території України педагоги не поспішають. Навіть за обіцяні грошові виплати та гарантоване житло. Якщо такі знаходяться, то це здебільшого студенти другосортних російських педагогічних вишів”, — з повідомлення Центру національного спротиву.

За три роки повномасштабного вторгнення та 11 років окупації окремих районів Донецької та Луганської областей і Криму, економічна ситуація на окупованих територіях тільки погіршується, зазначають експерти. Основна причина — відсутність людського ресурсу, адже кількість населення зменшується. Особливо на тлі незаконної мобілізації українських громадян, депортації дітей, масових затримань та арештів тих, хто не згоден із політикою Кремля.

Читайте також: “Документ стане важливим елементом у роботі судових органів”: ОБСЄ підготувала звіт щодо розслідування затримання РФ цивільних українців

Прямий ефір