Коли Сі приїде до Києва — сигнали Пекіна та позиція ЄС (ВІДЕО)

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та президент Франції Еммануель Макрон прибули до Пекіна для зустрічі з лідером КНР Сі Цзіньпіном. У центрі уваги всього демократичного світу — зближення Китаю та Росії, а також зростання антизахідної риторики в офіційних заявах КНР, повідомляє FREEДОМ.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Китай провів 29 зустрічей та телефонних переговорів із Москвою і лише п’ять — з Києвом. Особливо показовим став жест генерального секретаря ЦК Компартії Китаю Сі Цзіньпіна, котрий зустрівся з Путіним навіть після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента.

Аналітики впевнені: все це говорить про те, що на візит Сі до України, принаймні найближчим часом, очікувати не варто. Тим часом Захід дедалі більше розуміє, що допомога Україні у протистоянні російській агресії безпосередньо пов’язана з розв’язанням питання китайської загрози.

“Ми повинні розуміти, що це питання стосується національних інтересів України. І тут важливо працювати саме в межах демократичних підходів і мати дуже чіткі лінії: де ми можемо вести діалог з Китаєм, а де цей діалог буде затьмарений китайськими порушеннями щодо інших держав та інших країн. Ми повинні виходити на зовсім інший високий рівень розмови, яка буде відповідати лінії діалогу, що проводиться у межах демократичних країн світу”, — коментує головний координатор Free Hong Kong Артур Харитонов.

Захід сформував консолідоване ставлення до Пекіна як головного стратегічного противника. Крім того, Китай став серйозним електоральним питанням: європейських та американських виборців непокоїть політика КНР. І політики реагують на суспільний інтерес. Західні лідери відкрито засуджують дії китайської Компартії. У тому числі й під час безпосередніх зустрічей із топпредставниками країни. Так, прем’єрміністр Іспанії Педро Санчес у Пекіні заявив, що не підтримує план миру, запропонований Сі Цзіньпіном.

“Я наполягав на важливості того, щоб Україна як вільна та суверенна держава ухвалювала рішення з питань, які її стосуються. Я також сказав президенту Сі, що Іспанія підтримує формулу миру, запропоновану кілька місяців тому президентом Зеленським. Я вважаю, що цей план закладає основу для досягнення справедливого та міцного миру в Україні й що він повністю відповідає Статуту Організації Об’єднаних Націй та його принципам, які, очевидно, були порушені Путіним своїм вторгненням в Україну. Я також закликав президента Сі поговорити з президентом Зеленським, щоб дізнатися з перших рук про мирний план українського уряду”, — заявив прем’єрміністр Іспанії Педро Санчес.

Зміни в позиції західного істеблішменту можна відстежити на прикладі візитів до Пекіна канцлера Німеччини Олафа Шольца та голови Європейської Ради Шарля Мішеля. Тоді — 4 місяці тому — риторика в обговоренні проблемних питань була набагато м’якшою.

Тепер президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, незадовго до свого візиту, розкритикувала Пекін у великому виступі в Центрі європейської політики. Вона заявила, що Китай як постійний член Ради безпеки ООН не виконує своїх зобов’язань щодо досягнення справедливого миру і підтримує Кремль, користуючись ситуацією для власної вигоди.

“Протягом деякого часу ми спостерігали навмисне посилення загальної стратегічної позиції Китаю. Це супроводжується посиленням дедалі більш напористих дій. Минулого тижня в Москві під час державного візиту президента Сі Цзіньпіна було суворе нагадування про це. Президента Сі не зупиняє звіряче та незаконне вторгнення в Україну, він підтримує “безмежну дружбу” з Путіним. Але динаміка відносин між Китаєм і Росією змінилася. З цього візиту стає ясно, що Китай розглядає слабкість Путіна як спосіб посилити свій вплив на Росію”, — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Своєю антизахідною риторикою, зближенням з Росією та масовим порушенням прав людини Китай налаштував проти себе більшість демократій. Захід вже відкрито говорить про необхідність стримування Китаю. Зі свого боку, Київ розраховує на те, що лідер КНР Сі Цзіньпін відвідає Україну, щоб особисто побачити наслідки злочинів росіян.

Читайте також: Ми вступаємо в еру стратегічного стримування та непередбачуваності, — експертка про нарощування Китаєм військового потенціалу

Прямий ефір