Гарний приклад для військовослужбовців РФ: спецоперацію ГУР про перегін в Україну російського гелікоптера розбираємо з експертами

Вертоліт, перегнаний унаслідок операції "Синиця". Фото: Telegram

9 серпня 2023 року в результаті унікальної шестимісячної операції Головного управління розвідки України (ГУР) під кодовою назвою “Синиця” на підконтрольну територію нашої країни було перегнано гелікоптер Мі-8 АМТШ з бортовим номером 62 зі складу 319-го окремого вертолітного полку, що базується на аеродромі “Чернігівка” у Приморському краї РФ (в/ч 13984). Це було добровільне рішення командира екіпажу гелікоптера.

Деталі спецоперації “Синиця” будуть висвітлені у документальному фільмі “Збиті льотчики Росії”, який вийде в ефір на телемарафоні 3 вересня.

Що відомо

23 серпня капітан ЗС РФ Ілля Туманов у своєму Telegram-каналі Fightbomber поінформував, що російський гелікоптер нібито втратив орієнтування і випадково приземлився на українському аеродромі Полтави, де всі члени екіпажу після приземлення були ліквідовані українськими військовими.

Далі першу озвучену версію про випадкове приземлення на військовому аеродромі Полтави було трохи підкоректовано російськими пропагандистами. Вони зрозуміли, що місто Полтава, яке є підконтрольною Україні територією, знаходиться надто далеко від захоплених РФ територій для того, щоб можна було туди “випадково залетіти”.

У результаті почала “прокручуватись” версія із селом Полтава, яке знайшлося у Харківській області. Ось тільки, знов-таки, проблемою стало те, що в цьому маленькому селі військового аеродрому немає, щоби можна було на нього випадково сісти.

Про те, що пілот російського гелікоптера, що сів на українському аеродромі, добровільно перегнав судно, цього ж дня в інтерв’ю “Радіо Свобода” розповів начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов.

“Змогли знайти правильний підхід до людини, змогли створити умови, щоб вивезти непомітно всю родину, і врешті-решт створити такі умови, щоб вона змогла перегнати це повітряне судно з екіпажем, який не знав, що відбувається. Коли вони зрозуміли, де вони сіли, вони спробували втекти. На жаль, їх було знищено, хотілося б (взяти) живими, але маємо, що маємо”, — повідомив Буданов.

Буданов назвав цю операцію однією з найкращих, проведених ГУР за всю історію України.

Те, що операція ГУР під кодовою назвою “Синиця” була дуже схожа на операцію “Діамант”, яку провів у 1966 році ізраїльський “Моссад”, переконавши іракського пілота викрасти найсучасніший на той момент радянський Міг-21, 24 серпня на своїй сторінці в Facebook відзначив журналіст та військовослужбовець Артем Шевченко. Він опублікував кадри бійців Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО), які заходять у захоплений російський гелікоптер.

“Командир екіпажу, молодий офіцер, розумів із самого початку злочинність і неправедність війни, розв’язаної її агресивною державою, повірив нашим військовим розвідникам і успішно перелетів на бік добра, світла та справедливості”, — зазначив Шевченко.

За інформацією Буданова, пілот “чудово почувається, все в нього добре”. Йому дали на вибір два варіанти: або залишитись в Україні, або переїхати жити до ЄС. Він схиляється до того, щоби зі своєю родиною жити в Україні.

Мі-8АМТШ — це одна з найновіших версій гелікоптера в російській армії, який почали виробляти наприкінці 1990-х років. В рамках модернізації Мі-8АМТШ отримав штурмовий комплекс озброєння “Штурм-В”, новий гарматний контейнер та 8 керованих протитанкових ракет 9М120 та 9М114. Також зазнало змін бронювання: бронювання є не лише в днищі та передній частині кабіни льотчиків, а й між кабіною, та вантажним відсіком, а також між вантажним відсіком та місцем стрілка.

Мі-8 АМТШ здійснював рейс між двома авіабазами та перевозив деталі до винищувачів Су-27, Су-30СМ. Ці деталі також дісталися Україні.

Розбір експертів

Детальніше ситуацію навколо перегнаного в Україну російського гелікоптера — в ефірі телеканалу FREEДОМ розбирали:

  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.)

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Це гарний приклад для російських військовослужбовців

— Це величезний і дуже добрий приклад для російських військовослужбовців для того, щоб знайти реальний шлях відхреститися від тих військових злочинів, які скоюються режимом Путіна.

Потрібно завжди пам’ятати російським військовослужбовцям, що в Україні існує програма “Хочу жити”, яка пропонує дуже добрі умови для тих військовослужбовців, які здадуться в полон. А якщо вони будуть ще й на техніці: вертоліт, літак, танк… — все приймається, і за всю техніку українська держава, згідно з ухваленим Верховною Радою України законодавством, виплачує премії.

Що важливо — військовослужбовцям, які захочуть отримати можливість притулку в Україні чи навіть в інших країнах Європи, можуть піти назустріч та забезпечити це. Слід зазначити, що зараз у Російській Федерації налічується від п’яти до семи мільйонів людей, які мають прямі зв’язки з Україною.

Потрібно показувати свою солідарність із р один. І для цього є подібні до того шляху, який показала ця успішна операція.

Подробиці операції скоро дізнаємося, тому що організатори цієї операції — Головне управління розвідки Міністерства оборони України анонсувало, що буде показано повноцінний фільм про цю операцію та розкрито подробиці щодо її проведення.

Але вже відомо, що зараз кажуть, що військовослужбовець РФ, який повстав проти російського керівництва, зрозумів усю злочинну природу дій цієї так званої “спеціальної операції”, вирішив скористатися тим, щоб залишитися в Україні, і не погоджуватися на переміщення до однієї з країн Європи — це яскравий приклад для решти військовослужбовців Російської Федерації, які не хочуть бути співучасниками цього військового злочину, який чинить режим, що засів у Кремлі.

Є інші приклади, коли ті ж таки військовослужбовці Російської Федерації, потрапивши в полон або свідомо перейшовши, не перестають себе асоціювати з Росією і вливаються до лав військових російських формувань, які діють на території України і які також думають про долю їхньої батьківщини. Це ті підрозділи, які показали свою активну участь біля Бєлгородської області.

Тут є чимало сценаріїв. І найголовніше, що росіянин, який здається в полон, має свободу вибору, як йому далі діяти, аж до того, що його можна обміняти назад і повернутися до Російської Федерації.

ІВАН СТУПАК: За кожну одиницю перегнаної військової техніки є винагорода

— Те, що гелікоптер було перегнано російським військовослужбовцем в Україну в рамках програми “Здай техніку — отримай гроші” — це блискуча операція української військової розвідки.

Думаю, найближчим часом покажуть нам цього пілота, який отримає свою винагороду у півмільйона американських доларів.

Нагадаю, що український уряд гарантовано платить не на рахунок, а саме готівкою за кожну одиницю перегнаної військової техніки. За літак — це 1 млн американських доларів готівкою. За гелікоптер — півмільйона доларів. За танк — 100 тисяч доларів.

Російські військові можуть поправити своє матеріальне становище і уникнути смерті у цій божевільній війні.

Прямий ефір