Туреччина навряд чи зараз підпише з Україною безпекову угоду, — Фесенко

Прапор Туреччини. Фото: ukrinform.ua

Туреччина навряд чи буде підписувати з Україною угоду про співпрацю у сфері безпеки. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

Він зазначив, що в самих угодах про співпрацю у сфері безпеки не йдеться про гарантії безпеки в прямому сенсі слова.

“На жаль, сам термін “гарантії безпеки” значною мірою був дискредитований ще Будапештським меморандумом, коли Україна, Білорусь, Казахстан відмовилися від ядерної зброї, яка у них була ще з радянських часів. Так, їм обіцяли гарантії безпеки. На жаль, ці гарантії безпеки, як показав сумний досвід України, не спрацювали. Їх реально не було. Це були обіцянки, які не були виконані”, — нагадав політолог.

Фесенко звернув увагу, що зараз Україна пішла іншим шляхом, й країни “Великої сімки” обіцяли підписати з нею угоду про співпрацю, про збереження на довгостроковий період підтримки України у сфері безпеки. Наразі низка країн “Великої сімки” вже підписали такі угоди, триває підготовка до підписання зі США та з Європейським Союзом.

За словами політолога, документи підписують на 10 років й вони трохи відрізняються за змістом залежно від специфіки кожної країни, але це якраз демонстрація того, хто буде підтримувати Україну.

“Туреччина таких обіцянок не брала на себе. Тому говорити про те, що Туреччина відмовляється… Туреччина не обіцяла підписувати таку угоду. Туреччина — член НАТО, так, але не член Європейського Союзу. Географічно, звісно, Туреччина має стосунок до Європи, політично — не цілком, оскільки вона не входить до цього клубу європейських держав, хоча, звісно, бере участь у європейській політиці. Туреччина займає двоїсту позицію щодо війни між Росією та Україною. Це взагалі унікальний випадок, коли країна має дружні відносини з двома країнами, що воюють, і з Росією, і з Україною”, — сказав Фесенко.

Він закликав спокійно ставитися до того, що Туреччина через свої особливості наразі не готова підписувати будь-яку угоду про співпрацю у сфері безпеки.

“Ми з Туреччиною йдемо шляхом створення зони вільної торгівлі. У нас із Туреччиною є військово-технічне співробітництво. Туреччина постачає нам низку видів озброєнь, та є домовленість про постачання таких озброєнь на майбутнє. Ось цього на сьогодні достатньо. І, звичайно ж, у міру поглиблення співпраці України з НАТО буде співпраця в цій сфері з Туреччиною. І, можливо, у перспективі, я цього не виключаю, не зараз, а пізніше буде підписана угода про співпрацю у сфері безпеки з Туреччиною, або, наприклад, про співпрацю з Туреччиною у сфері безпеки в регіоні Чорного моря”, — вважає політолог.

Читайте також: Напрацювання гарантій безпеки між Україною та ЄС триває: які положення ляжуть в основу, розповів Мережко

Нагадаємо, Україна готує сім двосторонніх угод із партнерами у сфері безпеки.

Прямий ефір