“Газпром” відзвітував про рекордні збитки — війна б’є по газовому бізнесу Росії: деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Вперше за 25 років російський “Газпром” відзвітував про рекордні збитки. Доходи російського монополіста різко впали через втрату європейського ринку після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Експорт до Європи був найприбутковішим бізнесом “Газпрому”, інформує  FREEДОМ.

Збитки “Газпрому” у 2023 році склали понад 629 млрд рублів (майже 6,8 млрд дол.). І це після чистого прибутку в понад 1 трильйон рублів (13 млрд дол.) роком раніше. Такі дані оприлюднено у звіті компанії. Це — найгірший результат за всю історію “Газпрому”. 

“Виторг скоротився на 27% рік до року, переважно коштом газового бізнесу (мінус 43%). Продажі нафти на внутрішньому та зовнішньому ринках уперше перевищили продажі газу”, — пише видання “Радіо Свобода”.

Головна причина рекордних збитків — різке скорочення постачання до Європи. Щоб хоча б частково перекрити збитки, РФ постачає газ до Китаю. Постачання газопроводом “Сила Сибіру” до 2025-го року можуть досягти 38 млрд кубічних метрів. Москва продає газ Пекіну з великими знижками та готова запустити другу нитку газопроводу — “Силу Сибіру-2”.

Ось тільки Китай не надто зацікавлений у російському газі. Набагато більше його цікавить енергетична безпека. КНР не має наміру залежати від одного постачальника. Тож поки що говорити про повноцінну компенсацію не доводиться.

“Росія втратила близько 115 млрд кубічних метрів найприбутковішого ліквідного ринку для “Газпрому” — це ринок трубопровідного газу, й змогла замінити з цих 115 млрд постачанням до Китаю всього лише 11%”, — говорить директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

У 2023 році постачання російського природного газу в Європу впало до 28,3 млрд кубічних метрів. Після початку війни проти України Росія намагалася шантажувати Європу, але, як показав час, без успіху. Ринок стабілізувався внаслідок постачань зі США, Катару, Норвегії та інших країн.

“Вони підірвали “Північний потік” і думали, що Європейський Союз не зможе обійтися без їхнього газу, тому що 42% у балансі ЄС був саме російський газ. Надії Росії не виправдалися. Євросоюз зміг нормально впоратися з цією кризою”, — зазначив Омельченко. 

Росія зазнає збитків виключно через власні прорахунки, впевнені аналітики. Вони прогнозують: країни ЄС більше не повернуться до російського газу. Москва назавжди втратила європейський ринок.

“У них була альтернатива постачань скрапленого газу через Балтійське море, але пильна увага українських дронів до терміналу на Балтійському морі призвела до того, що вони на 30% скоротили постачання скрапленого газу до Євросоюзу”, — зазначив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Навіть лояльна до Кремля Туреччина готується закуповувати американський скраплений газ. За словами турецького міністра енергетики, нинішній рівень залежності від російського газу Анкара вважає загрозою для національної безпеки.

Читайте також: Різке падіння продажу російського газу в ЄС — це виключно результат помилки РФ — розбір економіста

Нагадаємо, у наступному пакеті європейських санкцій щодо Росії, як очікується, уперше буде запропоновано обмеження щодо російського скрапленого природного газу. Також йдеться про введення санкцій проти трьох російських СПГ-проєктів, реалізація яких ще не почалася.

Прямий ефір