Різке падіння продажу російського газу в ЄС — це виключно результат помилки РФ — розбір економіста

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

У жодному санкційному пакеті немає заборони на постачання російського газу в Європу: те, що росіяни різко впали в продажах свого газу в ЄС — це виключно їхня нерозумність. Про це сьогодні, 2 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“На сьогодні у жодному санкційному пакеті немає заборони на постачання російського газу в Європу. Те, що росіяни різко впали в обсязі продажів російського газу до Європейського Союзу, — це виключно їхня ініціатива, їхня дурість, вибачте. Вони у 2022 році влаштували дербі на європейському газовому ринку шляхом різкого зменшення обсягів продажів та підняли ціну на газ. Ну, ось, рахуйте, десь із 450-500 до 2,5 тис. доларів за 1000 кубічних метрів. Природно, європейці почали дуже швидко шукати альтернативу. І те, що з 38% присутності російського газу на європейському ринку на сьогодні цей обсяг скоротився до 8% — це не тому, що європейці запровадили обмеження на постачання російського газу. На сьогодні таких обмежень немає, у жодному санкційному пакеті цього немає. Це росіяни класично вчергове “вистрілили собі в ногу”, — зазначив економіст. 

За його словами, у цьому випадку йдеться про грубу помилку РФ, пов’язану з просуванням своєї продукції на європейський ринок.

“Коли ми з вами говоримо про різке падіння доходів РАТ “Газпром” від продажу газу на європейський континент, — це виключно їхня власна політична помилка”, — підкреслив Пендзин.

Економіст також наголосив, що не буде продовжуватися контракт із постачання газу до Європейського Союзу через українську газотранспортну систему.

“Просто потрібно розуміти, що після повної зупинки Північних потоків, після заморожування газопроводу, який ішов до Польщі через Білорусь, на сьогодні залишилося два газопроводи, які постачають російський газ до Європи. Це українська газотранспортна система й Південний, або так званий Турецький потік, який доходить до Туреччини і його росіяни активно намагаються дотягнути до Балкан”, — сказав Пендзин.

Водночас він наголосив, що Туреччина також зараз активно шукає альтернативи, тому що нинішній рівень залежності від російського газу турки вважають певними проблемами для власної національної безпеки.

“У них практично закінчені переговори з американцями щодо постачання скрапленого газу до Туреччини. І вже практично закінчений переговорний процес щодо постачання плавучого газового термінала в одному з портів Туреччини”, — сказав економіст.

Він також звернув увагу, що зацікавленість у російському газі висловлювали дві країни Євросоюзу — це Словаччина та Угорщина. Порушувалося питання про те, що контракту між “Газпромом” і “Нафтогазом” не буде, але Україна може виконати певну газотранспортну роботу для європейських компаній.

“Тобто питання про те, де буде передаватися російський газ європейським компаніям. Якщо він буде передаватися на кордоні України та Росії, а вся газотранспортна робота буде здійснюватися НАК “Нафтогаз” для європейських компаній, для європейського консорціуму, який візьме на себе відповідальність й за безпеку проходження цього газу, й всі інші питання, — це питання може обговорюватися. Головна проблема та головний момент полягає в тому, що з 2025 року, з кінця 2024 року прямого контракту між РАТ “Газпром” та НАК “Нафтогаз” не буде”, — сказав Пендзин. 

Він переконаний, що країни ЄС більше не повернуться до російського газу — РФ назавжди втратила європейський ринок.

Читайте також: Європа планує відмовитися від російського скрапленого газу — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір