Депортація дітей: які злочинні схеми використовує Кремль і як Київ повертає маленьких громадян (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Упродовж осені 2023 року росіяни незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій України до РФ 10 тис. дітей, нібито “на оздоровлення”. За інформацією українського омбудсмена Дмитра Лубінця, на сьогодні Україна офіційно підтверджує депортацію окупантами до Росії понад 19 540 українських дітей, інформує FREEДОМ.

Росія незаконно депортує дітей з тимчасово окупованих територій України, починаючи з 2014 року. Маленьким українцям видають російські паспорти, незаконно віддають опікунам та усиновителям, на них чинять систематичний психологічний тиск.

Викрадення дітей — це чітко спланований процес, організований Москвою в традиціях КДБ.

“Росії потрібні українські діти з кількох причин. Найголовніша — знищити українську ідентичність”, — вважає голова благодійного фонду Save Ukraine Микола Кулеба.

У Росії дітям змінюють імена, їх перевозять з місця на місце і відправляють у найвіддаленіші регіони країни.

“Ми тепер наших українських дітей будемо по крихтах збирати по всій величезній території Російської Федерації”, — каже правозахисниця Катерина Рашевська.

Скільки українських дітей незаконно депортувала Росія насправді — невідомо. Києву вдалося верифікувати 19,5 тис. Але за російськими даними, вивезли понад 744 тис. неповнолітніх громадян.

Сотні тисяч живуть в окупованих російською армією містах і селах. Країна-агресор вливає колосальні ресурси в ідеологічну обробку українських дітей на окупованих територіях. Пропаганда починається з дитсадка.

Для малечі проводять конкурси малюнків для учасників так званої “СВО”, а на свята приходять російські окупанти.

У школах ситуація не краща — російські підручники, в яких пропаганда скомбінована з історичними маніпуляціями, так звані “розмови про важливе”, військова підготовка та заборона на викладання рідною для учнів українською мовою.

“Діти змушені йти до школи, тому що це пов’язано з медичним обслуговуванням. На сьогодні медобслуговування відбувається тільки через отримання російських документів, а при отриманні вказується кількість дітей, потім таких дітей починають вираховувати. Приходять додому в прямому сенсі слова озброєні люди, солдати, які проводять бесіду, і потім діти змушені йти до школи”, — зазначає експерт та аналітик Центру громадської просвіти “Альменда” Олег Охредько.

Більшість дітей на тимчасово окупованих Росією територіях України одночасно продовжує навчання в українських школах в онлайн-форматі. Є й ті, хто до окупаційних навчальних закладів так і не пішов.

“Є інформація по одному старшокласнику, який пів року не виходив зі своєї квартири для того, щоб навіть не вирахували, що є дитина. А інша родина повідомляла, що вони навіть імітували, що діти ходять до школи. Тобто щоранку діти виходили з рюкзаками, йшли в напрямку школи, але не доходили, а йшли до бабусі, де займалися в українській школі онлайн”, — розповів Охредько.

На співпрацю з російськими окупантами не погодилися й багато педагогів. Тож у навчальних закладах, від садочків до університетів, дефіцит кадрів. За даними центру “Альменда”, проблему намагаються розв’язати за рахунок привезених із Росії вчителів і студентів російських педагогічних вишів.

Ці ж педагоги окупаційних шкіл агітують батьків відправити дитину начебто для відпочинку в табір або оздоровчий центр. Там у дітей відбирають документи, а потім їх просто не повертають батькам. Це одна зі схем викрадення українських дітей російською окупаційною владою.

В інших випадках росіяни крадуть малюків із будинків дитини, інтернатів або дитячих будинків. Забирають сиріт після того, як убивають їхніх батьків. Або вилучають із сімей, незаконно позбавляючи матір і батька батьківських прав.

Розлучають із сім’ями під час фільтрації або після примусових медичних оглядів, ставлять дітям неіснуючі діагнози, які нібито можна вилікувати тільки в Росії.

“Дітей приховують, і їхнє місцезнаходження постійно змінюють. Двох дівчаток настільки часто переміщували між російськими притулками, що вони навіть не розбирали рюкзачки. Діти не могли витягнути і розкласти свої речі, тому що їх, можливо, щодня, можливо, щотижня переміщували в новий заклад у новому регіоні. Росіяни депортували українських дітей у щонайменше 57 регіонів РФ. Це їхня інформація. Це віддалені регіони: Мурманська область, Сахалін і віддалені в культурному плані регіони, такі як Дагестан, Чечня”, — розповіла Катерина Рашевська.

Повернення кожної дитини — це довгий і складний процес. Адже Російська Федерація, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, не надає списки депортованих і відмовляється повертати українських дітей, яких розлучили з сім’ями та законними опікунами.

Завдання — максимально ускладнити маленьким українцям дорогу додому. Їм змінюють персональні дані, не тільки ім’я та прізвище, а й дати, місце народження, незаконно влаштовують у прийомні сім’ї або віддають на усиновлення. 

“Росіяни дуже бояться повертати українських дітей. Зокрема, щоб вони не свідчили про воєнні злочини, які вони вчинили. Адже всі ці діти — свідки злочинів. Тому, навіть якщо ви мама або бабуся цієї дитини, щойно повідомляєте на кордоні під час в’їзду в Росію, що їдете забрати дитину назад до України, будете допитані ФСБ. І вони зроблять усе, щоб цього не сталося”, — каже Микола Кулеба.

Загалом Україні вдалося повернути понад 500 викрадених Росією дітей. Для того, щоб змусити Москву віддати всіх незаконно депортованих, необхідні спільні зусилля міжнародної спільноти, кажуть правозахисники.

Понад 70 країн і міжнародних організацій уже погодилися долучитися до пошуку, верифікації та повернення українських дітей.

“Нам потрібно розуміти, що для повернення українських дітей необхідні скоординовані зусилля всіх міжнародних організацій. Не тільки окремо Ради Європи, окремо України і Катару або України і Ватикану чи Міжнародного комітету червоного хреста. Ні, це наша спільна ноша. І що вищим буде рівень, на якому порушуватиметься це питання — тобто, наприклад, не Рада Європи, а Генеральна асамблея ООН, то ефективнішим і швидшим буде процес повернення. Ми повинні натиснути на Російську Федерацію і створити їй такі умови, за яких вона матиме обмежений простір для маніпуляцій”, — акцентувала Рашевська.

Згідно з міжнародним гуманітарним правом, ані безпека населення, ані воєнна необхідність не є підставами для примусового переміщення дітей за межі країни. І те, що Москва і Мінськ називають евакуацією, оздоровленням, опікою та перевихованням, насправді — ознаки геноциду.

Читайте також: 12-річну дитину вдалося повернути з окупованої території в Україну — деталі


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Читайте також: Насильницька депортація — це один із найбільш цинічних злочинів війни РФ проти України, — Зеленський на зустрічі Міжнародної коаліції за повернення українських дітей (ФОТО, ВІДЕО)

Прямий ефір