Частина країн глобального Півдня побоюється брати участь у Глобальному саміті миру, який пройде у Швейцарії, через можливість конфлікту з Росією. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
Він наголосив, що участь країн глобального Півдня в саміті дуже важлива для України, проте на них сильно впливає Росія.
“Китай формально займає нейтральну позицію. А ось Росія дуже жорстко, десь дипломатичними інструментами переконує своїх партнерів. Ці країни — і Бразилія, і Південна Африка, до речі, як і Китай — це партнери Росії по так званій організації БРІКС. Ну, це раніше був неформальний політичний клуб, зараз із цієї організації намагаються формувати якийсь антипод, якусь альтернативу “Великій сімці”, — сказав Фесенко.
Політолог зазначив, що Росія переконує країни глобального Півдня не брати участь у саміті миру та залучає, зокрема, економічні інструменти, обіцяючи Індії, Південній Африці, Бразилії вигідні економічні проєкти або постачання енергоресурсів за зниженими цінами.
“Але, судячи з усього, Бразилія, Південна Африка, ми поки не знаємо позицію Індії, але з високою ймовірністю Індія все-таки братиме участь у саміті, але, мабуть, не на рівні перших осіб, а на рівні своїх делегацій. Ось це теж буде такий проміжний варіант. Щоб не сваритися з Росією, не псувати економічних відносин із Росією, перші особи не братимуть участі, але самі країни візьмуть участь у цьому саміті. Тому що вони розуміють, що це все-таки мирний процес, і не можна вийти за його межі, інакше ці країни випадуть із категорії претендентів на роль посередників, усі їхні заяви про мир будуть тоді позбавлені підстав. Якщо вони не хочуть брати участь у дискусії про мир з Україною, тоді вони будуть на боці Росії”, — вважає Фесенко.
Він нагадав, що, наприклад, Південна Африка торік виступала з ініціативами щодо мирного врегулювання війни між Росією та Україною.
На думку політолога, саміт миру у Швейцарії стане тестом на повагу до міжнародного права, зокрема для країн глобального Півдня.
“Не всі ці країни братимуть участь у міжнародному саміті миру, звичайно ж, так, це реальність. Частина цих країн просто побоюватимуться вступити в конфлікт із Росією. Але це насамперед країни, залежні від Росії. Їх не так багато. Якась частина, як Бразилія, Південна Африка, найімовірніше, братимуть участь, але не на рівні перших осіб. Ну, не важливо. Головне, щоб брали участь. Головне, щоб ось цей поїзд, цей караван світу йшов уперед. Ось це найголовніше завдання”, — підкреслив Фесенко.
Читайте також: Сі майже напевно не поїде на Глобальний саміт миру: можливі варіанти участі Китаю назвав Фесенко
Нагадаємо, Глобальний саміт світу пройде 15-16 червня у швейцарському Бюргенштоці, поряд із містом Люцерн.