Насильницька депортація — це один із найбільш цинічних злочинів війни РФ проти України, — Зеленський на зустрічі Міжнародної коаліції за повернення українських дітей (ФОТО, ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 8 грудня, узяв участь у першій установчій зустрічі Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, незаконно депортованих і примусово переміщених до Російської Федерації з тимчасово окупованих територій. Про це повідомляє FREEДОМ з посиланням на пресслужбу глави держави.

Відкриваючи зустріч коаліції в Києві, він подякував усім небайдужим людям, які долучилися до Міжнародної коаліції.

“Насильницька депортація — це один із найбільш цинічних злочинів цієї війни. Дітей не просто “вивозять” з окупованої території України. Росія свідомо намагається знищити будь-який зв’язок дітей з Україною, з рідними, з близькими. Дітей вчать брехні про Україну та цю війну. Дітей віддають на незаконне усиновлення — навіть тоді, коли вони самі кажуть, що мають близьких тут, в Україні, і намагаються відновити зв’язок зі своїми рідними”, — розповів Зеленський.

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Він додав, що в Росії намагаються стерти національну ідентичність маленьких українців, що є свідченням геноцидної політики РФ щодо України.

“Світ знає, що цей злочин Росії щодо українських дітей, щодо наших родин — не щось безсистемне, а організована робота державної системи Росії — різних її ланок та осіб, починаючи з [президента РФ Володимира] Путіна й закінчуючи всіма тими, хто виконує злочинні накази та руйнує життя, зокрема дітей”, — сказав Зеленський.

Глава Української держави додав, що ордери Міжнародного кримінального суду (МКС) на арешт Путіна та російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової є переконливим свідченням того, що депортація дітей не залишиться безкарною.

Водночас Зеленський зауважив, що в питанні повернення українських дітей велике значення має час. За його словами, важливо, щоб маленькі українці не втратили все дитинство на чужині, щоб жорстокість російських державних злочинців не зламала дітей та їхнього зв’язку зі своєю країною та рідними.

“Росія сама заявляє про сотні тисяч депортованих українських дітей, яких вона вкрала в Україні та намагається розчинити у своєму бутті. І потрібні максимально швидкі та енергійні дії, щоб повернути всіх цих дітей”, — зазначив він.

Глава держави нагадав, що одним із пунктів української формули миру є повернення людей із російської депортації та полону.

“Закликаю вас збільшувати нашу коаліцію — збільшувати шанси кожної української дитини на життя вдома, на життя загалом, повернутись не через роки, а якнайшвидше”, — сказав Зеленський.

У першій зустрічі Міжнародної коаліції країн за повернення українських дітей взяли участь у відеоформаті й наживо лідери країн світу, представники іноземних урядів і парламентів, міжнародні правозахисники, громадські та культурні діячі.

Перша зустріч Міжнародної коаліції за повернення українських дітей. Фото: president.gov.ua

“Насильницька депортація дітей суперечить міжнародному гуманітарному праву та основоположним правам дитини й людини. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт, і багато організацій із захисту прав дітей повідомляли про занепокоєння цією надзвичайно важливою темою. Також важливо забезпечити відповідальність тих, хто скоїв ці злочини. Саме тому Португалія створила центр переслідування тих, хто скоює злочини агресії проти України”, — констатував президент Португалії Марселу Ребелу де Соуза у відеозверненні.

Він заявив, що разом із Європейським Союзом та іншими міжнародними партнерами Португалія підтверджує своє повне зобов’язання підтримувати Україну.

Президент Литовської Республіки Гітанас Наусєда під час відеозвернення зазначив, що насильницьке переміщення Росією українських дітей стало одним із найжахливіших її злочинів у війні проти України, адже російський режим розділяє сім’ї, руйнує міцні зв’язки між батьками й дітьми та порушує відчуття особистої ідентичності.

“Литва разом з усім демократичним світом залишається солідарною з Україною. Вимагаємо негайного повернення Росією всіх українських дітей до їхніх родин”, — зауважив Гітанас Наусєда.

Президентка Словаччини Зузана Чапутова у відеозверненні наголосила, що сьогодні здійснюється важливий крок у спільних зусиллях щодо повернення українських дітей додому.

“Ми надзвичайно рішуче налаштовані на організацію цього процесу. Ми також розчаровані, що у ХХІ столітті тисячі дітей незаконно вивозять із місць їхнього проживання, і наймолодша та найбільш вразлива верства населення страждає від російської агресії”, — зазначила вона.

На переконання Зузани Чапутової, всі винні у злочинах проти дітей мають бути знайдені, ідентифіковані та притягнуті до відповідальності.

Прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар під час відеозвернення зазначив, що сьогоднішня зустріч Міжнародної коаліції з повернення дітей є надзвичайно важливим кроком, щоб нагадати Росії, що всі дії мають наслідки. Він наголосив, що його країна прагне допомогти забезпечити безпечне повернення всіх дітей і дорослих, які були депортовані впродовж війни.

“Ірландія підтверджує свою постійну солідарність із народом та урядом України. Ми рішуче засуджуємо викрадення цих дітей і наполягаємо на їхньому звільненні”, — сказав прем’єр-міністр Ірландії.

“Діти ніколи не мають слугувати військовим і політичним цілям. Саме тому всі ми, хто сьогодні тут зібрався, маємо працювати разом зі всією міжнародною спільнотою, щоб забезпечити повернення всіх дітей додому”, — додала міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі.

Створення Міжнародної коаліції країн за повернення українських дітей було ініційоване під час зустрічі радників з питань національної безпеки та зовнішньої політики на Мальті в межах реалізації формули миру. Метою першої зустрічі коаліції є визначення практичних кроків країн-учасниць для підтримки України в її місії з повернення депортованих і примусово переміщених дітей додому, а також залучення країн коаліції до реалізації конкретних проєктів і зобов’язань, які забезпечать безпечну репатріацію, реабілітацію та інтеграцію постраждалих дітей.

На зустрічі була представлена Декларація коаліції з повернення незаконно депортованих та примусово переміщених українських дітей до України, яка є відкритою для приєднання держав і міжнародних організацій.

Згідно з документом, сторони погоджуються застосовувати всі можливі зусилля для повернення до України дітей, які були незаконно депортовані Російською Федерацією, а також підтримувати процес їх возз’єднання із сім’ями та розміщення в сімейних умовах. Також Декларація передбачає надання всієї необхідної гуманітарної, медичної та психологічної допомоги дітям і їхнім родинам, які постраждали від незаконної депортації.

Крім того, передбачається підтримка міжнародних зусиль щодо притягнення до відповідальності тих, хто організував незаконну депортацію та переміщення українських дітей.

Читайте також: Низка країн сприяє Україні в питанні повернення депортованих до РФ дітей, — Гаврилов

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір