Боротьба за національну ідентичність: у що може перерости протест у Башкортостані — аналіз експертів

Затримання учасників акцій протесту в Баймаку. Фото: Верстка

19 січня близько 2 тисяч жителів столиці російської Республіки Башкортостан Уфи вийшли на протест на підтримку активіста Фаїля Алсинова. Затримано вже 7 осіб.

Протестувальники ходили площею і співали башкирські пісні, а правоохоронцям кажуть, що просто гуляють. Однак силовики все ж почали затримання. Присутні намагалися завадити поліцейському автозаку вивезти чотирьох затриманих, після чого почалися сутички між мітингувальниками та силовиками.

Боротьба за свободу активіста

Раніше, один із наймасовіших протестів від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну стався 17 січня в Башкортостані. За різними даними, від 3 до 5 тисяч людей прийшли до будівлі Баймакського суду в день винесення вироку місцевому активісту Фаїлю Алсинову. 

Між протестувальниками і співробітниками спецназу почалися сутички. Силовики використовували шумові гранати, затримували протестувальників і обмежували доступ в інтернет. 

Тисячі людей біля будівлі районного суду міста Баймак у Башкортостані вимагали відставки глави республіки Радія Хабірова після оголошення вироку місцевому активісту Фаїлю Алсинову. 

“Взяли ситуацію у свої руки, оскільки керівник республіки Хабіров не справляється зі своїми посадовими обов’язками. Це говоримо ми — багатонаціональний народ республіки Башкортостан”, — заявив один з учасників акції протесту.

Хабіров написав донос на місцевого активіста Фаїля Алсинова, який брав участь у багатьох протестних акціях у республіці, зокрема виступав за збереження агори до Куштау. Також чоловік очолював національну організацію “Башкорт”, яка виступала за суверенітет Башкортостану. Після оголошення президентом РФ Володимиром Путіним про мобілізацію Алсинов написав кілька антивоєнних постів у соцмережах.

“У вогонь кинуті найрозумніші, найсміливіші молоді люди Башкортостану. Це геноцид народу Башкортостану! Зараз не час стояти зі зброєю в руках”, — ідеться в публікації активіста в соціальній мережі “ВКонтакте”.

17 січня суд виніс Фаїлю Алсинову вирок, визнавши його винним у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі. 

“Усе, що відбувається в Баймакському районному суді і все, що зараз відбувається на цьому етапі, нічого спільного ні з правом, ні з юриспруденцією не має”, — заявив адвокат Фаїля Алсинова Ільнур Суюндуков.

Процес над активістом проходив у закритому режимі. Правозахисники мають намір оскаржити рішення суду.

“Я свою провину не визнаю. Завжди боровся за справедливість, за свій народ”, — сказав після винесення вироку активіст Фаїль Алсинов.

У Башкортостані розпочали загальнонаціональну кампанію “Свободу Фаїлю — свободу Башкортостану!”. Протестувальники закликають усіх патріотів покинути свої посади в державних і силових структурах, не платити податки і за послуги ЖКГ, а також вийти із зони проведення так званої “СВО”. 

Також активісти закликають бойкотувати всі московські партії та політиків, починаючи з Путіна і “Единой России”. 

Думки експертів

Як розвиватиметься протест Башкортостану? Чи є потенціал у національного опору в республіці? Чому все частіше звучать антивоєнні гасла? Якою може бути реакція Кремля? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Артур Заріпов, башкирський громадський діяч;
  • Леонід Гозман, російський опозиційний політик;
  • Ілля Давлятчин, журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить”; 
  • Олег Дунда, голова міжфракційного об’єднання Верховної Ради України за деколонізацію і демонтаж Російської імперії;
  • Ольга Романова, голова фонду “Русь сидяча”;
  • Олексій Барановський, доброволець Легіону “Свобода Росії”.

АРТУР ЗАРІПОВ: Кремль бачить у відстоюванні національних інтересів екстремізм 

— Фаїль Алсинов — це проста людина з народу, активіст, який відстоює свою діяльність на своїй землі. Він один з організаторів Башкирського національного руху. Цю організацію визнано екстремістською. Вся діяльність була спрямована на те, щоб захистити свою рідну мову, культуру та історію башкир. 

Хабіров — ставленик Кремля, який займається розграбуванням Башкортостану. Але на його шляху встають башкирські активісти і простий народ. 

Ми стежимо за тим, що відбувається в Криму. Мусульман продовжують затримувати. 

Будь-які виступи за свій народ, за історію башкир, за збереження мови проплачені ЗМІ подають як екстремізм, тероризм і навіть сепаратизм. Водночас, коли росіяни заявляють про те, що Росія для росіян, – у цьому немає жодного екстремізму. 

Айрат Хамітов — башкирський політичний діяч отримав 9 років загального режиму, тому що відстоював інтереси Башкирії. Люди сидять за свої політичні погляди, за відстоювання своєї республіки, за відстоювання інтересів башкир.

На протестувальників у Башкортостані заводять кримінальні справи. Поки що протести не такі масові, люди водять хороводи і співають пісні. Щоб до них не можна було причепитися. 

Кремль скрізь бачить сепаратизм і екстремізм, хоча це просто відстоювання своїх прав. 

Хабіров міг залишитися в історії Башкортостану як той, хто змінив цю ситуацію, але, на жаль, він обрав собі інший шлях — продав і зрадив свій народ та бере участь у розграбуванні й стиранні ідентичності башкирського народу. 

Ми бачимо, що народ у Башкортостані починає прокидатися, ми бачимо позитивні відгуки. Прокидаються ті, кого мобілізували на війну з Україною. Вони кажуть, що якщо ви не зупинитеся, не перестанете бити наших матерів і батьків, то ми повернемося і почнемо війну вже на нашій землі. 

На жаль, у Росії дуже потужна силова структура. Вони можуть проводити масові затримання. Але попри це люди все одно виходять на вулицю. До Уфи, до столиці Башкортостану стягувалися додаткові сили, проводять затримання найактивніших серед башкир. 

Якщо буде активізація протестів, у будь-якому разі є певні війська, які стоять при Кавказі і які ще не були переміщені, незважаючи на війну в Україні. І в разі чого, звичайно ж, вони будуть застосовувати силу.

ЛЕОНІД ГОЗМАН: Башкортостан — просунутий і європейський регіон Росії

— Кремль придушуватиме всі ці протести залізною рукою. Це єдина їхня стратегія. Вони ніколи не підуть на поступки. Вони можуть лише обіцяти. Ці негідники вже пообіцяли після першого дня протестів, що завтра приїдуть із Москви люди і будуть переговори. У підсумку приїхала якась неміряна кількість “омонівців”, які почали розганяти народ. 

Хоч би як це було сумно, але цей протест у Башкортостані придушать. Але все одно це важливий крок.  

Ситуація в Росії, як мені здається, схожа на торф, що горить під землею. Торф горить, а зверху цього не видно. Тільки іноді десь проривається полум’я. Точно так само і в Росії. 

Росія — досить расистська країна. У нас до всіх інородців схильні ставитися погано. Скептично ставляться до тих регіонів, які населені не європейськими, а азіатськими людьми. 

Башкортостан — один із найосвіченіших регіонів Росії, там високий рівень освіти, винятково високо розвинена промисловість.  

Башкортостан — дуже просунутий і європейський регіон. На відео протестів можна побачити, що люди стоять із біло-синьо-білими прапорами. Це символ антипутінської опозиції. І коли-небудь у Росії буде саме цей прапор без символу крові на ньому. 

ІЛЛЯ ДАВЛЯТЧИН: Люди перестали боятися

— Давно такого не було в Росії, щоб на мітингах силовики закидали людей світлошумовими гранатами. У відповідь люди, природно, кидали сніжки. Незважаючи на це, в Уфі все одно вийшли сотні людей. 

Ніхто не змушував суд виносити такий суворий вирок — 4 роки позбавлення волі. Але суд такий вирок виніс. Тому що репресивна машина працює, але не думає про логіку. І ця система отримала таку відповідь — люди перестали боятися, люди вийшли на мітинги, тому що їх це відверто дістало. 

Поки що ці мітинги вщухли, але це далеко не кінець, тому що ситуація абсолютно не вирішилася. 

Фаїля Алсинова насправді ув’язнили не за розпалювання міжнаціональної ворожнечі чи екстремістські висловлювання. Його посадили конкретно за доносом глави республіки Радія Хабірова, ставленика Володимира Путіна, який уже не вперше, до речі, доносить. 

Що б там не говорили в суді, що б там не говорила прокуратура, від самого початку справу навколо Алсинова роздавали саме з подачі пана Хабірова. 

У Башкортостані є досить сильна націоналістична опозиція. Давайте розділяти, тому що є хороший націоналізм і є поганий націоналізм. Поганий націоналізм — це коли “ми росіяни, за нами сила”. Гасла, які декларують у Башкортостані, — не такі. Там є сильна місцева діаспора і вона вимагає захисту своїх прав. 

А цьому протесті вони теж вимагають захисту своїх національних прав. Місцеві жителі захищають свою землю, на якій вони багато років жили, а потім туди прийшли якісь підприємці та банди, яких прикривають чиновники. 

Глава республіки Хабіров хоче зробити в Башкортостані щось на кшталт того, що зробив Кадиров у Чечні. І це викликає велике невдоволення у місцевого населення. 

Є звернення від військових з Башкортостану, де вони кажуть, що ці протести інспіровані Заходом. 

У плані невдоволення війною Башкортостан мало відрізняється від інших регіонів Росії. Я б не сказав, що він там вищий або нижчий. 

До цих протестів у Путіна, напевно, таке саме ставлення, як до всіх протестів у Росії. Він вважає, що це все інспіровано Заходом. Він думає, що ці протести не сильно можуть на щось вплинути, але невідомо де вистрілить. 

ОЛЕГ ДУНДА: Москва знищує культуру національних республік

— Як і будь-яка метрополія в будь-якій імперії, Кремль завжди бачить те, що в регіонах може прокинутися національна самосвідомість. І тоді ця імперія розвалиться. 

Ті, хто осідлав ресурсні та грошові потоки, все це втратять. Втратять ті мільярдні статки, які вони отримали через Бурятію, Башкортостан, Татарстан тощо. 

Стара геббельсівська технологія — звинувачувати інших у тому, що робиш сам. Протестуючі національні громади Кремль називає мало не мафіозними структурами. Наступним кроком може бути знищення за кримінальними справами. 

Такою позицією і такими закликами, зокрема й знищувати культуру народів Росії, фактично вони дають знати навіть тим регіонам, які й не думали про свою незалежність, суверенітет, що за свої права, свободи і національну культуру потрібно боротися. 

Рано чи пізно всі, хто не має правильного розрізу очей, хто не має правильної російської вимови, хто не є православними, підлягатимуть як мінімум перевихованню. 

Росіяни, як парашутисти, були десантовані в регіони для того, щоб тримати місцеві національні республіки в їжакових рукавицях і витягати з них усі ресурси. 

Через різні пропагандистські канали вони починають розповідати про те, що Російська імперія має існувати, бо інакше на її території будуть міжусобні війни між національними громадами. Але суть у тому, що за відсутності Москви ці регіони спокійно між собою домовляться. 

Процес почався, він рухається і це вже питання часу, коли Російська імперія розірветься зсередини на дрібні шматочки. 

Якщо ми подивимося політику Москви за останні кілька років, то побачимо, що фактично національна культура в національних республіках знищується. 

ОЛЬГА РОМАНОВА: Глава республіки Башкортостан Хабіров — улюбленець Путіна

— Прес-секретар Путіна Пєсков заявив, що жодних масових заворушень і заворушень у Башкортостані немає. Це нам із вами привиділося. Це, напевно, де-небудь на кіностудії імені Довженка українці зняли таке кіно. В Уфі було затримано молоду жінку. З приводу цього є переживання в Башкортостані. 

Кремль ставиться до людей, як до худоби. 

Дивовижним чином люди під час протесту спокійно говорять на камеру і розмовляють із поліцією. Вони запитують, а як же у так, у нас же свобода слова, у нас є Конституція, у нас є свобода зібрань. І вони говорять це так переконано і спокійно, ніби всі ці роки жили в іншій країні. 

Що більше протестів, то більше звучать антивоєнні гасла.  

Але це все ж таки почалося як національний протест проти колоніальної політики Москви. Башкири говорять про свою національність, про свою національну єдність. Сьогодні в Уфі співають національні пісні башкирською мовою і підспівує все місто. 

Перший масовий протест у Башкортостані був кілька років тому. Тоді вони перемогли і відстояли свою землю. Звісно, гостроти моменту додає те, що республіку очолює улюбленець Путіна — Хабіров. Це людина з репутацією вкрай хитрого і цинічного інтригана, якому останнім часом явно не щастить. Він отримав практично у власність рідну республіку Башкортостан. 

ОЛЕКСІЙ БАРАНОВСЬКИЙ: Закінчився час мирних акцій

— Ми в Легіоні “Свобода Росії” уважно стежимо за розвитком подій у Башкортостані. У нас у складі Легіону є вихідці з Башкортостану. І, безумовно, всі ми підтримуємо боротьбу башкирського народу за права. 

Ми розуміємо, що ці протести мають антивладну природу. Радій Хабіров — це більмо на оці у башкирського народу, тому що це путінський ставленик, який проводить московську імперську політику в республіці. 

Жителів Башкортостану Кремль розглядає тільки, на жаль, як гарматне м’ясо. У Башкортостану дуже великі втрати на душу населення серед мобілізованих на так звану “СВО”. 

Насправді, у цих протестів багато причин. Несправедливі звинувачення активісту стали спусковим гачком. Ми впевнені, що протести триватимуть. 

Це, звісно, не схоже на московські протести. Зараз на вулицю виходять зовсім інші люди. Протестує не тільки Уфа. Силовиків стягують з усієї республіки, але й протестувальники приїжджають з різних районів республіки Башкортостан. Це люди, яких дістала ситуація. 

Фаїль Алсинов не просто екологічний активіст, він — лідер національного руху. І це низовий протест глибинного народу. Тому Кремлю це так не подобається. 

Фаїль Алсинов виступив проти війни. І ще він боровся за збереження природних ресурсів Башкортостану. Цим він теж був украй незручний і невигідний для офіційної влади. Тому за нього і виступили люди, які бачать несправедливість. 

Легіон “Свобода Росії” говорить про те, що минув час мирних акцій. Під час війни з путінським режимом можна боротися тільки за допомогою зброї в руках. 

У Кремлі зараз бояться, що ці протести будуть наростати. Можливо, це м’яко спустять на гальма. Можливо, навіть переглянуть вирок Фаїлю Алсинову. 

Читайте також: Протестний потенціал у РФ зростає: мітинги корінних народів та солдатських дружин прокоментував Піонтковський

Прямий ефір